Toto cvičenie je najnáročnejšie na mozog. Lekári ho spájajú s rizikom zrazenín a porážky
Rizikoví pacienti by mali brať ohľad na faktory, ktoré podporujú tvorbu krvných zrazenín. Nejedného možno prekvapí, že sem zaraďujeme aj konkrétny druh fyzickej aktivity.
Cievna mozgová príhoda je ochorenie, ktoré patrí medzi najobávanejšie na svete, keďže je zároveň jednou z najčastejších príčin úmrtí. V rámci diskusie o jej spúšťačoch sa často hovorí o vysokom krvnom tlaku, hromadení cholesterolu a nezdravej strave, no málokto vie, že k porážke môže prispieť aj fyzická záťaž v podobe športu.
V žurnále Neurology Research sa napríklad dočítame, že zdvíhanie činiek a závaží prispieva ku „katastrofickým“ poškodeniam mozgu, vrátane porážky a krvácania do mozgu. Tieto neželané následky súvisia s náhlym stúpaním krvného tlaku pri cvičení.
„Dvíhanie ťažkých predmetov alebo naťahovanie vedie k stúpaniu tlaku v mozgu a môže spôsobiť prasknutie aneuryzmy,“ objasňuje americká nezisková spoločnosť American Stroke Association. Z tohto dôvodu by sa fyzicky náročným cvikom mali vyhýbať predovšetkým pacienti, ktorým už v minulosti diagnostikovali aneuryzmu mozgu.
Záťažové cvičenie netreba celkom zatracovať. Je totiž známe, že vo všeobecnosti u zdravých ľudí pomáha znížiť riziko mŕtvice vďaka tomu, že podporuje zdravie ciev. Odporúča sa pritom posilňovať aspoň hodinu týždenne.
Pri zdvíhaní činiek a iných závaží dochádza k tvorbe svalovej hmoty, ktorá podporuje spaľovanie energie aj v stave pokoja. Vďaka tomu sa v organizme neukladá nadmerné množstvo tuku.
Namáhavá aktivita však vedie k záťaži, ktorá už môže byť problematická pre všetky orgány.
Vo vestníku European Health Journal vyšla v roku 2022 štúdia, podľa ktorej už 60 minút fyzickej záťaže výrazne zvyšuje riziko mŕtvice. Profesor klinickej epidemiológie a nefrológ Andrew Smyth k tomu uvádza: „Veľa výskumov sa zameriava na strednodobé až dlhodobé faktory, ako je vysoký tlak, obezita a fajčenie. Naša štúdia sa sústredí na akútne prvky, ktoré sa môžu správať ako spúšťače.“
Smythov výskum venoval všetku pozornosť typu porážky, pri ktorej dochádza ku krvácaniu do mozgu po prasknutí krvnej cievy. Dospel pritom k jednoznačným výsledkom.
„Ťažká fyzická námaha sa spája s približne 60 percentným nárastom rizika intracerebrálneho krvácania do mozgu počas jednej hodiny od absolvovania ťažkej záťaže,“ uvádza výskum.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.