• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 15.1.2025Meniny má Dobroslav
Bratislava

Neznášate niekoho, koho ste nikdy nestretli? Psychologička má na to vysvetlenie

  • 8:03 09.01.2023
  • Veľká Británia
Neznášate niekoho, koho ste nikdy nestretli? Psychologička má na to vysvetlenie

Očakávaný dokument Harry a Meghan priniesol so sebou silné reakcie.

Pár čelil už dlhšiu dobu kritike, najmä od komentátorov, ktorí nesúhlasili s ich rozhodnutím odstúpiť z kráľovského života. Mnohí ich častovali rôznymi nelichotivými menami i obvinili z klamstiev.

Tento postoj sa rozšíril aj medzi širokú verejnosť. Napríklad na prehliadke cien v New Yorku útočníci kričali na Meghan Markle a tvrdili, že ničí kráľovskú rodinu. Prieskumy ukazujú, že viac ako polovica britskej verejnosti bývalú herečku nemá rada.

Samozrejme, nie je nutné mať rád niekoho, slávneho či známeho. Ale keď sú vaše emócie pre niekoho, koho ste nikdy nestretli, také silné, že cítite potrebu vypúšťať urážky, je to problém.

Jednostranný parasociálny vzťah

Psychológia má pre takýto postoj aj pomenovanie. Parasociálny vzťah je jednostranný vzťah, v ktorom sa niekto pripútava k mediálnej postave a investuje do nej svoj čas. Pravdepodobne horšie ako pobláznenie je, keď je táto fascinácia výlučne negatívna, čo nazývame antiparasociálny vzťah.

Doktorka Tara Quinn-Cirillo, psychologička, povedala pre britský portál Metro, že existuje niekoľko dôvodov, prečo môžeme mať pocit, že celebritu poznáme vrátane toho, že sa potrebujeme stiahnuť z traumatického života alebo svetových udalostí.

Iní môžu používať parasociálny vzťah ako útek z reality, ale podľa psychologičky sa hranica medzi zdravým a príjemným môže stať nejasnou a dokonca škodlivou.

Sociálne médiá a jednoduchosť, s akou môžeme komunikovať s verejnými osobnosťami, pravdepodobne tiež zohrávajú svoju úlohu. Vďaka ľahko dostupným informáciám o ich živote a hodnotách sa cítime viac spojení s tými, ktorých sme nikdy nestretli. Psychologička pre portál Metro povedala:

„Existujú dôkazy, že tí, ktorí považujú každodenné sociálne interakcie za ťažšie, môžu byť viac priťahovaní k online sledovaniu životov ľudí. V tomto môže byť menej úzkosti a útechy. Tí, ktorí sú zraniteľní voči sugescii alebo ktorí trpia nízkou sebaúctou, môžu tiež s väčšou pravdepodobnosťou vytvárať parasociálne vzťahy.“

Od všeobecnej antipatii k antiparasociálnym vzťahom

Psychologička hovorí, že medzi znamenia, na ktoré si treba dávať pozor, patrí trávenie veľa času online, prílišné rozprávanie o určitej slávnej osobe, menenie plánov. Dokonca môžete pozorovať známky podráždenia a hnevu na správanie alebo názory uvedenej celebrity. Prípadne aj na ľudí v ich živote, ak nesúhlasia s vlastným názorom alebo očakávaniami.

Posadnutosť, ako je táto, môže zasahovať do aktivít a vzťahov v skutočnom živote, keďže čas, peniaze a energiu smerujú inam.

Nenávisť a žiarlivosť môžu potenciálne vzbĺknuť v dôsledku toho, že nedostaneme aktualizácie, po ktorých túžime, a potom môžeme pociťovať pocit odmietnutia, hnevu a dokonca nízkeho sebavedomia a vlastnej hodnoty.

Podľa psychologičky nie je nevraživosť jedinou cestou. Preto vysvetľuje:

„Najskôr musíme rozpoznať naše neprimerané emocionálne reakcie a z toho vyplývajúce správanie, pracovať na zvyšovaní hodnotného života pre seba… Možno budeme musieť prehodnotiť naše vzťahy, prácu, koníčky a záujmy, aby sme opäť vytvorili zmysluplnejšiu angažovanosť v našom každodennom živote.”

Odporúča tiež stanoviť hranice na sociálnych médiách, aby ste sa vyhli pokušeniu. Radí napríklad vypínať technológie v noci a každý deň používať cielený časový limit, aby ste sa tak venovali sebe namiesto kontrolovania sociálnych médií.

Ak ste uviazli vo vyjazdených koľajach, zmena rutiny je vždy dobrý nápad. Kedy ste naposledy urobili niečo spontánne alebo čo ste nikdy predtým nerobili? Ak si nepamätáte, možno je načase vyskúšať nový koníček, presmerovať svoju pozornosť na teraz a svoj vlastný život.

„Rozhýbte svoje telo, prechádzajte sa na čerstvom vzduchu,“ dodáva doktorka. „Ako jednoducho to môže znieť, tak to môže pomôcť vášmu celkovému duševnému zdraviu a pohode a znížiť pravdepodobnosť úteku pred vlastným životom.“

Aj keď je prirodzené, že sa chcete podeliť o svoje názory, jedovaté verejné príspevky sa môžu zamestnávateľom zdať neprofesionálne a niektorým, ktorí vás sledujú, jednoducho odporné. Harry a Meghan či iné hviezdy neuvidia vaše vtipné komentáre, ale ostatní áno a podľa toho budú posudzovať váš postoj.

Zdroj: Info.sk, MB, metro.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom

Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom

6:59 13.01.2025Zaujímavosti

Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.

Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru

Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru

20:29 11.01.2025Zaujímavosti

Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.

Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov

Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov

18:41 11.01.2025Zaujímavosti

V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.

Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend

Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend

16:30 10.01.2025Zaujímavosti

Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.

Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku

Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku

7:18 10.01.2025Zaujímavosti

Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.