XBB: Čo vieme o novom variante covidu, ktorý ovládol Spojené štáty a pokúša Európu?

Subvariant omikronu spôsobil prudký nárast počtu nakazených v Spojených štátoch. Obáva sa ho aj Európa.
Po troch rokoch pandémie nového koronavírusu sme si už zvykli na to, že k výraznému nárastu počtu nakazených dochádza obvykle v zime, keď sa počas vianočných sviatkov presúvajú rodiny po celom svete, a teda sú v kontakte s vyšším počtom ľudí ako inokedy počas roka.
K šíreniu ochorenia COVID-19 v roku 2023 z globálneho hľadiska prispelo aj prvé výrazné uvoľnenie protipandemických opatrení v Číne, ktorej obyvateľstvo však nie je dostatočne zaočkované, a situáciu komplikujú aj problémy so zaznamenávaním nakazených.
Vo svete aktuálne dominuje variant nového koronavírusu omikron, pričom ten pod vplyvom nedávnych udalostí zmutoval a podporil vznik subvariantu XBB, ktorý sme prvýkrát zaregistrovali v auguste 2022 v Indii.
XBB sa za pol roka stihol premiestniť do väčšiny krajín po celom svete, pričom vo veľkej miere sa vyskytuje najmä v Spojených štátoch, kde útočí na zdravie občanov spolu s ďalším subvariantom XBB.1.5. Experti ho pritom označujú za hrozbu, ktorá by mohla ovplyvniť celosvetové dianie v roku 2023.
Prečo sa na XBB treba pozerať ako na hrozbu
XBB je subvariant známeho variantu nového koronavírusu omikron. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) o ňom píše, že ide o „rekombinant podvariantov BA.2.10.1 a BA.2.75“, čiže obsahuje genetickú informáciu obidvoch týchto verzií vírusu. XBB.1.5 je zmutovaná verzia XBB.
Prvotné výskumy na škrečkoch naznačujú, že XBB je odolný voči imunitnej reakcii, a mohol by dokonca preniknúť aj cez obranné látky organizmu. Na túto skutočnosť v októbri 2022 poukázala aj WHO, ktorá zdôraznila „prvotné dôkazy o vyššom riziku reinfekcií v porovnaní s ďalšími kolujúcimi podvariantmi omikronu“.
WHO zároveň podotkla, že zatiaľ neexistujú dôkazy, ktoré by hovorili o ťažšom priebehu ochorenia po nakazení sa novým subvariantom. Takisto sa nepotvrdili obavy z vyššej mortality a toxicity XBB oproti variantu delta.
Zdomácnil sa v Ázii, vnikol už aj do Európy
XBB sa najprv postaral o nárast počtu nakazených vo všetkých častiach Ázie, vrátane Indie a Singapuru. Za posledné mesiace už zaznamenalo jeho prítomnosť 74 krajín po celom svete, pričom ide napríklad o Malajziu, Indonéziu, Čínu a Pakistan. XBB.1 už prenikol aj do Európy, Spojených štátov a Austrálie.
19. decembra 2022 sme na celom svete registrovali viac ako 8600 zaznamenaných prípadov XBB.1, pričom vyše 1500 z toho pripadá na Spojený štáty.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.