Hrozivý nález z pitvy pacienta po covide: Množia sa dôkazy o vplyve vírusu na celé telo

Covid-19 je definovaný ako ochorenie dýchacích ciest, ale jeho pôsobenie sa rozhodne neobmedzuje len na pľúca.
Hlavnými príznakmi nákazy ochorením covid-19 sú kašeľ, tvorba hlienu v horných dýchacích cestách, problémy s dýchaním a vysoká telesná teplota. Nový koronavírus preto u mnohých budí podozrenie, že postihuje najmä pľúca, čo však popierajú množiace sa dôkazy z pitevní.
Výsledky viacerých pitiev dokazujú, že covid-19 sa po infikovaní prenáša do celého tela a napáda nielen pľúca, ale aj srdce, slezinu, obličky, pečeň, hrubé črevo, hrudník, svaly, nervy, pohlavné orgány, oči aj mozog.
Pozoruhodná je najmä pitva pacienta, u ktorého našli stopy vírusu v mozgu 230 dní po tom, ako začal vykazovať prvé známky nákazy.
„Z našich zistení vyplýva, že u niektorých pacientov môže SARS-CoV-2 vyvolať systémovú infekciu, ktorá pretrváva v tele niekoľko mesiacov,“ píšu autori z amerických Národných inštitútov zdravia (NIH).
Už aj v minulosti prebehlo niekoľko pitiev, ktoré preukázali prítomnosť genetických pozostatkov nového koronavírusu v stovkách tkanív, orgánov a tekutín nakazených. Autopsie z júla 2020 dokonca potvrdzujú krvné zrazeniny v takmer každom životne dôležitom orgáne nakazených.
Šíri sa už dva týždne po prejavení príznakov
Najnovší výskum o sebe tvrdí, že je dodnes najkomplexnejšou analýzou zotrvávania SARS-CoV-2 na bunkovej úrovni ľudského tela.
Štúdia analyzovala výsledky 44 pitiev, ktoré pozorne identifikovali a zhodnotili úroveň mediátorovej RNA z SARS-CoV-2 v 85 telesných oblastiach a tekutinách. Táto genetická informácia hovorí o tom, kde všade sa vírus množil počas života pacienta.
Z pitiev vykonaných medzi aprílom 2020 a marcom 2021 vedci vyvodili záver, že u starších nezaočkovaných pacientov, ktorí umreli na následky ochorenia covid-19, sa našli stopy replikovania SARS-CoV-2 v dokopy 79 telesných oblastiach a tekutinách. Niektoré zo zmien začali prebiehať už dva týždne po prejavení prvotných príznakov.
Najviditeľnejšie známky zápalu a poškodenia bolo po nakazení možné pozorovať na pľúcach, zatiaľ čo mozog a ďalšie orgány nevykazovali závažné zmeny tkanív aj „napriek ťažkej vírusovej náloži“, informuje štúdia.
V ohrození je celé telo
Jedným z možných vysvetlení, prečo k tomu dochádza, je, že ľudská imunita nedokáže rovnako dobre chrániť všetky orgány. To potvrdzuje aj zistenie, že v neskorších štádiách liečby covid-19 preukázateľne dochádza k ústupu infekcie na pľúcach, zatiaľ čo ostatné orgány a tkanivá ostávajú v takmer rovnakom stave.
„Z našich výsledkov je zrejmé, že hoci najväčšia záťaž SARS-CoV-2 pripadá na respiračné tkanivá, vírus sa môže rozmiestniť po celom tele,“ uzatvárajú Američania, ktorí zatiaľ nevedia, ako sa vírus dokáže usídliť aj vo vzdialených častiach organizmu. Keďže jeho stopy sa v krvnej plazme nenašli, na presun musí využívať iný prostriedok.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.