Za 18 dní sa vám zdravie prevráti naruby. Štúdia ukazuje, čo sa stane po vysadení alkoholu

Skoncovanie s jednou z najobľúbenejších legálnych drog prináša rýchle výsledky. Toto sa stane len 18 dní po začiatku abstinencie.
Jedným z orgánov, ktoré pri častej konzumácii alkoholu trpia najviac, je pečeň. Steatóza, fibróza a cirhóza tohto orgánu ale zďaleka nie sú jediné následky, s ktorými by konzumenti mali počítať. Lieh totiž oslabuje aj zdravie mozgu, srdca, pankreasu a imunity vo všeobecnosti, pričom zlepšenie ich stavu prichádza už po niekoľkých dňoch abstinencie.
Štúdia publikovaná v žurnále Alcohol and Alcoholism prináša nové sľubné poznatky o následkoch vysadenia alkoholu. Vedci v nej argumentujú, že deficity kognitívnych funkcií, ako sú výpadky pamäte a ťažkosti so sústredením, sa zlepšujú o 63 percent už po 18 dňoch od skoncovania s alkoholom, čo znamená, že zdravie abstinentov sa skvalitňuje už po krátkom čase.
Výrazné zmeny už po 18 dňoch bez alkoholu
Za závažnú formu závislosti na alkohole označujeme správanie, pri ktorom konzument nedokáže kontrolovať množstvo prijímaného alkoholu, čím si neraz buduje závislosť vedúcu k prijímaniu čoraz väčších dávok nebezpečných tekutín.
Nadmerný príjem alkoholu súvisí s vysokým počtom kognitívnych porúch, vrátane problémov s uchovávaním a obnovovaním informácií v mozgu až celkového poškodenia mozgu.
Výskumy už v minulosti potvrdili, že abstinencia dokáže zvrátiť nebezpečné následky konzumácie alkoholu na zdravie mozgu, no bližšie informácie sme doteraz nemali. Túto skutočnosť mení dlhodobý výskum, ktorého sa zúčastnilo 32 dospelých závislých na alkohole. 24 z nich tvorili muži.
Vedci pozorovali vývoj zdravotného stavu účastníkov po tom, ako sa vzdali alkoholu, pričom kľúčový bol 8. a 18. deň. Do štúdie bolo pribratých aj 32 kontrolných osôb.
Pacientom so závislosťou v čase trvania štúdie pomáhali detoxikačný program a liečba pomocou tiamínu. Okrem toho sa zúčastnili testovania v rámci Stručného merania neurofyziologických porúch súvisiacich s alkoholom (BEARNI), ktoré sa v takýchto medicínskych prípadoch považuje za štandardné.
U 60 percent závislých bolo po ôsmich dňoch možné pozorovať kognitívne poruchy, pričom 63 percent z nich sa zlepšilo na normálnu mieru v priebehu 18 dní. Najvýraznejší posun zaznamenali vo vizuálno-priestorových parametroch, ktoré sa za tento čas zlepšili o 67 percent.
Kritici by mohli namietať, že štúdia operovala s relatívne nízkym počtom účastníkov a nezohľadnila súvisiace faktory, ako užívanie ďalších látok, ktoré ovplyvňujú kognitívne funkcie (napríklad nikotín).
Napriek tomu ide o dôkaz doteraz najrýchlejšie zaznamenaného zlepšenia zdravia u závislých pacientov.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.