Rozprávate sa s rastlinami? Neprestávajte, takto to pomáha rastlinám aj ľuďom

Bez ohľadu na to, či rastliny skutočne počúvajú, výskum ukázal, že svojou prítomnosťou upokojujú. Niet sa teda čomu čudovať, že sa mnohí z nás rozprávajú so svojimi rastlinami.
V prieskume portálu Trees z roku 2022 polovica z 1 250 respondentov uviedla, že sa rozprávajú so svojimi rastlinami alebo stromami. Na otázku prečo, 65 % odpovedalo, že verí, že im to pomáha rásť. Výskum však v tomto bode nie je definitívny. Zatiaľ čo štúdie zistili, že vibrácie spôsobené zvukom ovplyvňujú rastliny, porota stále nerozhoduje o tom, či ľudský hlas ponúka nejaké konkrétne výhody, informuje portál Washington Post.
„Jedna vec, v ktorej sú ľudia naozaj dobrí, je antropomorfizácia – rozprávame sa so všetkými druhmi vecí či bytostí, ktoré nie sú ľudské, ako sú naše psy a mačky,“ hovorí Cindy McPherson Frantz, profesorka psychológie a environmentálnych štúdií na Oberlin College v Ohiu. „Sme pevne naladení na to, aby sme premietali vnímajúcu myseľ, zámernosť alebo pocity na iné bytosti alebo predmety – a chceli sa spojiť s vecami mimo nás. Rastliny môžu túto potrebu splniť."
Na zvuku záleží
Pokiaľ ide o rastlinnú stranu rovnice, štúdia v časopise Ultrasonics z roku 2003 skúmala účinky klasickej hudby a zvukov vtákov, hmyzu a vody na rast čínskej kapusty a uhoriek. Obidve formy vystavenia zvuku zvýšili rast zeleniny.
V štúdii z roku 2015 publikovanej v International Journal of Integrative Sciences, Innovation and Technology výskumníci vystavili rastliny nechtíka a cíceru ľahkej indickej hudbe, ako aj hluku z dopravy. Zistili, že oba druhy rastlín rástli a vyvíjali sa lepšie po tom, čo boli štyri hodiny denne vystavené hudbe, ale nie zvukom dopravy, informuje Washington Post.
Profesorka environmentálnych vied na University of Toledo v Ohiu Heidi Appel vysvetľuje: „Rastliny určite reagujú na vibrácie vo svojom prostredí - čo môže spôsobiť, že rastliny rastú inak a stávajú sa odolnejšími voči pádu. Tieto vibrácie môžu pochádzať zo zvukov prenášaných vzduchom alebo hmyzom, ktorý sa pohybuje na samotných rastlinách. A rastliny budú reagovať inak na tóny a hudbu ako na ticho.“
Napriek nedostatku štúdií a dôkazov o výhodách rozhovoru s vašimi rastlinami existuje aspoň jedna teoretická výhoda:
„Ak sa stotožníme so živým organizmom, o ktorý sa máme starať, budeme sa oň starať lepšie."
Ak vám napríklad rozhovor so svojimi rastlinami pomôže cítiť sa s nimi viac prepojený, môžete ich pravidelnejšie zalievať, oprašovať a prerezávať a podniknúť ďalšie opatrenia, aby ste im pomohli prosperovať.
Rozprávanie s rastlinami pomáha aj ľuďom
V tom istom prieskume Trees.com v roku 2022 62 % účastníkov, ktorí uviedli, že sa rozprávali so svojou zeleňou uviedlo, že tak urobili, pretože to pomohlo ich vlastnému duševnému zdraviu. Množstvo výskumov ukazuje, že starostlivosť o rastliny je prospešná pre naše zdravie.
Jedna štúdia v časopise HortScience z roku 2018 zistila, že presádzanie rastlín znižuje duševný stres a úzkosť u mladých dospelých. A podľa štúdie vo vydaní PLoS One z roku 2022 sa zistilo, že pravidelné trávenie hodiny záhradkárčením zlepšuje náladu a znižuje stres u zdravých žien.
Zatiaľ čo nie je publikovaný výskum o tom, či je rozhovor s rastlinami pre ľudí terapeutický, existujú možné dôvody, hovoria odborníci. Jednak nám to môže prísť prirodzené. Po druhé to môže byť spôsob, ako nahlas vyjadriť myšlienky a pocity v snahe dať im zmysel. „Myslím si, že rozhovor s rastlinami je spôsob, ako hovoriť sami so sebou," hovorí Kenneth R. Yeager, sociálny pracovník a riaditeľ programu Stress Trauma and Resilience Program na Ohio State University. „Keď hovoríme so svojimi rastlinami, hovoríme sami so sebou - a formalizujeme svoj myšlienkový proces."
„Dať svoje myšlienky a pocity do slov je do istej miery terapeutické,“ hovorí Frantz.

Pozor na žuvačky: Toto do seba dostanete pri každom požutí
Každý gram žuvačky uvoľní do vašich úst nežiadúce látky.

Skrytá príčina nadúvania a bolesti brucha: Táto diagnóza je u žien často prehliadaná
Lekár upozorňuje, že nadúvanie môže byť príznakom ochorenia, ktoré sa často ignoruje.

Rakovina vaječníkov sa prejaví aj pri jedle. Na tieto príznaky si dávajte pozor
Lekár prezradil príznak rakoviny vaječníkov, na ktorý by ste si mali dávať pozor pri jedle.

Smartfóny deťom pomáhajú, tvrdia výskumníci. Má to však jednu podmienku
Prieskum naznačuje, že smart zariadenia môžu skutočne pomôcť mladým ľuďom, no jedna vec im veľmi škodí.

Skrytá nástraha infúzií: Vedci varujú pred nepoznaným rizikom
Infúzie môžu priamo do krvi pacientov uvoľňovať neželané látky, hlási nová štúdia.