Flašíková Beňová riešila na úrade vlády eurofondy
- 14:08 06.11.2013
- BRATISLAVA
Europoslankyňa a zároveň kandidátka Smeru na predsedníčku Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) v sobotňajších regionálnych voľbách Monika Flašíková Beňová v stredu na Úrade vlády SR predniesla správu o tom, ako pokročili rokovania o možnom ročnom predĺžení termínu na dlhšie čerpanie eurofondov pre Slovensko a Rumunsko.
"Je neštandardné, aby materiály na rokovanie vlády predkladala poslankyňa Európskeho parlamentu. V kontexte sobotňajších župných volieb to však nie je nič iné ako zneužívanie rokovania vlády na prezentáciu Ficovej kandidátky Flašíkovej Beňovej a jej volebnú kampaň," uviedol predseda OKS Ondrej Dostál.
Stredajšiu prítomnosť europoslankyne Flašíkovej Beňovej na rokovaní vlády zdôvodnil premiér Robert Fico tým, že sa v európskych štruktúrach definitívne rozhoduje o tom, či dostaneme výnimku na dlhšie čerpanie eurofondov.
Premiér neodloží voľby pre eurofondy
„Ja som veľmi rád, že pani poslankyňa Európskeho parlamentu nám pomáha veľmi výrazne,“ povedal Fico. Podľa neho to, čo robí Flašíková Beňová, je pre Slovenskú republiku. „Ja za to nemôžem, že sa nachádzame v termínoch, keď Európsky parlament má ísť o tom rozhodovať. Tak ja nebudem kvôli tomu odkladať voľby do VÚC, keď teraz potrebujeme vybaviť výnimku, aby Slovensko mohlo čerpať viac, “ dodal premiér.
Hovorkyňa predsedu vlády Beatrice Szabóová pre agentúru SITA v utorok uviedla, že premiér Robert Fico 18. júna poveril poslankyňu EP Moniku Flašíkovú Beňovú koordinovaním presadzovania záujmov SR na pôde Európskeho parlamentu pre schválenie návrhu o predĺžení čerpania európskych zdrojov o jeden rok.
Stalo sa tak na základe rokovania Rady vlády SR pre Partnerskú dohodu na roky 2014 až 2020. Szabóová tak zdôvodnila, prečo materiál predkladala Flašíková Beňová a nie úrad vlády, respektíve podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny, ktorí majú využívanie eurofondov v kompetencii.
Čerpať chcú o rok dlhšie
Predĺženie čerpania peňazí Európskej únie (EÚ) za roky 2011 a 2012 z dvoch na tri roky pre Slovensko a Rumunsko závisí od ukončenia rokovaní medzi Radou EÚ, Európskou komisiou a Európskym parlamentom (EP) o legislatíve pre nové programové obdobie 2014 až 2020.
Vyplýva to z informácie o stave rokovaní k návrhu na úpravu nariadenia Rady, ktorý umožní SR a Rumunsku čerpať záväzky štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu EÚ na roky 2011 a 2012 o rok dlhšie ako ostatným členským štátom, ktorú v stredu vzala vláda na vedomie.
Dôležité je dosiahnutie dohody v trialógu uvedených európskych inštitúcii v prvej polovici novembra a schválenie návrhu spolu s legislatívou v Rade EÚ aj v pléne EP koncom novembra. Pre uplatnenie zmien je totiž nevyhnutné, aby vstúpili do platnosti najneskôr v decembri tohto roka. Po schválení návrhu bude môcť Slovensko spolu s Rumunskom využívať europeniaze pre spomínané roky o rok dlhšie, do konca rokov 2014, resp. 2015.
Blanár: Eurokomisia musí začať robiť politiku, ktorá v EÚ obnoví hospodársky rast
Nová Európska komisia si musí vyhrnúť rukávy a začať robiť politiku, ktorá v Európskej únii obnoví hospodársky rast tak, aby bola konkurencieschopná.
Pellegrini vysvetlil, prečo nechce ísť na Ukrajinu
Cesta prezidenta SR Petra Pellegriniho na Ukrajinu v aktuálnej situácii podľa jeho slov neprichádza do úvahy.
České e-shopy sa sťažujú na praktiky zahraničných trhovísk
Podiel e-shopov a online trhovísk z tretích krajín na európskych trhoch sa výrazne zväčšil.
Pozor na neznáme čísla: Takto vám ukradnú osobné údaje
Podvodníci môžu telefónne čísla zneužiť na krádež citlivých údajov.
Spojené štáty zaviedli nové sankcie zamerané na ruskú energetiku
Spojené štáty v piatok uvalili rozsiahle sankcie na ruský energetický sektor v snahe obmedziť financovanie vojny, ktorú vedie Moskva na Ukrajine.