Tento druh rýb vám môže zvýšiť tlak. Pozor by si mali dať nielen kardiaci

Na hladinu krvného tlaku značne vplýva aj strava. Tento typ rýb treba pri srdcovo-cievnych ťažkostiach vynechať.
Vysoký krvný tlak je jeden z hlavných prekurzorov závažných ochorení srdca a ciev, vrátane porážky a infarktu. Na hladinu tlaku okrem iného vplýva aj strava či pohyb.
Ryby, ktoré sú bohatou zásobárňou omega-3 mastných kyselín, sú vo všeobecnosti považované za prospešné pre zdravie, no pri krvnom tlaku rozhoduje ich druh. Nehovoríme pritom o rozhodovaní medzi lososom a makrelou, ale o spôsobe prípravy týchto rýb.
K najväčším škodcom krvného tlaku podľa britskej organizácie Blood Pressure UK patria sušené ryby, ktoré sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a príchutiach.
Sušenie je typ konzervovania potravín, pri ktorom sa z nich odstraňuje voda. Ryby si pri takomto spracovaní ponechávajú väčšinu z pôvodného množstva bielkovín a nízkej hladiny tuku. Na druhej strane obsahujú prebytok soli, ktorá dramaticky zvyšuje krvný tlak.
Soľ je nielen pre kardiakov škodlivá kvôli tomu, že podporuje zadržiavanie vody v tele. Pri nadmernom príjme soli je vodou zaťažená aj krv, čo vytvára enormný tlak na cievy. Odhaduje sa, že zlepšené výsledky meraní krvného tlaku môžu pacienti pozorovať už do niekoľkých týždňov od vysadenia soli.
Zdravotníci odporúčajú nekonzumovať denne viac ako 6 gramov soli s celkovým obsahom 2,4 gramu sodíka. Vyhnite sa preto slaným jedlám, ktoré v 100 gramoch obsahujú viac ako 1,5 gramu soli.
Ak vám ryby chutia, no máte problémy s tlakom, voľte čerstvé alebo mrazené varianty. Mastné ryby, ako sú makrely, losos či sardinky, dokonca pri optimálnej dávke pomáhajú chrániť zdravie srdca a ciev.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.