• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.4.2025Meniny má Marcel
15°Bratislava

Pravda o zubnej paste: Je účinná proti vyrážkam?

  • 8:49 19.01.2023
  • Svet
Pravda o zubnej paste: Je účinná proti vyrážkam?

Umývate si tvár pred spaním a všimnete si novú vyrážku. Čo spravíte? Na internete kolujú fámy, že keď si na ňaň natriete bežnú starú zubnú pastu, pomôže vám ju cez noc vyliečiť. Hoci je pravda, že niektoré zložky nachádzajúce sa v zubnej paste vysušujú pokožku a môžu pomôcť zmenšiť váš pupienok, stojí tento domáci liek na vyrážky za riziko?

Zubná pasta na pupienky môže však narobiť viac škody ako úžitku. Aj keď nie je jasné, ako a kde presne tento trend začal, niektoré pravdepodobné dôvody, ktoré podporujú túto teoriu, môžu byť:

  1. Mnohé receptúry zubných pást kedysi obsahovali chemikáliu nazývanú triclosan, ktorá by mohla zabíjať baktérie, ktoré spôsobujú a zhoršujú vyrážky.
  2. O niektorých zložkách, ktoré sa bežne nachádzajú v zubných pastách, ako je sóda bikarbóna, alkohol a peroxid vodíka, je známe, že vysušujú, čo môže pomôcť zmenšiť vyrážku.
  3. Mentol v zubnej paste spôsobuje brnenie, ktoré môže dočasne znížiť bolesť a opuch.

Takže nie je úplne mimo, ak veríte, že tento domáci liek môže fungovať. Existuje však niekoľko dôvodov, prečo by ste nemali používať zubnú pastu na liečbu akné.

Zastarané informácie

Po prvé, väčšina spoločností už nepoužíva triclosan vo svojich zubných pastách. Niektoré testy dokonca naznačujú, že triclosan by mohol negatívne ovplyvniť hormóny štítnej žľazy. Takže aj keď nájdete zubnú pastu, ktorá stále obsahuje túto chemikáliu, použiť na pupienky nemusí stáť za riziko.

Zubná pasta môže dráždiť vašu pokožku

Pamätajte, že zubná pasta je určená pre vaše zuby, nie pre citlivý povrch vašej tváre. Takže zatiaľ čo sila chemikálií vo vašej zubnej paste môže byť bezpečná pre vaše zuby, môže byť príliš silná pre vašu pokožku. Navyše, narušenie pH príliš veľkým množstvom sódy bikarbóny môže viesť k vyrážkam a páleniu.

Presušenie by sa mohlo vrátiť späť

Aj keď sa vám podarí vyhnúť sa podráždeniu, existujú ďalšie možné zlé reakcie. Napríklad, ak sa vaša pokožka príliš vysuší používaním zubnej pasty, môže to spôsobiť viac akné.

Aj keď môže byť lákavé natrieť zubnú pastu na pupienok, existujú lepšie alternatívy, ku ktorým už pravdepodobne máte prístup.

Produkty špecifické pre akné

Odporúčame používať voľnopredajné produkty na prevenciu a liečbu akné. Tieto zvyčajne obsahujú kyselinu salicylovú, benzoyl peroxid a lokálne retinoidy.

Pre milovníkov prírodných a domácich liekov máme dobré správy. Ak ste fanúšikom esenciálnych olejov, možno už máte po ruke fľašu čajovníkového oleja. Mnohé štúdie naznačujú, že používanie čajovníkového oleja na mierne alebo stredne ťažké akné môže byť vysoko účinné. Môžete primiešať niekoľko kvapiek oleja z čajovníka do vašich obvyklých produktov na tvár alebo aplikovať niekoľko kvapiek priamo na miesto ako bodové ošetrenie.

V niektorých ohľadoch je pravda, že zubná pasta môže pomôcť vysušiť a zmenšiť pupienky rýchlejšie. S jeho užívaním však môže prísť aj množstvo negatívnych vedľajších účinkov.

Produkty navrhnuté špeciálne na použitie na akné a pokožku tváre sú oveľa bezpečnejšou stávkou. Namiesto zubnej pasty bude pravdepodobne lepšie fungovať kvapka krému s kyselinou salicylovou alebo čajovníkového oleja a pomôže vám vyhnúť sa vážnejším rizikám používania zubnej pasty na tvári.

Zdroj: Info.sk, TA, healthline
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí

21:42 18.04.2025Zdravie

Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny

21:14 18.04.2025Zdravie

Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?

8:13 16.04.2025Zdravie

Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci

20:11 15.04.2025Zdravie

Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy

20:22 14.04.2025Zdravie

Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.