Odhaľte, či vás niekto nesleduje cez webkameru. Pozor na tieto varovné signály
Takto spoznáte, že vás hackeri špehujú cez webkameru alebo kameru na mobile.
Expertka na kybernetickú bezpečnosť prezradila pre Daily Mail, ako zistíte, že hackeri používajú vašu webovú kameru alebo kameru smartfónu, aby vás špehovali.
Tove Marks z VPNOverview načrtla tri hlavné znaky, na ktoré by ste si mali dávať pozor:
- Vydierač, ktorý vás kontaktuje.
- Blikajúca webová kamera alebo svetlo fotoaparátu.
- Batéria zariadenia sa vybíja rýchlejšie ako zvyčajne.
Marks vysvetlila, že hackerovi stačí implantovať malý kúsok škodlivého kódu, aby získal prístup ku kamerám, a používatelia sa nemusia nikdy dozvedieť, že sú napadnutí.
Marks tiež zdieľa tipy na zníženie rizika útoku, ako je používanie krytu fotoaparátu a neustála aktualizácia operačného systému.
„Ak existuje najmenšia medzera v zabezpečení vášho zariadenia, hacker môže preniknúť cez trhliny a rozšíriť túto medzeru, aby získal úplný prístup,“ zdieľala Marks vo vyhlásení. „S toľkými typmi malvéru v súčasnosti možno nikdy nebudete môcť zistiť, odkiaľ sa vírus alebo spyware vzal. Počítačová kriminalita sa neustále vyvíja a vy musíte držať krok so všetkým najnovším vývojom, aby ste zostali v bezpečí.“
Kontakt od vydierača
Prvým varovným signálom je, že vás kontaktuje hacker alebo vydierač, čo je podľa Marks najhorší možný scenár. Títo zlí herci tvrdia, že majú o vás citlivé obrázky a plánujú ich zverejniť online, ak nesplníte ich požiadavky. Marks povedal, že fotografie pravdepodobne urobil hacker pomocou vášho fotoaparátu a zločin sa považuje za sexuálne vydieranie.
Blikanie svetla na fotoaparáte
Ďalším varovným signálom je, ak uvidíte blikať svetlo na fotoaparáte. Väčšina webkamier má vľavo alebo vpravo malé svetlo, ktoré sa rozsvieti, keď sa kamera používa. Smartfóny signalizujú, že sa fotoaparát používa, zelenou bodkou na rozhraní.
Ak malé svetlo na webkamere bliká, mali by ste zbystriť pozornosť, lebo vás zrejme niekto špehuje. V prípade smartfónov môže značiť napadnutie fotoaparátu, ak na obrazovke uvidíte ikonu, hoci fotoaparát práve nepoužívate.
Samozrejme, nemusí to byť hacker, ale aplikácia bežiaca na pozadí, ktorá to spôsobuje. Ak si chcete byť istý, tak v prípade potreby vypnite všetky aplikácie, povedala Marks.
„Ak kontrolka stále svieti, aj keď nepoužívate webovú kameru, je najlepšie vykonať skenovanie škodlivého softvéru, aby ste sa uistili, že vaša kamera nebola napadnutá.“
Treba si podľa nej tiež uvedomiť, že aj keď je svetlo zhasnuté, môžete mať dočinenia s napadnutou webovou kamerou. „Hacker webkamery môže byť schopný vypnúť svetlo alebo ste ho mohli vypnúť sami v nastaveniach."
Batéria sa vybíja rýchlejšie
Posledným detailom, na ktorý treba dávať pozor, je rýchlosť vybíjania batérie. Ak sa batéria na zariadeni vybíja rýchlejšie ako zvyčajne, je to spôsobené tým, že fotoaparát spotrebúva energiu, pretože je neustále zapnutý. Marks povedala:
„Ak používate laptop alebo smartfón odpojený od nabíjačky a niekto vám hackol webovú kameru, môžete si všimnúť prudký nárast spotreby batérie.”
Batéria, ktorá sa vybíja rýchlejšie ako zvyčajne, môže byť znakom napadnutej webovej kamery. Dobrým spôsobom, ako skontrolovať, využívanie energie batérie, je otvoriť Správcu úloh. Úplne vpravo uvidíte dva stĺpce, ktoré zobrazujú spotrebu energie a spotrebu energie vašich programov v priebehu času.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.