Často žujete žuvačky? Ich zloženie vás poriadne prekvapí
Zloženie žuvačiek vás môže poriadne prekvapiť.
Snáď najšokujúcejšou prísadou je lanolín, mastný vedľajší produkt ovčej kože. Bežne sa používa aj v produktoch starostlivosti o pleť. Mastný vosk nachádzajúci sa vo vlne je analogický s ľudským mazom, informuje New York Post.
„Je veľká šanca, že vaša obľúbená žuvačka obsahuje lanolín: voskový sekrét z ovčej vlny,“ napísal na Twitteri užívateľ RaiseYourBrain.
There is a high chance that your favourite chewing gum contains lanolin: a waxy secretion from sheep’s wool.#facts #trivia
— Raise Your Brain (@RaiseYourBrain) September 15, 2021
Lanolín sa bežne používa na výrobu gumového základu a nemusí byť uvedený ako prísada na obale, pretože je podľa portálu The Sun tak štandardizovaný. To znamená, že vaša žuvačka nemusí byť vegánska, pokiaľ to nie je výslovne uvedené.
Okrem gumového základu sa na výrobu žuvačiek používajú zmäkčovadlá, sladidlá a arómy. Najčastejšie používané zmäkčovadlá sa vyrábajú z chemického glycerolu, ktorý sa získava z drevnej kolofónie, ako aj z rastlinného oleja.
Ďalšou súčasťou žuvačiek je cukor. Niektoré značky používajú aspartám ako nízkokalorickú alternatívu a ako šetrič ceny: Keďže je 200-krát sladší ako cukor, sú potrebné veľmi malé množstvá aspartámu.
Hoci vo všeobecnosti sú umelé sladidlá v obmedzených množstvách pre zdravých ľudí bezpečné, podľa Mayo Clinic existuje horúca diskusia o potenciálnych trvalých zdravotných problémoch, ktoré môžu spôsobiť. „Niektoré výskumy o dlhodobom každodennom používaní umelých sladidiel naznačujú súvislosť s vyšším rizikom mŕtvice, srdcových ochorení a úmrtí celkovo,“ uvádza sa na stránke kliniky.
Medzitým sa robí ďalší výskum, aby sa zistilo, ako náhrady cukru ovplyvňujú črevá. „Výskumníci zisťujú, či náhrady cukru ovplyvňujú chuť na sladké, spôsob, akým ľudia pociťujú hlad a ako telo zvláda hladinu cukru v krvi,“ poznamenala Mayo Clinic.
Ďalšou zložkou žuvačky je konzervačná látka butylovaný hydroxytoluén, známy ako BHT, ktorý sa tiež spája s rakovinou, aj keď len v štúdiách na zvieratách a v dávkach oveľa vyšších, než aké bežne prijímajú ľudia, uvádza Healthline.
Nie sú to však všetky zlé správy. Žuvanie žuvačky bez cukru, najmä žuvačky vyrobené s xylitolom, môže podľa Healthline zabrániť zlým baktériám spojeným so zubným kazom
Nadmerné žuvanie je problém
Napriek tomu sa to dá preháňať. Štúdia v časopise Pediatric Neurology zistila, že nadmerné žuvanie žuvačiek je nedostatočne uvádzané ako faktor vyvolávajúci bolesti hlavy u detí a dospievajúcich. Ďalším problémom, ktorý môže pochádzať z nadmerného žuvania, je porucha temporomandibulárneho kĺbu alebo TMJ, ktorá ovplyvňuje kĺb spájajúci čeľustnú kosť s lebkou.
Okrem chronických bolestí, zápalov čeľustných svalov a bolestí zubov a uší môže spôsobiť aj migrény.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.