• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 11.1.2025Meniny má Malvína
Bratislava

Slováci si žijú v priemernom blahobyte, tvrdí OECD

  • 15:01 06.11.2013
  • BRATISLAVA
Slováci si žijú v priemernom blahobyte, tvrdí OECD

Kríza mala podľa OECD veľký dopad na ekonomický blahobyt domácností. To sa premietlo do nezamestnanosti a chudoby. Najlepšie sa stále žije v Austrálii, Kanade, Dánsku, Nórsku a vo Švédsku.

Slovensko sa v medzinárodnom porovnaní vyspelých ekonomík pri meraní subjektívneho blahobytu obyvateľov umiestnilo v strednom pásme.

Do tohto pásma sa zaradilo až 60 % krajín, ako napríklad Poľsko, Slovinsko, Veľká Británia, či Španielsko.

Uvádza sa to v správe s názvom "How is life? 2013", ktorú v poradí druhýkrát zverejnila Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD).

Najlepšie z porovnaní vychádzajú Austrália, Kanada a severské štáty Dánsko, Nórsko a Švédsko. Na vysokých priečkach sa umiestnili aj Švajčiarsko a USA. Naopak, najhoršie výsledky vo všetkých ukazovateľoch lepšieho života majú Mexiko, Portugalsko, Turecko, Grécko, Maďarsko, Estónsko a Čile.

Kríza mala podľa OECD veľký dopad na ekonomický blahobyt domácností. To sa premietlo do vyššej nezamestnanosti, nedobrovoľnej práce na čiastočný úväzok, či finančnej neistoty a chudoby. Spokojnosť so životom a dôvera v inštitúcie sa podľa OECD výrazne znížili v krajinách ťažko postihnutých krízou. V oblasti zdravotných výsledkov boli na celkovej populácii zaznamenané iba malé alebo žiadne zmeny. OECD predpokladá, že negatívne účinky krízy na zdraví sa môžu prejaviť v dlhodobom horizonte.

OECD sa v správe zamerala aj na rodové rozdiely v blahobyte. V posledných desaťročiach sa podľa správy rozdiely medzi mužmi a ženami znížili. Ženy žijú dlhšie ako muži, ale častejšie trpia chorobami. Dievčatá dosahujú v škole lepšie výsledky ako chlapci. Naďalej sú ale nedostatočne zastúpené v kľúčových oblastiach vzdelávania, ktoré poskytujú väčšie pracovné príležitosti.

Ženy stále zarábajú menej ako muži, trávia viac hodín nezaplatenou prácou a je pre nich ťažšie dosiahnuť vrchol kariéry alebo začať vlastné podnikanie. OECD poukazuje na to, že rodové rozdiely nie sú len problémom žien. Muži a chlapci sú čoraz viac vystavovaní neistým vyhliadkam na zamestnanie a musia sa prispôsobiť meniacim sa úlohám a sociálnym očakávaniam.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Blanár: Eurokomisia musí začať robiť politiku, ktorá v EÚ obnoví hospodársky rast

Blanár: Eurokomisia musí začať robiť politiku, ktorá v EÚ obnoví hospodársky rast

DNES - 15:27Ekonomické

Nová Európska komisia si musí vyhrnúť rukávy a začať robiť politiku, ktorá v Európskej únii obnoví hospodársky rast tak, aby bola konkurencieschopná.

Pellegrini vysvetlil, prečo nechce ísť na Ukrajinu

Pellegrini vysvetlil, prečo nechce ísť na Ukrajinu

DNES - 14:26Ekonomické

Cesta prezidenta SR Petra Pellegriniho na Ukrajinu v aktuálnej situácii podľa jeho slov neprichádza do úvahy.

České e-shopy sa sťažujú na praktiky zahraničných trhovísk

České e-shopy sa sťažujú na praktiky zahraničných trhovísk

DNES - 13:15Ekonomické

Podiel e-shopov a online trhovísk z tretích krajín na európskych trhoch sa výrazne zväčšil.

Pozor na neznáme čísla: Takto vám ukradnú osobné údaje

Pozor na neznáme čísla: Takto vám ukradnú osobné údaje

DNES - 9:45Ekonomické

Podvodníci môžu telefónne čísla zneužiť na krádež citlivých údajov.

Spojené štáty zaviedli nové sankcie zamerané na ruskú energetiku

Spojené štáty zaviedli nové sankcie zamerané na ruskú energetiku

VČERA - 18:12Ekonomické

Spojené štáty v piatok uvalili rozsiahle sankcie na ruský energetický sektor v snahe obmedziť financovanie vojny, ktorú vedie Moskva na Ukrajine.