Exšéfovi deaflympionikov vymerali štrnásť a pol roka väzenia
Trest odňatia slobody vo výmere štrnásť a pol roka uložil v stredu senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici bývalému prezidentovi slovenských deaflympionikov Jaromírovi Rudovi.
Uznal ho vinným za pokračujúci obzvlášť závažný zločin podvodu so škodou veľkého rozsahu, ktorá dosiahla viac ako dvanásť miliónov eur. Počínanie Jaromíra Rudu súviselo s prípravou 17. zimných deaflympijských hier vo Vysokých Tatrách.
Rozsudok nie je právoplatný, hoci Jaromír Ruda sa po porade s obhajcom vzdal možnosti odvolať sa. Prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry sa k verdiktu vyjadrí v zákonnej lehote.
Senát Špecializovaného trestného súdu vyhlásil úhrnný a spoločný trest, ukladaný podľa sprísňujúcej tzv. asperačnej zásady. Je v ňom zahrnutá aj vina za podvod voči konateľom bratislavskej Transkontakty, od ktorej dostal Jaromír Ruda na deaflympiádu viac ako 50 miliónov korún.
Peniaze boli uložené do notárskej úschovy u notára Stanislava Furdu v Košiciach, ale v dohodnutom termíne sa Transkontakte vrátilo iba päť miliónov. V tejto súvislosti boli exšéf deaflympionikov i notár právoplatne odsúdení. Jaromír Ruda dostal trinásť rokov väzenia za zločin podvodu, notár podmienku šestnásť mesiacov za prečin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku z nedbanlivosti.
Jaromír Ruda uviedol do omylu spoločnosti aj fyzické osoby
Podľa najnovšieho rozsudku 45-ročný Jaromír Ruda z Košíc v pozícii prezidenta Slovenského deaflympijského výboru (SDV) uviedol do omylu viacerých predstaviteľov súkromných spoločností a fyzické osoby. Uzatvoril s nimi zmluvy o spolupráci pri organizácii 17. zimných deaflympijských hier vo Vysokých Tatrách, konkrétne pri rekonštrukcii zimných štadiónov v Poprade a Kežmarku. Rovnako si od nich požičal peniaze, ktoré doteraz nevrátil.
Trestnú činnosť páchal v rokoch 2008 až 2010. Stalo sa tak po vzniku SDV, ktorý sa odčlenil od Slovenského zväzu nepočujúcich a Jaromír Ruda sa stal prezidentom nového útvaru. Organizoval rôzne aktivity pre nepočujúcich a stal sa aj predsedom organizačného výboru 17. zimných deaflympijských hier. V tej súvislosti získaval od fyzických i právnických osôb finančné prostriedky, ktoré použil na žiadané účely, ale čiastočne pre svoju potrebu, resp. na iný účel. Veriteľov ubezpečoval, že peniaze vráti, ale doteraz sa tak vo väčšine prípadov nestalo.
Predseda senátu uviedol, že podľa vykonaného dokazovania snaha Jaromíra Rudu o zorganizovanie reprezentačných hier pre nepočujúcich na Slovensku bola reálna a chvályhodná. Podľa súdu nie je typickým páchateľom trestnej činnosti, iba sa dostal do situácie, ktorú požičiavaním si peňazí nezvládol.
Snažil sa zorganizovať podujatie, na ktoré podľa zahraničných zdrojov stačili dva milióny eur, ale megalomansky vyhlasoval, že získa až šesťsto miliónov. Dokladoval to písomnými garanciami a prísľubmi zahraničných bánk a spoločností, ale nakoniec vysvitlo, že boli fiktívne. Snaha Jaromíra Rudu usporiadať nadštandardné športové hry na Slovensku mohla súvisieť s jeho snahou stať sa prezidentom Medzinárodného výboru nepočujúcich športovcov.
Prezidenta Slovenského deaflympijského výboru sa cítil nevinný
Pri otvorení procesu Jaromír Ruda vyhlásil, že je nevinný v plnom rozsahu a využil právo nevypovedať. Priebežne sa k výpovediam svedkov, znalcov a k listinným dôkazom vyjadroval iba minimálne a tvrdil, že tak urobí až v závere procesu.
Svoje právo na záverečnú reč síce využil, ale od senátu iba žiadal, aby obžalobu neprijal. Jeho obhajca požiadal senát, aby prihliadal na to, že zmyslom života Jaromíra Rudu bola snaha usporiadať na Slovensku deaflympiádu čo najlepšie a v medzinárodnom meradle skvalitniť podujatia nepočujúcich športovcov.
Najviac Jaromír Ruda poškodil Prvú popradskú developerskú firmu, ktorej ako prezident Slovenského deaflympijského výboru deklaroval dostatok prostriedkov na rekonštrukciu a modernizáciu štadiónov v mestách Kežmarok a Levoča. Dokladoval to bankovou garanciou Santander Bank of Columbia na päťsto miliónov eur, ale tá bola fiktívna, bez reálneho krytia zo strany banky. Na štadiónoch v Kežmarku a Levoči sa urobili práce za takmer osem miliónov eur, ale Prvej popradskej developerskej sa neuhradilo nič a má celkovú škodu najmenej 8,5 milióna eur. Na zaplatenie tejto sumy súd zaviazal Jaromíra Rudu v rozsudku.
Podvodne sa správal exšéf deaflympionikov aj k spoločnosti s r.o. ISO Liptovský Mikuláš a k jej konateľovi, ktorým by mal nahradiť škodu viac ako 700 000 eur. K poškodeným patria aj reklamná agentúra Akzent Media, spoločnosť K+K Žilina, firma Technad Prešov, Uhlomarket Poprad a tri fyzické osoby. Peniaze si od nich požičal napríklad na organizáciu DEAF DAYS v Bratislave, na cestovné pre nepočujúcich hokejistov na 1. majstrovstvá sveta v Kanade, na svoju cestu do USA, súvisiacu so 17. deaflympiádou, ale aj na cestu do Číny a na iné účely.
Pritom vo všetkých prípadoch sľúbil, že peniaze vráti v dohodnutých termínoch, čo potvrdil aj písomne.
Jaromír Ruda do poslednej chvíle tvrdil, že peniaze budú a uskutoční sa aj deaflympiáda. Svedčí o tom list z 3. februára 2011, v ktorom prezidentovi Medzinárodného deaflympijského výboru tvrdí, že na Slovensku je všetko pripravené na hry pre nepočujúcich športovcov v Tatrách.
Ale pretože sa vyskytli finančné problémy, požaduje od neho krátkodobú pôžičku 18 miliónov eur, ktorej vrátenie vie garantovať. O pár dní deaflympiádu museli zrušiť a 20. februára Jaromíra Rudu zadržala polícia na hraničnom priechode v Rusovciach. Pri prehliadke vozidla sa našli rôzne doklady Slovenského deaflympijského výboru a medzi nimi i obálka s dvoma diamantmi v hodnote viac ako 30 000 eur. Súd na návrh prokurátorky vzácne kamene zaistil a použijú sa na náhradu škody v prospech veriteľov. Polícia zistila, že Jaromír Ruda je nemajetný človek.
Zverejnili nahrávky z poľovníckej chaty: Príbuzné policajtov ich zverejnili ako „vianočný darček“
Kompletné nahrávky z poľovníckej chaty v Čifároch sa v predvianočnom čase opäť dostali na verejnosť.
Polícia v pohotovosti: Bankomat v Bešeňovej zničila explózia
Polícia vyšetruje prípad stredajšej rannej explózie bankomatu v obci Bešeňová v okrese Ružomberok.
Nepodceňte silu zvyku: Psychologička radí, ako prekonať ‘čertíka’ v hlave
Ak ľudia bilancujú starý rok a vidia ho negatívne, mali by zmeniť uhol pohľadu a pozrieť sa na veci napríklad spôsobom, čo všetko sa za ten rok naučili, aj z nepríjemných zážitkov.
Narodenie Pána: Jeden z najväčších sviatkov kresťanstva
Slávnosť Narodenia Pána, ktorá je popri Veľkej noci a Turícach najväčším cirkevným sviatkom, slávi v stredu väčšina kresťanov na Slovensku i vo svete.
Peter Pellegrini: Ďakujem tým, ktorí prinášajú Vianoce tým najzraniteľnejším
So želaním šťastných a pokojných vianočných sviatkov zavítal na Štedrý deň do banskobystrického Centra pre deti a rodiny prezident SR Peter Pellegrini.