Chcete zlepšiť svoje zdravie? Začnite posilňovať. Toto sú výhody silového tréningu
Vzhľadom na rastúci počet dôkazov, ktoré podporujú jeho mnohé výhody, sa silový tréning stal základnou súčasťou väčšiny cvičebných programov.
Ak by ste mohli urobiť jednu vec pre zlepšenie svojho zdravia, silový tréning by mal byť na prvom mieste vášho zoznamu. Zahŕňa použitie jednej alebo viacerých svalových skupín na vykonávanie konkrétnej úlohy, ako je zdvíhanie závažia alebo drep.
Vzhľadom na rastúci počet dôkazov, ktoré podporujú jeho mnohé výhody, sa silový tréning stal základnou súčasťou väčšiny cvičebných programov.
Robí ťa silnejším
Silový tréning vám pomôže stať sa silnejším. Naberanie sily vám umožňuje oveľa jednoduchšie vykonávať každodenné úlohy, ako je napr. nosenie ťažkých potravín
Okrem toho pomáha zlepšovať športový výkon v športoch, ktoré vyžadujú rýchlosť, silu a silu, a môže dokonca podporovať vytrvalostných športovcov tým, že si zachováva čistú svalovú hmotu.
Efektívne spaľuje kalórie
Silový tréning pomáha zvýšiť váš metabolizmus dvoma spôsobmi. Po prvé, budovanie svalov zvyšuje rýchlosť metabolizmu. Svaly sú metabolicky efektívnejšie ako tuková hmota, čo vám umožňuje spáliť viac kalórií v pokoji.
Po druhé, výskum ukazuje, že váš metabolizmus sa zvýši až na 72 hodín po silovom tréningu. To znamená, že stále spaľujete ďalšie kalórie hodiny a dokonca aj dni po tréningu.
Znižuje brušný tuk
Tuk uložený v oblasti brucha, najmä viscerálny, je spojený so zvýšeným rizikom chronických ochorení, vrátane srdcových ochorení, nealkoholického stukovatenia pečene, cukrovky 2. typu a určitých typov rakoviny.
Viaceré štúdie preukázali prínos silových cvičení na zníženie brušného a celkového telesného tuku.
Môže vám pomôcť vyzerať štíhlejšie
Keď budete budovať viac svalov a stratíte tuk, budete vyzerať štíhlejšie. Je to preto, že svaly sú hustejšie ako tuk, čo znamená, že zaberajú menej miesta na vašom tele. Preto môžete stratiť centimetre v páse, aj keď nevidíte zmenu čísla na stupnici.
Znižuje riziko zranenia
Zahrnutie silového tréningu do vašej cvičebnej rutiny môže znížiť riziko zranenia. Silový tréning pomáha zlepšiť silu, rozsah pohybu a pohyblivosť vašich svalov, väzov a šliach. To môže posilniť silu okolo hlavných kĺbov, ako sú kolená, boky a členky, a poskytnúť tak dodatočnú ochranu pred zranením.
A čo viac, silový tréning môže pomôcť napraviť svalovú nerovnováhu. Napríklad, keď budete mať silnejšie jadro, hamstringy a gluteáre, počas zdvíhania sa zníži záťaž dolnej časti chrbta, čím sa zníži riziko poranenia dolnej časti chrbta.
Zlepšuje zdravie srdca
Viaceré štúdie ukázali, že pravidelné silové cvičenie môže znížiť krvný tlak, znížiť celkový a LDL (zlý) cholesterol a zlepšiť krvný obeh posilnením srdca a krvných ciev.
Silový tréning vám tiež môže pomôcť udržať si zdravú telesnú hmotnosť a kontrolovať hladinu cukru v krvi. Vysoká hladina cukru v krvi je hlavným rizikovým faktorom srdcových chorôb.
Pomáha riadiť hladinu cukru v krvi
Silový tréning môže znížiť riziko vzniku cukrovky a môže pomôcť ľuďom s týmto stavom lepšie ho zvládať. Kostrové svalstvo pomáha zvyšovať citlivosť na inzulín. Znižuje tiež hladinu cukru v krvi odstránením glukózy z krvi a jej odoslaním do svalových buniek. Výsledkom je, že väčšia svalová hmota môže pomôcť zlepšiť riadenie krvného cukru.
Silový tréning môže tiež znížiť riziko vzniku cukrovky. Jedna štúdia, ktorá sledovala 35 754 žien v priemere 10 rokov, preukázala o 30 % znížené riziko vzniku cukrovky 2. typu medzi tými, ktorí sa venovali silovému tréningu, v porovnaní s tými, ktoré tak neurobili (39).
Zvyšuje vaše sebavedomie
Silový tréning môže výrazne zvýšiť vaše sebavedomie. Pomáha vám prekonávať výzvy, pracovať na dosiahnutí cieľa a oceniť silu vášho tela. Najmä môže zvýšiť vašu sebaúčinnosť – vieru, že dokážete uspieť alebo vykonať nejakú úlohu – čo môže výrazne zvýšiť vašu sebadôveru.
Pravidelný silový tréning môže zlepšiť vašu náladu a zlepšiť vaše duševné zdravie.
Viaceré štúdie ukázali, že silový tréning môže znížiť úzkosť a cvičenie navyše podporuje uvoľňovanie endorfínov zvyšujúcich náladu, ktoré môžu zohrávať úlohu pri pozitívnej nálade.
Silový tréning môže zvýšiť kvalitu vášho života, najmä, keď starnete.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.