Chorvátsko potrebuje nové financie, nevylúčilo dohodu s MMF
- 16:03 06.11.2013
- ZÁHREB
Chorvátsko potvrdilo, že hľadá v zahraničí nové finančné zdroje na pokrytie rozpočtového deficitu a refinancovanie splatných dlhopisov.
Podľa slov ministra financií Slavka Linića nie je vylúčená ani dohoda s Medzinárodným menovým fondom (MMF). "Začali sme s procesom ako si zabezpečiť prostriedky na medzinárodných finančných trhoch, nemôžeme o tom ďalej hovoriť skôr, než vydáme dlhopisy, alebo kým ich prípadne nepredáme,“ povedal vládny zdroj agentúre Reuters.
Neuviedol však, kedy by Chorvátsko malo dlhopisy emitovať. Miestni účastníci trhu predpokladajú, že by krajina mohla cenné papiere vydať najneskôr v januári. Linić ešte v septembri uviedol, že Chorvátsko by sa na finančných trhoch mohlo objaviť ešte pred koncom tohto roka s tým, že americký trh sa zdá byť lacnejšou možnosťou než európsky. Chorvátsko je od júla novým členom EÚ a v nasledujúcich mesiacoch sa dostane do procedúry nadmerného deficitu.
Tá slúži na to, aby sa rozpočtový deficit krajiny dostal pod hranicu troch percent hrubého domáceho produktu (HDP) a verejný dlh pod hranicu 60 % HDP. Chorvátske ministerstvo financií by svoje budúcoročné rozpočtové plány malo zverejniť budúci týždeň.
Podľa návrhu budúcoročného rozpočtu by sa mal rozpočtový deficit krajiny zvýšiť na 5,5 % HDP z tohtoročnej úrovne 3,5 % HDP. K nárastu výrazne prispeli predchádzajúce vysoké náklady spojené s požičiavaním finančných prostriedkov. Európska komisia (EK) je presvedčená, že deficit rozpočtu sa v budúcom roku vyšplhá až na 6,5 % HDP.
Miestni analytici veria, že dohoda s MMF by mohla byť dobrým spôsobom ako upevniť reformné kroky, zvýšiť dôveryhodnosť a zabezpečiť si lacnejšie finančné prostriedky. Chorvátska vláda však doposiaľ dohodu s fondom vylučovala. Až v stredu minister financií po prvýkrát jasne povedal, že nemôže vylúčiť dohodu s MMF. "V budúcom roku si musíme požičať veľa finančných prostriedkov. Dohoda s MMF by mohla urobiť podmienky prijateľnejšími. Môže sa stať, že budeme potrebovať každú pomoc, ktorú by sme mohli získať," doplnil minister.
Blanár: Eurokomisia musí začať robiť politiku, ktorá v EÚ obnoví hospodársky rast
Nová Európska komisia si musí vyhrnúť rukávy a začať robiť politiku, ktorá v Európskej únii obnoví hospodársky rast tak, aby bola konkurencieschopná.
Pellegrini vysvetlil, prečo nechce ísť na Ukrajinu
Cesta prezidenta SR Petra Pellegriniho na Ukrajinu v aktuálnej situácii podľa jeho slov neprichádza do úvahy.
České e-shopy sa sťažujú na praktiky zahraničných trhovísk
Podiel e-shopov a online trhovísk z tretích krajín na európskych trhoch sa výrazne zväčšil.
Pozor na neznáme čísla: Takto vám ukradnú osobné údaje
Podvodníci môžu telefónne čísla zneužiť na krádež citlivých údajov.
Spojené štáty zaviedli nové sankcie zamerané na ruskú energetiku
Spojené štáty v piatok uvalili rozsiahle sankcie na ruský energetický sektor v snahe obmedziť financovanie vojny, ktorú vedie Moskva na Ukrajine.