Prečo škrípeme zubami? Takto s tým môžete prestať
Väčšina ľudí, ktorí majú bruxizmus, škrípajú v spánku a tí, ktorí nemajú príznaky, možno nikdy ani nevedia, že to robia.
Od roku 2020 zaznamenali zubní lekári a iní odborníci na ústnu hygienu na celom svete prudký nárast v počte pacientov, ktorí hľadajú liečbu pre problémy spôsobené bruxizmom, čo je nápadité slovo pre škrípanie a zatínanie zubov so silou.
Väčšina ľudí, ktorí majú bruxizmus, škrípajú v spánku a tí, ktorí nemajú príznaky, možno nikdy ani nevedia, že to robia.
Aj keď odborníci často rozlišujú medzi týmto nočným maškrtením, známym ako spánkový bruxizmus, a denným brúsením (bruxizmus v bdelom stave), v mnohých individuálnych prípadoch je hranica medzi týmito dvoma rozmazaná zmesou vzorcov a správania.
Bruxizmus nie vždy spôsobuje bolesť, ale keď sa to stane, môže to byť zlé. Určité zovretie (najmä trvalé zovretie) môže viesť k chronickej bolesti na každej strane vašej tváre v blízkosti ucha. Tieto kĺby, ktoré sú často prirovnávané k pántom, umožňujú oddialenie čeľuste od zvyšku lebky a sú priamo namáhané bruxizmom.
Ľudia, ktorí často zatínajú zuby, môžu pociťovať problémy, ktoré zahŕňajú bolesť pri jedle, všeobecnú citlivosť a dokonca aj zablokovanie čeľuste.
Bruxizmus bol vždy spojený s úzkosťou v zubárskom svete a nedávne štúdie začali potvrdzovať príbehy, ktoré kliniky definovali ako pandemický boom. Jedna malá práca publikovaná v roku 2021, ktorá sa zaoberala tureckými zdravotníckymi pracovníkmi, zistila, že zhruba tretina tých, ktorí v minulosti nemali bruxizmus, začala pociťovať symptómy v prvých mesiacoch pandémie.
Ako prestať?
Váš zubár vám môže namontovať chránič úst, ktorý ochráni vaše zuby pred škrípaním počas spánku. Ak stres spôsobuje škrípanie zubami, opýtajte sa svojho lekára alebo zubára na možnosti, ako znížiť stres.
Medzi ďalšie tipy, ktoré vám pomôžu zastaviť škrípanie zubov, patria:
Vyhnite sa alebo obmedzte potraviny a nápoje, ktoré obsahujú kofeín, ako sú koly, čokoláda a káva.
Vyhýbajte sa alkoholu. Po požití alkoholu sa škrípanie zvykne zintenzívniť.
Nežuvajte ceruzky alebo perá ani nič, čo nie je jedlo. Vyhnite sa žuvačkám, pretože to umožňuje vašim čeľustným svalom zvyknúť si na zvieranie a zvyšuje pravdepodobnosť, že budete škrípať zubami.
Trénujte, aby ste nezatínali a neškrípali zuby. Ak si všimnete, že sa počas dňa zatínate alebo škrípete, umiestnite špičku jazyka medzi zuby. Toto cvičenie trénuje svaly čeľuste na uvoľnenie.
V noci uvoľnite svaly čeľuste tak, že si na líce pred ušným lalôčikom podržíte teplý vecheť.
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.