• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 26.2.2025Meniny má Viktor
Bratislava

Biden vyzval Kongres, aby urýchlene prijal zákon zakazujúci strelné zbrane

  • 16:26 24.01.2023
  • Washington
Biden vyzval Kongres, aby urýchlene prijal zákon zakazujúci strelné zbrane

Americký prezident Joe Biden v utorok vyzval Kongres, aby urýchlene konal a prijal zákon zakazujúci prechovávanie špecifického druhu strelných zbraní, označovaného v USA termínom assault weapon (útočná zbraň).

Urobil tak po tom, ako v americkom štáte Kalifornia zaznamenali za necelých 48 hodín dve masové streľby so smrteľnými následkami. Správa je prevzatá z agentúry AFP.

"Vieme, že vlna násilia s použitím zbraní v Amerike si vyžaduje ráznejšie opatrenia. Opäť vyzývam obe komory Kongresu, aby konali rýchlo a dali mi na stôl zákon o zákaze strelných zbraní, a aby prijali opatrenia na ochranu komunít, škôl, pracovísk a domovov," uviedol Biden vo vyhlásení.

Kaliforniou v uplynulých dňoch otriasli dve masové streľby, ktoré si vyžiadali najmenej 18 obetí. Najnovšia sa odohrala v pondelok v pobrežnom mestečku Half Moon Bay, v ktorom polícia objavila sedem mŕtvych osôb. Páchateľa sa podarilo zadržať.

Ešte v roku 2004 vypršala v USA platnosť zákona zakazujúceho výrobu a civilné použitie určitých poloautomatických strelných zbraní, ktoré boli definované ako útočné, ako aj určitých typov zásobníkov. Kongresu sa jeho platnosť viackrát nepodarilo predĺžiť. Proti sú najmä republikáni, ktorí sa odvolávajú na právo vlastniť strelnú zbraň vyplývajúce z americkej ústavy.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump: Zelenskyj príde do USA v piatok, bezpečnosť má Ukrajine zaistiť Európa

Trump: Zelenskyj príde do USA v piatok, bezpečnosť má Ukrajine zaistiť Európa

DNES - 19:23Zahraničné

Americký prezident Donald Trump potvrdil, že v piatok vo Washingtone prijme Volodymyra Zelenského s cieľom rokovať o dohode o nerastných surovinách.

Káhira odmietla Lapidov návrh o egyptskom spravovaní Pásma Gazy

Káhira odmietla Lapidov návrh o egyptskom spravovaní Pásma Gazy

DNES - 18:05Zahraničné

Egypt v stredu odmietol návrh izraelského opozičného lídra Jaira Lapida, aby po skončení vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas Pásmo Gazy spravovala Káhira.

Trump zverejnil bizarné AI video. Takto si predstavuje budúcnosť Pásma Gazy

Trump zverejnil bizarné AI video. Takto si predstavuje budúcnosť Pásma Gazy

DNES - 16:41Zahraničné

Americký prezident Donald Trump sa na svojej sociálnej sieti Truth Social stal terčom kritiky za ním zverejnené video vytvorené umelou inteligenciou, ktoré načrtáva zrejme jeho víziu zrekonštruovaného Pásma Gazy.

Exriaditeľ pražskej nemocnice Motol ide do väzby

Exriaditeľ pražskej nemocnice Motol ide do väzby

DNES - 13:24Zahraničné

Obvodný súd pre Prahu 5 v stredu poslal do väzby bývalého riaditeľa Fakultnej nemocnice Motol Miloslava Ludvíka, obvineného v rozsiahlej korupčnej kauze.

Diplomati Ruska a USA sa vo štvrtok stretnú v Istanbule

Diplomati Ruska a USA sa vo štvrtok stretnú v Istanbule

DNES - 12:54Zahraničné

Zástupcovia Ruska a Spojených štátov sa vo štvrtok stretnú v tureckom Istanbule, kde budú diskutovať o činnosti svojich veľvyslanectiev, oznámil v stredu ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.