Prečo počas moru nosili lekári masky s dlhým zobákom?
- 21:15 27.01.2023
- Svet
V 17. storočí ľudia verili, že tieto odevy dokážu vyčistiť jedovatý vzduch.
Mor bol kedysi najobávanejšou chorobou na svete, ktorá bola schopná vyhubiť stovky miliónov ľudí a sužovať svoje obete s bolestivo opuchnutými lymfatickými uzlinami, sčernenou kožou a ďalšími hroznými príznakmi. V Európe v 17. storočí lekári, ktorí sa venovali obetiam moru, nosili kostým, ktorý odvtedy nadobudol zlovestný nádych: zahaľovali sa od hlavy po päty a nosili masku s dlhým zobákom podobným vtákom.
Mestá zachvátené touto chorobou si vtedy najali morových lekárov, ktorí praktizovali to, čo sa považovalo za medicínu, na bohatých aj chudobných obyvateľoch. Títo lekári predpisovali niečo, o čom sa verilo, že sú to ochranné zmesi a antidotá proti moru, boli svedkami pri zapisovaní testamentov a vykonávali pitvy – a niektorí tak robili v maskách so zobákom.
Masky vymyslel Charles de Lorme
Kostým pripisujú doktorovi menom Charles de Lorme, ktorý liečil kráľovskú rodinu v 17. storočí. Bolo to oblečenie, ktoré zahŕňalo kabát pokrytý voňavým voskom, nohavice spojené s čižmami, zastrčenú košeľu a klobúk a rukavice vyrobené z kozej kože. Moroví lekári nosili aj tyč, ktorá im umožňovala strkať do nakazených alebo ich od seba odstrčiť.
Ich výstroj na hlave bola obzvlášť nezvyčajná. Moroví lekári nosili okuliare a masku s nosom dlhým 15 cm v tvare zobáka. Bol naplnený parfumom a mal len dva otvory - na každej strane pri nozdrách. Lekári teda dýchali byliny uzavreté v zobáku.
Hoci moroví lekári v celej Európe nosili tieto oblečenie, vzhľad bol v Taliansku taký ikonický, že sa stal základom talianskych commedia dell’arte a karnevalových osláv a dodnes je obľúbeným kostýmom. Bol ale určený aj na ochranu lekára pred miazmou. V časoch, keď nepoznali vedu o choroboplodných zárodkov, lekári verili, že mor sa šíri otráveným vzduchom, miazmou. Predpokladalo sa, že sladké a štipľavé vône sú schopné dezinfikovať oblasti zasiahnuté morom.
Moroví lekári naplnili svoje masky theriakom – zlúčeninou z viac ako 55 bylín a ďalších zložiek, ako je prášok z mäsa vretenice, škorica, myrha a med. De Lorme si myslel, že tvar zobáka v maske poskytne vzduchu dostatok času na to, aby bol presýtený ochrannými bylinami predtým, ako zasiahne nozdry a pľúca lekárov.
Mýlil sa. V skutočnosti mor spôsobujú baktérie Yersinia pestis, ktoré sa môžu preniesť zo zvierat na ľudí, uhryznutím blchami, kontaktom s kontaminovanou tekutinou alebo tkanivom a vdýchnutím infekčných kvapôčok od kýchajúcich alebo kašľajúcich ľudí s pľúcnym morom. Moroví lekári boli síce ľahko rozpoznateľní, no ich kostýmy ani praktiky neposkytovali skutočnú ochranu pred chorobou.
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom
Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.
Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru
Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.
Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov
V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.