Hrajú sa vaše mačky alebo sa bijú? Takto to jednoznačne spoznáte
- 6:59 29.01.2023
- Bratislava/Londýn

Mačky priam zbožňujú klbčenie sa či dobrý mačací súboj. Ide o jednu z ich najbežnejších foriem hry, ktorá sa však ľahko môže zvrhnúť na agresívny útok. Ako spoznať, či ide o hru alebo ozajstný boj?
Tejto otázke sa venovala aj nová štúdia publikovaná v časopise Scientific Reports. Skúmala rozdiel medzi hrou a súbojom mačiek. Vedci sa v novej štúdii rozhodli preskúmať správanie, ktoré sa najčastejšie vyskytuje medzi mačkami, ktoré sa hrajú, a tými, ktoré agresívne bojujú.
Novú štúdiu viedla Noema Gajdoš-Kmecová z Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie na Slovensku a z Lincolnovej univerzity vo Veľkej Británii a v rámci nej analyzovali 105 videí, v ktorých mačky navzájom interagovali.
Výskumný tím následne vytvoril etogram, teda zoznam špecifických spôsobov správania, ktoré počas štúdie pozorovali, a rozdelili ich do šiestich skupín.
- Neaktívne: hlava a telo sú nehybné a v určitej polohe, napríklad skrčené
- Zápasenie: mačky sú vo fyzickom kontakte so zápasníckymi pohybmi
- Prenasledovanie: jedna mačka uteká pri prenasledovaní alebo druhá mačka len uteká preč
- Iné interaktívne aktivity: napríklad približovanie, zježená srsť na chrbte
- Neinteraktívna: činnosť zameraná na seba alebo na neživý predmet, napríklad pitie, olizovanie sa
- Vokalizácia: vrčanie, syčanie, mňaukanie
Každé video analyzovali, aby odhalili, ktoré typy správania sa objavili spoločne. Z toho vedci rozdelili videá do troch kategórií interakcií: hravé, agonistické a stredná skupina.
Vedci na základe výsledkov boli schopní identifikovať bežné správanie medzi mačkami, ktoré sa hrali pre zábavu, tými, ktoré boli niekde uprostred, a tými, ktoré súboj mysleli vážne.
Čo výskum v praxi znamená?
Ak mačky zápasia, s najväčšou pravdepodobnosťou sa hrajú. Ak je medzi mačkami v domácnosti napätý vzťah, majú tendenciu vyhýbať sa fyzickému kontaktu. Namiesto toho používajú útočné či obranné manévre, pri ktorých nemajú príliš dlhý kontakt, napríklad sa fackujú labkami.
Ak vaše mačky vydávajú zvuky a striedajú naháňanie s nehybným postojom, ako je prikrčenie, tak zrejme medzi sebou bojujú. Vokalizácia je tu obzvlášť dôležitým kľúčom, ktorým odlíšite agresívne správanie od hravej interakcie.
Stredná skupina obsahuje prvky hravého aj agonistického správania, hoci má bližšie k hre. Autori štúdie v tejto skupine pozorovali najmä časté prestávky v interakcii. Tie mačkám umožňujú prehodnotiť záujem svojho partnera o hru a vyhnúť sa zmene hry na agresiu.
Prečo sa vôbec robila takáto štúdia? „Naše zistenia poskytujú cenné praktické dôkazy, ktoré môžu byť použité na pomoc majiteľom odhaliť známky napätia medzi mačkami v skorých štádiách,“ uzavreli v článku autori.

Turistka sa hrala s dáždnikom pred kráľovskou strážou. Toto konanie o chvíľu oľutovala
Manipulácia s dáždnikom dostala mladú ženu do problémov.

Práca v sedemdesiatke? Výskum MMF ukázal, ako sú na tom súčasní seniori
Výskum sa pozrel na kognitívne schopnosti súčasných sedemdesiatnikov.

Žena sa pustila do mladíka, ktorý týral osla. Reakcie na jej konanie sú šokujúce
Veterinárnej sestre sa teraz vyhrážajú smrťou.

Dobrá úroda zemiakov: Ak dodržíte toto pravidlo, zemiaky budú rásť nepretržite
Skúsená záhradníčka prezradila tajomstvo dobrej úrody zemiakov.

Vladimír Jukl, jeden z „generálov tajnej cirkvi“, sa narodil pred 100 rokmi
Pre svoju vieru strávil v komunistickom väzení viac ako 13 rokov. Vladimír Jukl spolu so Silvestrom Krčmérym vybudoval na Slovensku tajnú, či podzemnú cirkev.