Zubára neoklamete. Takto odhalí vaše výmysly o čistení zubov

Skúšali ste zubára presviedčať, že si poctivo čistíte zuby aj medzizubné priestory? Zbytočne. Vaše klamstvo dokážu odhaliť veľmi jednoducho.
Nepomôže ani čistenie na poslednú chvíľu, zanedbanú ústnu hygienu zubár totiž odhalí aj bez kazov. Potvrdil to aj zubný lekár Neil Sikka, keď pre The Sun prezradil, že existujú viditeľné dôkazy toho, že si niekto nečistí medzizubné priestory.
Povlak neschováte
Mnoho ľudí si stále myslí, že používanie zubnej nite nie je také dôležité ako čistenie zubov, no nie je to tak. Medzi zubami a ďasnami sa bez dôsledného čistenia zubnou niťou alebo medzizubnou kefkou nahromadí množstvo povlaku. Čo je aj najväčším dôkazom toho, že ste zubnú niť videli len z rýchlika.
Zubnou niťou dokážete vyčistiť až tretinu povrchu zubov, kam sa s bežnou kefkou vôbec nedostanete. Klasické čistenie zubov vyčistí ich povrch, no štetiny majú problém dostať sa do medzizubných priestorov.
Nečistené medzizubné priestory krvácajú
Cieľom používania zubnej nite je predchádzanie kazu tým, že sa vyčistí oblasť medzi ďasnom a zubami a odstráni sa povlak. Pri zanedbaní čistenia medzizubného priestoru sa riziko vzniku zubného kazu výrazne zvyšuje a spolu s ním aj riziko zápalu ďasien.
Zapálené ďasná sčervenajú, opuchnú a krvácajú
Zubný lekár upozorňuje, že vtedy netreba prestávať s používaním zubnej nite, práve naopak. Ďasná počas čistenia krvácajú práve vtedy, ak si medzizubné priestory nečistíte pravidelne.
Krvácavé ďasná však môžu byť príznakom aj iného ochorenia. Ako to rozpoznať? Jednoducho pokračujte v efektívnom a pravidelnom čistení. Ak sa krvácanie nezlepší, navštívte zubného lekára alebo dentálneho hygienika.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.