Absolvovali ste „suchý január“? Takto telo zareaguje na alkohol po mesačnej abstinencii
Predtým, ako sa vrátite k starým zvykom, zvážte varovanie výživovej poradkyne. Tá hovorí o následkoch konzumácie alkoholu po dlhšej abstinencii.
Január sa tradične považuje za mesiac, keď sa zbavujeme zlých návykov a snažíme sa skvalitniť si život. Medzi klasické novoročné predsavzatia patrí aj skoncovanie s alkoholom, vďaka čomu si toto obdobie vyslúžilo aj prezývku „suchý január“. Mnohí vydržia abstinovať celých 31 dní.
Ak patríte k väčšine, ktorá po mesiaci (alebo skôr) príde na to, že život bez alkoholu nie je pre ňu, iste oslávite príchod ďalších mesiacov drinkom alebo dvomi. Či už ide o pivo alebo rovno tvrdšie varianty alkoholu, pri dávkovaní po dlhšej dobe abstinencie si treba dať veľký pozor.
Po mesiaci abstinovania ste si mohli všimnúť isté zlepšenie v kvalite zdravia čriev, imunity, pokožky, psychiky, pečene a srdca. Mnohí počas januára schudnú, čo sa takisto dá čiastočne pripísať zmene v konzumácii alkoholických nápojov.
Ak sa po mesiaci opäť napijete, svoje telo vystavíte značnému šoku, ktorý môže dokonca celkom zvrátiť priaznivé účinky, ktoré ste si dosiaľ nahromadili. Na túto skutočnosť v rozhovore pre denník Mirror poukazuje aj výživová poradkyňa Hannah Maceyová z britskej spoločnosti Feel Complete.
„Jednou z výhod suchého januára je tiež pochopenie nášho vzťahu k alkoholu, vďaka ktorému mnohí pijú menej aj po skončení tohto mesiaca,“ podotýka Maceyová.
Podľa odborníčky si mesačná abstinencia vyžaduje značnú námahu. „Počas suchého januára ste museli prejsť ťažkou abstinenčnou fázou, ktorá sa v prvých dňoch prejavuje nechutenstvom, suchom v ústach a dehydratáciou, zlou náladou, problematickou pokožkou, úzkosťou a nespavosťou,“ tvrdí Maceyová, podľa ktorej výskyt týchto príznakov vedie mnohých k presvedčeniu, že sa oplatí nikdy viac nesiahnuť po poháriku, aby sa im v budúcnosti vyhli.
Čo možno čakať po opätovnom zaradení alkoholu do nášho života? V prvom rade zhoršenie trávenia. Alkohol totiž núti žalúdok tvoriť viac kyseliny, kvôli čomu dochádza k zápalu jeho sliznice a ďalším nepríjemným príznakom, ako je hnačka, pálenie záhy, nafukovanie a plynatosť.
Zápal pri pití alkoholu tiež zvyšuje riziko syndrómu priepustného čreva a poškodenia črevných tkanív. Telo v dôsledku toho nie je schopné plne absorbovať živiny z potravy, čo vedie k nedostatku vitamínov a minerálov v krvi, dehydratácii a nerovnováhe v hladine elektrolytov. Syndróm priepustného čreva tiež súvisí s úzkosťou a kolísaním nálady.
Netreba zabúdať ani na priberanie, ku ktorému vedie vysoký obsah kalórií v alkohole, ako aj intenzívny pocit hladu pri jeho pití.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.