Americký neurológ odhalil ideálny čas pre šálku kávy
Piť kávu v typicky rannom čase nemá podľa vedca Stevena Millera veľký význam, s dávkou ´tekutého kofeínu´ je vraj lepšie počkať na neskôr.
O pití kávy sa už napísalo mnoho. Kedy je však najlepší čas dopriať si obľúbený nápoj tak, aby bol jeho povzbudzujúci účinok skutočne citeľný?
Odpoveď na otázku, ktorú si možno kládol nejeden milovník kávy, konečne odhalil americký neurológ Steven Miller z Federálnej univerzity lekárskych vied v Marylande.
Existuje názor o tom, že pitie kávy sa rovnako ako fajčenie cigariet viaže na každodenné činnosti a zvyky.
Znamená to, že niektorí ľudia vstanú a už zo zvyku vypijú šálku kávy, prípadne si doprajú rannú cigaretu. Steven Miller však tvrdí, že ak vypijeme šálku milovaného espressa hneď po zobudení, dávku kofeínu z neho neprijme naše telo tak dobre, ako by to spravilo v čase od 9:30 do 11:30.
Kľúčom je hormón kortizol
Presne toto časové rozmedzie je podľa amerického neurológa ideálne na konzumáciu kávy: „Dali ste si niekedy svoju šálku kávy a mali ste pocit, že nezabrala?“ pýta sa na svojom blogu Miller a zároveň ponúka vysvetlenie: „Riešením je koncept, ktorý je extrémne zaujímavý, no málokedy diskutovaný: chronofarmakológia.“ Chronofarmakológiu Miller na svojom blogu vysvetľuje ako „štúdium vzájomnej interakcie biorytmu človeka a účinku drogy“.
Čítajte: V káve objavili novú látku. Pôsobí ako morfium!
Na prvý pohľad znie vedcova teória komplikovane, no v skutočnosti je to pomerne jednoduché. Portál dailymail.co.uk ju ozrejmil prostredníctvom hormónu kortizol, ktorý okrem iného kontroluje aj ľudský biorytmus a pomáha človeku aktivovať jeho čulosť.
Z kávy sa dá dostať maximum
Keď teda človek vypije kávu v čase od 8:00 do 9:00, kedy hladina kortizolu v krvi dosahuje vyššie čísla, telo sa zachová ku kofeínu odmietavo a jeho účinok v konečnom dôsledku potlačí. Pokiaľ si však „kávičkári“ doprajú šálku lahodného nápoja v ideálnom čase o 10:30 – približne vtedy začne účinok kortizolu klesať, dostanú zo svojej šálky doslova maximum.
Video: Kávové recepty z celého sveta. Pripravte si zaujímavé chute!
Organizmus sa v tomto, pre pitie kávy ideálnom čase, už nebude voči hormónu správať odmietavo. Kofeínu teda nebude nič brániť v tom, aby zapôsobil na človeka naplno, píše portál dailymail.co.uk.
Otázkou však je, či sú ľudia ochotní meniť svoje zaužívané zvyky v prospech lepšieho účinku kávy. Káva sa totiž teší obľube nielen pre jej povzbudzujúci charakter, ale aj pre delikátnu a nenahraditeľnú chuť.
Informácie pochádzajú zo stránok dailymail.co.uk a blogu Stevena Millera.
Čítajte aj: Obľúbená káva odhalí váš charakter
Zeler znižuje cholesterol v krvi, zlepšuje trávenie aj funkciu obličiek
Zeler znižuje cholesterol v krvi, zlepšuje trávenie aj funkciu obličiek. Pre jeho obsah vlákniny uľavuje od zápchy a vďaka obsahu flavonoidov znižuje riziko rakoviny žalúdka a hrubého čreva.
Tieto druhy alkoholu spôsobujú na druhý deň úzkosť
Jeden druh alkoholu môže byť prospešný pre mozog.
Tieto vitamíny nikdy neužívajte spolu, môže dôjsť k poškodeniu orgánov
Odborník prezradil, ktoré doplnky stravy by ste nikdy nemali užívať spoločne.
Nepravidelný spánkový režim? Pozor na tieto dva závažné následky!
Nepravidelné zaspávanie a vstávanie má na svedomí nielen únavu. Odborníci upozorňujú aj na dva dlhodobé závažné následky.
Syndróm polycystických vaječníkov: Herečka prehovorila o príznakoch, ktoré mylne ignorovala
Kvôli vážnej diagnóze si nechala zamraziť vajíčka.