Očný chirurg varuje: Toto by ste nikdy nemali robiť s očami

Šokujúce video ukazuje pacienta počas vyšetrenia magnetickou rezonanciou.
Keď sa cítite unavene, bolia vás oči a máte problém s videním, inštinktívne si môžete začať šúchať zavreté oči. Rovnako si zvykneme pretierať oči, keď sa nám do nich dostane smietka alebo šampón na vlasy.
Podľa lekárov si týmto správaním môžeme priniesť dočasnú úľavy, no následky môžu byť katastrofálne. Očný chirurg Brian Boxer Wachler na sociálnej sieti varuje ľudí, aby si nikdy nepretierali oči.
Vo videu zverejnenom na TikToku ukázal, čo sa deje s očami, keď si ich šúchate. Wachler zverejnil snímky z MRI vyšetrenia pacienta, ktorý si šúchal oči a týmto tlakom ich zatlačil do očnej jamky. Keď osoba tlačila na oči, aby si ich pretrela, vyzeralo to, akoby sa očná buľva stlačila.
@brianboxerwachlermd please don’t rub your eyes especially if you have Keratoconus which can make it worse #keratoconus #eyes ♬ Cornfield Chase - Hans Zimmer
"Prosím, nepretierajte si oči, najmä ak máte keratokonus, ktorý to môže zhoršiť," povedal očný chirurg.
Keratokonus je nezápalové ochorenie oka, pri ktorom sa rohovka stenčuje a dochádza ku kužeľovitému vyklenutiu rohovky. Následkom toho postupne dochádza k zhoršeniu zraku.
Je dôležité, aby ste si nešúchali oči, pretože čím viac to robíte, tým viac dráždite rohovku a spôsobujte jej opotrebenie. Pacienti, ktorí majú keratokonus, už majú stenčenú rohovku, preto je pretieranie očí pre nich o to nebezpečnejšie.
Šúchanie očí môže tiež zvýšiť riziko očných infekcií. Ak a očí dotýkate neumytými rukami, môžete si do nich zaniesť baktérie či kvasinky. Aj keď oči chránia pred nečistotami spodné a horné mihalnice a žmurkanie, nie sú imúnne voči infekciám.
Medzi najbežnejšie baktérie, ktoré si môžete zaniesť do oka rukami, patrí:
- stafylokok
- streptokok
- salmonela
- E. coli
Aby ste predišli bakteriálnym infekciám, mali by ste si pravidelne umývať ruky mydlom a potom ich osušiť predtým, než sa dotknete očí.
Šuchanie očí môže mať aj nepriaznivé estetické následky. Môžete si spôsobiť vrásky a tmavšie kruhy pod očami, pretože koža v oblasti očí je omnoho tenšia ako na zvyšku tváre. Rovnako citlivé sú aj malé cievy pod pokožkou. Keď si pošúchate oči, tieto drobné vlásočnice a žilky sa veľmi ľahko narušia a spôsobia drobné modriny, ktoré zhoršia vzhľad tmavých kruhov pod očami.
Šúchanie očí môže tiež zhoršiť glaukóm, ktorý je hlavnou príčinou straty zraku. Môže sa objaviť v akomkoľvek veku a postihuje zrakový nerv v zadnej časti oka. Zatláčanie očí môže spôsobiť kolísanie tlaku vo vnútri oka, čím sa stav ešte viac zhorší.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.