Ako na internete rozoznať deepfake? 7 znakov, ktoré nesmiete prehliadnuť
- 21:55 05.02.2023
- Svet
Deepfake má najčastejšie formu videa, pričom zobrazuje známych ľudí v zmanipulovanej montáži. Ako ho rozoznať od autentických záberov?
Pod pojmom deepfake rozumieme digitálne upravený grafický súbor, ktorý zobrazuje známu osobu v neautentickej pozícii, často bez jeho alebo jej vedomia. Takéto súbory sa po internete najčastejšie šíria s úmyslom niekomu uškodiť alebo o ňom šíriť falošné či vymyslené informácie.
Deepfake videá najčastejšie zobrazujú celebrity alebo iné osobnosti verejného života, ktoré umiestňujú do nelichotivých kontextov. Neraz sú tak dobre spracované, že pôsobia hodnoverne a u bežného používateľa nevzbudzujú žiadne pochybnosti.
Expert z internetového portálu Scams.info Nicholas Crouch bližšie oboznámil čitateľov s konceptom deepfake. „Nedávno sme zachytili video, v ktorom Elon Musk údajne podporoval podvod s kryptomenami. Autenticita záberov bola medzičasom vyvrátená,“ tvrdí Crouch s tým, že išlo o klasický príklad deepfake videa.
„Takéto prípady sú nebezpečné, lebo zobrazujú vplyvných ľudí, vďaka čomu v očiach verejnosti vytvárajú dojem hodnovernosti,“ pokračuje Crouch.
Expert podotýka, že podvodníci takýmto spôsobom môžu od obetí vylákať citlivé údaje, vrátane informácií o kreditnej karte a adresy. Je preto dôležité vedieť ich rozoznať, k čomu vám poslúži aj týchto 7 ukazovateľov.
1. Nedokonalosti tváre
Tvár spolu vytvára 43 rôznych svalov, tvoriacich nespočetné množstvo kombinácií, ktoré sa podieľajú na celkovom výzore a mimike. Ak si vo videu všimnete, že osoba má nedokonalú vlasovú líniu alebo rozmazané črty tváre, môže ísť o deepfake.
Ak máte podozrenie, že ide o podvod, spomaľte rýchlosť prehrávania videa, vďaka čomu sa zdôraznia všetky nedokonalosti obrazu. Video môžete naopak zrýchliť, ak chcete lepšie spozorovať nerovnomerné žmurkanie a iné pohyby tváre.
2. Rýchle pohyby očí
„Jeden z najbežnejších príznakov deepfake videa sú strnulé oči,“ vysvetľuje Crouch. Manipulované zábery obsahujú osobu, ktorá málo a prudko hýbe očami a len zriedka žmurká.
3. Cudzia reč tela
Expresívny výraz tváre často sprevádza výrazná gestikulácia rúk a zvyšných častí tela. Pri deepfake videách sa však stáva, že telo nekopíruje výraz tváre alebo naopak.
„Ak sa v otáznom videu nachádza celebrita, môžete ho porovnať s inými videami, v ktorých vystupuje, a zistiť, či sa reč tela vo všetkých podobá,“ radí Crouch.
4. Profil zboku
Mnohé deepfake súbory sú dnes také prepracované, že by ste v nich len sotva našli chybičku krásy. Aj tie najprofesionálnejšie videá však stále majú problém so zobrazením osôb zboku. Softvéry na tvorbu deepfake totiž analyzujú črty tváre v dvoch dimenziách a najčastejšie spredu, preto pohľad zboku môže pôsobiť plocho a nie príliš detailne.
5. Kvalita zvuku
O tom, či je video deepfake, rozhoduje aj jeho akustická stránka. Ak v reči osoby spozorujete nedokonalosti alebo odchýlky od toho, ako bežne vystupuje, majte sa na pozore.
„Aj v prípade deepfake videa s Elonom Muskom sme mohli počuť, že jeho hlas bol relatívne uveriteľný, ale niektoré slová neboli v súlade s jeho typickým prízvukom, iné zas boli trhané, akoby rozprával robot,“ vysvetľuje odborník.
6. Farebný kontrast
Vo videu si všímajte aj osvetlenie a farby. Pri grafickom preklápaní novej tváre na tvár originálnej postavy je v novej tvári možné pozorovať pôvodné svetlo a tiene, čo nemusí zodpovedať prostrediu, do ktorého je vkladaná.
7. Intuícia
„Treba podotknúť, že pri pokrokoch v tejto technológii sa rýchlo blížime k momentu, keď nebudeme schopní rozoznať deepfake od reálneho videa,“ tvrdí Crouch na záver. „Keď teda všetko ostatné zlyhá, spoľahnite sa na intuíciu.“
Ak znie obsah videa, ktoré sledujete, zdanlivo príliš dobre na to, aby mohol byť pravdivý, alebo ak osoba v ňom vystupuje podozrivo, existuje vysoká pravdepodobnosť, že ide o montáž, preto k danému videu pristupujte s najväčšou opatrnosťou.
Ladislav Novomeský: 120 rokov od narodenia básnika a intelektuála
Svojou umeleckou a publicistickou tvorbou sa zaradil medzi osobnosti európskeho formátu, bol najvýznamnejší domáci predstaviteľ ľavicovej avantgardy v medzivojnovom období.
Toto na čistenie plesne nepoužívajte, môžete ju ešte zhoršiť
Niektoré výrobky, ktoré majú pomáhať pri čistení plesne, môžu problém s ňou ešte zhoršiť.
Čo veda hovorí o Santovi a jeho soboch? Prekvapivé fakty
Santa Claus je magická bytosť, ktorá nosí darčeky deťom po celom svete a výdatne si pri tom pomáha kúzlom Vianoc.
Ako za 5 sekúnd zistiť, či je olivový olej pokazený
Aj taká odolná potravina ako olivový olej sa môže pokaziť. Ako čo najrýchlejšie zistiť, či ho ešte možno používať?
Ak máte tieto inteligentné spotrebiče, musíte byť na pozore. Takto vás dokážu špehovať
Zdanlivo neškodní pomocníci v domácnosti môžu nahrávať konverzácie majiteľov.