Po litri kávy prišli hrozivé následky. Rabdomyolýza je postrach každého kávičkára

Nadmerné pitie kávy súvisí s vyvolaním nebezpečnej rabdomyolýzy vo viac ako jednom zdokumentovanom prípade.
Nadmerné pitie kofeínových nápojov má neblahý vplyv na nervovú sústavu, a niekedy môže viesť k svalovým kŕčom a bolestiam. Tu však jeho negatívne účinky nekončia. Nejeden výskum totiž dvíha varovný prst v súvislosti s vplyvom kávy na vznik takzvanej rabdomyolýzy.
Rabdomyolýza je komplikovaná porucha, pri ktorej dochádza k rozkladu tkaniva priečne pruhovaného svalstva a následnému uvoľneniu myoglobínu do krvného obehu. K hlavným rizikovým faktorom rabdomyolýzy patrí dehydratácia, nadmerná fyzická záťaž organizmu a užívanie drog.
Výskumný časopis Human and Experimental Toxicology v roku 2014 opísal prípad 44-ročnej pacientky, ktorú hospitalizovali kvôli vylučovaniu tmavo sfarbeného moču. Žena niekoľko hodín predtým vypila asi 4 100-mililitrové šálky kávy.
„Pozorujeme prípad 44-ročnej ženy s nevoľnosťou, vracaním, palpiláciami a močom vo farbe čaju, ktorá pred šiestimi hodinami za účelom mentálneho povzbudenia vypila liter čiernej kávy s obsahom približne 565 mg kofeínu,“ píše sa v štúdii.
Zdravotníci pacientku podrobili testom, z ktorých vyplynulo, že jej moč obsahuje nadmerné množstvo myoglobínu. Ten sa prirodzene nachádza v bunkách svalov. Okrem toho mala zvýšenú hladinu plazmovej kreatínkinázy (CK), čo je väčšinou príznak poškodenia svalov.
Po poskytnutí liečby sa hladina CK u pacientky znormalizovala v priebehu piatich dní. Pri rabdomyolýze je však skorý zásah oveľa dôležitejší, pretože neraz rozhoduje o živote a smrti.
„Rabdomyolýza by sa mala radiť k potenciálnym zdravotným rizikám nadmernej konzumácie kofeínových výrobkov,“ dodávajú lekári vo výskume.
Ďalší prípad rabdomyolýzy popisuje článok z American Journal of Emergency Medicine. Hovorí o mužovi, ktorého v roku 2014 hospitalizovali po prijatí 24 gramov kofeínu. Okrem poruchy svalov sa uňho prejavovalo aj akútne zlyhanie obličiek.
Za optimálnu dennú dávku kofeínu sa považuje najviac 400 miligramov v prípade dospelých a 100 miligramov u adolescentov. Priemerný polčas rozkladu kofeínu v tele sa pritom pohybuje od 1,5 hodiny po 9,5 hodiny, čo znamená, že môže trvať takmer deň, kým ho telo celkom vylúči.
Predávkovanie kofeínom z bežnej kávy je pomerne zriedkavé, no nie vylúčené. Pozor by si mali dávať najmä ľudia, ktorí sú na túto látku citliví alebo využívajú kofeín ako pomôcku pri cvičení a chudnutí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.