Táto telesná črta redukuje účinnosť doplnkov s vitamínom D. Netýka sa to aj vás?
Niektorí z nás sú náchylnejší na rýchlejšie vstrebávanie vitamínu D, čo sa prejaví jeho zníženou účinnosťou. Netýka sa tento problém aj vás?
Nedostatok vitamínu D je problém, ktorý postihuje najmä starších ľudí a deti obzvlášť v zimných mesiacoch, pričom môže viesť k rednutiu kostí a znižovaniu hladiny vápnika v krvi. Čoraz viac výskumov tiež poukazuje na spojitosť nedostatku tohto vitamínu a zvýšeného rizika vzniku onkologických ochorení.
Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako telu dopriať dostatok „slnečného“ vitamínu, je vystaviť ho slnečným lúčom. V zimných mesiacoch, keď sa stmieva v skorších hodinách, pomáhajú aj vitamínové doplnky, ktoré však nie sú u každého rovnako účinné.
Bostonská nemocnica Brigham and Women's Hospital v najnovšom výskume poukazuje na skutočnosť, že zvýšený podiel tuku v tele môže spomaliť schopnosť metabolizovať doplnky s obsahom vitamínu D.
„Po dvoch rokoch sme spozorovali značné rozdiely, pri ktorých došlo k oslabeniu odpovede na doplnky s obsahom vitamínu D pri zvýšenom indexe telesnej hmotnosti (BMI),“ tvrdí epidemiologička Deidre Tobiasová zo zmienenej nemocnice.
„Pri vyššej telesnej hmotnosti dochádza k zmene metabolizovania vitamínu D, a táto štúdia pomáha vysvetliť slabé účinky doplnkov u osôb s vyšším BMI,“ pokračuje Tobiasová.
Vitamín D a hmotnosť
Výskum, publikovaný v prestížnom lekárskom časopise JAMA Network, analyzoval údaje o 26 tisíc ľuďoch v priemernom veku 50 rokov, ktorí na začiatku netrpeli rakovinou alebo ochoreniami srdca a ciev.
Každý účastník po dobu piatich rokov denne užíval doplnok s obsahom vitamínu D, pričom účastníkom s vyšším BMI na konci namerali nižšie hodnoty tohto vitamínu v krvi oproti ostatným.
Polovica účastníkov denne užívala tablety s obsahom 2000 jednotiek IU vitamínu D, čo je asi päťnásobne viac ako odporúčajú zdravotnícke organizácie. Druhá polovica užívala placebo.
Výskum okrem toho poukázal na fakt, že u jednotlivcov užívajúcich vitamín D zaznamenali o 20 percent nižšie riziko vzniku rakoviny. Hoci lekári toto zistenie nehodnotia ako závažné, priviedlo ich k myšlienke, že telesná hmotnosť by mohla ovplyvňovať nebezpečenstvo onkologických ochorení.
Účinky vitamínu pri prevencii rakoviny
V snahe pochopiť mechanizmus, ktorý stojí za zvýšeným rizikom rakoviny a vyšším BMI, výskumníci opätovne analyzovali vzorku 16 tisíc pôvodných účastníkov, ktorým odobrali krv na začiatku výskumu a následne po dvoch rokoch. Z nich bolo 6600 na stupnici BMI klasifikovaných ako osoby s nadváhou a v 4400 prípadoch šlo o ľudí s obezitou alebo morbídnou obezitou.
V priebehu výskumu sa hladina vitamínu D u účastníkov v obidvoch skupinách značne zvýšila. Najlepšie výsledky však zaznamenali u tých, ktorí nespadali ani do jednej z týchto kategórií, a mali optimálnu telesnú hmotnosť.
Podľa lekárov za to môže skutočnosť, že nahromadené tukové bunky v telách obéznych a ľudí s nadváhou rýchlejšie vstrebávajú vitamín D, čím oň ochudobňujú krv.
„Táto štúdia ozrejmuje, prečo pozorujeme 30 až 40-percentnú redukciu úmrtí na rakovinu, autoimunitné ochorenia a iné ťažkosti pri podávaní doplnkov s vitamínom D u ľudí s nižším BMI,“ upresňuje Tobiasová s tým, že pozitívne účinky by malo byť možné dosiahnuť aj u ľudí s vyššou hmotnosťou po upravení dávky doplnkov.
Podávanie doplnkov s obsahom vitamínu D je podľa zdravotníkov najúčinnejšie u ľudí s BMI 25 a nižším.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.