2 najčastejšie chyby, ktoré robíme pri prechode na zdravé stravovanie
Pri snahe prejsť na zdravú stravu často opakujeme dvojicu chýb, kvôli ktorým sa nám nedarí držať sa nového štandardu. Zistite, ako sa dajú napraviť.
Väčšina z nás je schopná stravovať sa zdravo aj napriek menším a zriedkavým prehreškom, ale mnohí ku konceptu optimálneho jedálnička pre zdravie pristupujú nesprávne. Do tejto skupiny patríte aj vy, ak po zmene stravovania pociťujete neustálu únavu, hlad alebo nechuť dodržiavať novú rutinu.
V prvom rade je potrebné rozlišovať medzi zdravou stravou a diétou. Chudnutie a priberanie sa totiž odvíja od množstva prijatej potravy, no aj bez snahy o zmenu hmotnosti by sme sa mali usilovať o čo najbohatší nutričný profil a širokú rozmanitosť konzumovaných jedál.
Okrem tohto omylu vás môžu sprevádzať aj dva ďalšie:
Nedostatok bielkovín
Foto: Alexander Prokopenko/Shutterstock.com
Zdravá strava obsahuje dostatok bielkovín na to, aby dokázali renovovať bunky tela. Tieto stavebné látky sú dôležité najmä pri častom pohybe, keď pomáhajú obnovovať a posilňovať svalstvo.
90 kilogramový človek by mal denne prijať aspoň 72 gramov bielkovín. V prípade fyzickej námahy v podobe behania alebo záťažových cvikov je potrebné zvýšiť túto dávku na 108 a viac gramov, pri posilňovaní už hovoríme aspoň o 120 gramoch bielkovín.
Naša predstava zdravej stravy často neposkytuje dostatok priestoru pre príjem bielkovín. Malé množstvo síce možno nájsť aj v zelenine a celozrnných potravinách, ale z hľadiska optimálneho príjmu to väčšinou nepostačuje.
Pri nedostatku bielkovín nastupuje pocit slabosti a únavy. Mnohí sa stretávajú aj s intenzívnym hladom, oslabením kvality vlasov a nechtov a zvýšenou náchylnosťou na niektoré ochorenia. Okrem toho si môžete všimnúť ťažkosti pri naberaní svalovej hmoty alebo dokonca jej úbytok.
Striktné pravidlá (a ich porušovanie)
Foto: giggsy25/Shutterstock.com
Zdravé stravovanie často začína plánom a končí neschopnosťou ho realizovať. Žiadny vytypovaný recept totiž neskrotí vaše chuťové poháriky – veď aj vy ste len človek so svojimi potrebami a vášňami.
Ak snívate o tom, že sa vám na tanieri už nikdy neocitne sladký koláč alebo chrumkavý rezeň, vráťte sa nohami na zem. Takéto prísne obmedzovanie vedie k neutíchajúcej túžbe po zakázaných jedlách a nakoniec aj k porušeniu nezmyselných pravidiel a následnej frustrácii. V najhoršom prípade v sebe posilňujete tendenciu k poruche príjmu potravy.
Zdravá strava sa netýka len toho, čo robíme správne alebo čo robíme nesprávne. Jej podstata tkvie v celistvom a najmä dlhodobom prístupe k jedlu ako zdroju živín. Čím viac sa budete obmedzovať, tým kratšie budete schopní nové obmedzenia dodržať. Namiesto úplného zákazu nezdravých potravín ich preto skúste obmedziť, ale rozhodne sa nevystavujte psychickému teroru v podobe prísnych reštrikcií.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.