Slováci si môžu prehĺbiť vzdelanie, pomôže im to v praxi
Na začiatku projektu si desať zamestnávateľských zväzov definovalo tie najžiadanejšie kvalifikácie na trhu práce, aby vedeli, na čo zacieliť vzdelávacie programy.
Päťtisíc ľudí na celom Slovensku si bude môcť prehĺbiť vzdelanie či zmeniť svoju kvalifikáciu, aby sa ľahšie zamestnali vo svojom regióne. Pomôcť by tomu mal aj projekt zameraný na ďalšie vzdelávanie zamestnaných ľudí, ktorí sa pre potreby pracovného trhu potrebujú rekvalifikovať.
Minister školstva Dušan Čaplovič, Národný ústav celoživotného vzdelávania, ako aj zástupcovia zamestnávateľov v piatok preto podpísali Memorandum o spolupráci pri rozvoji ďalšieho vzdelávania."Vzdelávanie doteraz na našich školách, či už vysokých alebo stredných, nereflektovalo potreby praxe, teda to, čo spoločnosť, čo zamestnávatelia potrebujú," hovorí minister Čaplovič. Potrebné je podľa neho vzdelávanie nastaviť tak, aby sa vychádzalo z požiadaviek zamestnávateľov.
Zmena kvalifikácie
Ľudia budú môcť zmeniť svoje zameranie v rámci projektu Ďalšie vzdelávanie a poradenstvo pre dospelých ako nástroj lepšej uplatniteľnosti na trhu práce za 28 miliónov eur, ktorý financuje z eurofondov. "Je to aj pre ľudí, ktorí si myslia, že čoskoro by mohli stratiť zamestnanie. Tým, že sa rekvalifikujú, je to predpoklad toho, že sa uplatnia okamžite bezprostredne po tejto rekvalifikácii a vykonaní skúšky aj na trhu práce," vysvetľuje riaditeľka Národného ústavu celoživotného vzdelávania Zuzana Štrbíková.
Vzdelávať ľudí by mohli začať vo februári budúceho roka. Národný ústav celoživotného vzdelávania najprv musí vo verejnom obstarávaní nájsť firmu, ktorá toto vzdelávanie zastreší. Chcú však, aby prebiehalo najmä na stredných školách.
Žiadané sú remeslá
Na začiatku projektu si desať zamestnávateľských zväzov definovalo tie najžiadanejšie kvalifikácie na trhu práce, aby vedeli, na čo zacieliť vzdelávacie programy. Ako hovorí Štrbíková, žiadané sú napríklad remeslá ako kamenár či umelecký kováč, v stavebníctve je to murár, inštalatér či v drevárstve výrobca nábytku. Teraz nasleduje vytypovanie najžiadanejších profesií v regiónoch, kde budú vzdelávanie poskytovať. "Čiže budeme vedieť, kde a koľko ľudí treba rekvalifikovať," hovorí Štrbíková.
Pre takmer každé zameranie by mali vzniknúť na Slovensku tri centrá, a to na západnom, stredom i východnom Slovensku. Pri vzdelávaní zamestnancov budú prítomní i zamestnávatelia. Tí budú mať zastúpenie v komisiách pri skúškach po ukončení vzdelávacieho programu.
Človek totiž po programe bude musieť prejsť skúškou na uznanie odbornej spôsobilosti alebo získanie kvalifikácie. Zamestnávatelia si tak budú môcť overiť zručnosti, ktoré rekvalifikovaní nadobudli. Predseda Odborového zväzu KOVO Emil Machyna si myslí, že vzdelávanie zamestnancov je veľmi dôležité. "Zamestnanci budú mať stabilitu, ak budú vzdelaní a môže sa to odzrkadliť aj v ich tarifnom raste a odmeňovaní. Ak sa potreby nebudú prispôsobovať trhu, veľmi ťažko si dlhodobo udržíme konkurencieschopnosť," hovorí Machyna.
Sociálny tlak a sviatky: Alkohol môže byť rizikom pre zraniteľné skupiny
Sviatky sú z hľadiska pitia alkoholu rizikovejším obdobím. Ohrození sú najmä mladí, osoby so psychickými problémami či ľudia s problémami s alkoholom.
Sv. Štefan: Prvý mučeník, na ktorého kresťania spomínajú počas Vianoc
Druhý sviatok vianočný je pre veriacich kresťanov dňom spomienky na diakona a prvého mučeníka sv. Štefana, ktorý bol pre vieru v Ježiša Krista ukameňovaný.
Zverejnili nahrávky z poľovníckej chaty: Príbuzné policajtov ich zverejnili ako „vianočný darček“
Kompletné nahrávky z poľovníckej chaty v Čifároch sa v predvianočnom čase opäť dostali na verejnosť.
Polícia v pohotovosti: Bankomat v Bešeňovej zničila explózia
Polícia vyšetruje prípad stredajšej rannej explózie bankomatu v obci Bešeňová v okrese Ružomberok.
Nepodceňte silu zvyku: Psychologička radí, ako prekonať ‘čertíka’ v hlave
Ak ľudia bilancujú starý rok a vidia ho negatívne, mali by zmeniť uhol pohľadu a pozrieť sa na veci napríklad spôsobom, čo všetko sa za ten rok naučili, aj z nepríjemných zážitkov.