• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 24.2.2025Meniny má Matej
Bratislava

USA sa budú snažiť naďalej komunikovať s Čínou aj napriek incidentu s balónom

  • 21:05 15.02.2023
  • Washington
USA sa budú snažiť naďalej komunikovať s Čínou aj napriek incidentu s balónom

Spojené štáty budú pracovať na zachovaní otvorených komunikačných kanálov s Čínou aj napriek roztržke po zostrelení balóna vo vzdušnom priestore USA.

V stredu to uviedla námestníčka amerického ministra zahraničných vecí Wendy Shermanová, informuje agentúra AFP.

Spojené štáty a Čína nikdy neprestali komunikovať napriek tomu, že minister zahraničných vecí USA Antony Blinken zrušil plánovanú návštevu Číny, povedala Shermanová.

Máme a budeme udržiavať otvorené komunikačné kanály s Čínskou ľudovou republikou, aby sme mohli zodpovedne riadiť konkurenciu medzi našimi krajinami,“ uviedla. Podľa jej slov Washington v súčasnosti nevidí konflikt s Pekingom. „Veríme v silu diplomacie zabrániť chybným výpočtom, ktoré môžu viesť ku konfliktom,“ dodala.

Shermanová odmietla povedať, či sa Blinken počas tohtotýždňovej Mníchovskej bezpečnostnej konferencie stretne s vrcholným čínskym diplomatom Wang Im. Naznačila však, že Blinkenova návšteva Číny bola skôr odložená, ako zrušená.

Americký prezident Joe Biden nariadil 4. februára zostrelenie čínskeho balóna, ktorý sa pohyboval aj nad severozápadom USA v blízkosti citlivých vojenských objektov. Podľa Washingtonu išlo o špionážny balón. Peking tvrdí, že to bol zatúlaný civilný balón používaný na meteorologické účely.

Napätie medzi USA a Čínou vzrástlo už vlani v auguste, keď vtedajšia predsedníčka Snemovne reprezentantov Kongresu Nancy Pelosiová navštívila Taiwan, na čo Peking reagoval vojenskými cvičeniami v okolí tohto ostrova.

Súčasný predseda snemovne Kevin McCarthy uviedol, že tiež plánuje navštíviť Taiwan. USA ho podporujú dodávkami zbraní, no oficiálne diplomatické vzťahy nemajú.

Budeme pokračovať v pomoci Taiwanu a veríme, že Čínska ľudová republika nevyužije návštevu člena Kongresu na Taiwane ako zámienku na vojenskú akciu,“ povedala Shermanová.

Taiwan má od roku 1949 nezávislú vládu, Čína ho však stále považuje za súčasť svojho územia. Komunistická vláda v Pekingu vlani pohrozila, že nebude tolerovať „separatistické aktivity“ a v nevyhnutnom prípade nevylúčila ani vojenský zásah na ostrove.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Macron sa stretol s Trumpom, s rokovaniami bol spokojný

Macron sa stretol s Trumpom, s rokovaniami bol spokojný

DNES - 20:13Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v pondelok v Bielom dome stretol so svojím americkým náprotivkom Donaldom Trumpom.

Pápežov stav sa mierne zlepšil

Pápežov stav sa mierne zlepšil

DNES - 19:54Zahraničné

Vatikán v pondelok informoval, že zdravotný stav pápeža Františka sa mierne zlepšil, už viac netrpí astmatickými záchvatmi a čiastočne sa vrátil aj k svojim pracovným povinnostiam.

Valné zhromaždenie OSN schválilo rezolúciu požadujúcu odchod ruských síl z Ukrajiny

Valné zhromaždenie OSN schválilo rezolúciu požadujúcu odchod ruských síl z Ukrajiny

DNES - 18:48Zahraničné

Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu predloženú Kyjevom a európskymi štátmi, ktorá vyzýva na okamžité stiahnutie ruských síl z Ukrajiny a potvrdzuje jej územnú celistvosť.

Duda: Neexistujú plány na obmedzenie americkej vojenskej prítomnosti v Poľsku

Duda: Neexistujú plány na obmedzenie americkej vojenskej prítomnosti v Poľsku

DNES - 17:34Zahraničné

Poľský prezident Andrzej Duda v pondelok na zasadnutí Národnej bezpečnostnej rady vyhlásil, že neexistujú žiadne plány na obmedzenie americkej vojenskej prítomnosti v Poľsku.

Šéf Zelených po volebnom neúspechu v nemeckých voľbách avizoval odstúpenie z vedenia strany

Šéf Zelených po volebnom neúspechu v nemeckých voľbách avizoval odstúpenie z vedenia strany

DNES - 17:31Zahraničné

Nemecký vicekancelár Robert Habeck v pondelok oznámil, že plánuje odstúpiť z akejkoľvek vedúcej úlohy v strane Zelených, a to v dôsledku jej prepadu v nedeľných predčasných parlamentných voľbách. TASR o tom informuje na základe sp