Bruce Willis má desivú diagnózu. Toto treba o vážnom ochorení vedieť
Obľúbenému hollywoodskemu hercovi Bruceovi Willisovi diagnostikovali frontotemporálnu demenciu.
Rodina 67-ročného hollywoodskeho herca vydala vyhlásenie, v ktorom oznámila desivú diagnózu. Ide o zriedkavý typ demencie, pričom liečba neexistuje.
Bruce Willis skončil s herectvom minulý rok, keď sa u neho objavila afázia. Teraz navyše jeho rodina potvrdila, že jeho zdravotné problémy pokročili. Problémy s komunikáciou sú pritom len jedným z príznakov ochorenia, ktorému slávny herec čelí.
Čo je frontotemporálna demencia?
Frontotemporálna demencia sa niekedy nazýva aj Pickova choroba podľa doktora Arnolda Picka, ktorý prvýkrát opísal pacienta s týmto stavom v roku 1892.
Ochorenie sa spája s postupnou stratou nervových buniek z predných a temporálnych lalokov mozgu. Dôsledkom degenerácie sa funkcia týchto oblastí mozgu zhoršuje.
Čelné laloky sú umiestnené priamo v prednej časti mozgovej kôry - za očami a čelom. Ide o časť mozgu, ktorá z nás robí to, kým sme, so zodpovednosťou za veci, ako je rozhodovanie, kritické myslenie a kontrola správania. Spánkové laloky sa nachádzajú na oboch stranách mozgu v blízkosti uší. Sú primárne zodpovedné za spracovanie sluchových informácií, čo nám umožňuje interpretovať zvuky a reč, ktoré počujeme, informuje portál IFLScience.
Príčiny poškodenia nervov pozorované pri frontotemporálnej demencii stále nie sú úplne jasné. Jediným doposiaľ známym rizikovým faktorom je dedičnosť. Avšak u väčšiny ľudí sa choroba vyskytuje náhodne, bez rodinnej anamnézy.
Príznaky frontotemporálnej demencie
Frontotemporálna demencia je v skutočnosti skupina porúch, ktoré môžu mať mierne odlišné symptómy podľa toho, ktoré oblasti mozgu sú postihnuté degeneráciou.
Keďže predný lalok je zodpovedný za mnoho vyšších kognitívnych procesov, pacienti môžu mať problémy s plánovaním a organizáciou, ako aj problémy s koncentráciou.
V prípade jedného podtypu ochorenia sú bežné aj zmeny osobnosti. To si najčastejšie všímajú priatelia či rodina. Ide totiž o výrazné zmeny v správaní, ako impulzívnosť, zdanie chýbajúcej empatie a akékoľvek správanie, aké pred ochorením nevykazovali.
Iná forma ochorenia postihuje najmä jazykové schopnosti, čo sa označuje ako primárna progresívna afázia.
Človek postihnutý týmto ochorením mať problémy s jasnou komunikáciou alebo s porozumením tomu, čo ostatní hovoria. Postupne sa to zhoršuje až tak, že má človek problém rozpoznať každodenné predmety či ich význam. Niekedy sa môžu vyvinúť aj pohybové poruchy, ktoré môžu odrážať symptómy Parkinsonovej choroby.
Frontotemporálna demencia napáda obvykle mladších
Základným rozdielom medzi frontotemporálnou demenciou a inými formami demencie, ako je napríklad Alzheimerova choroba, je to, že sa vyskytuje najmä u mladších ľudí. Najčastejšie ide o ľudí vo veku 40 až 60 rokov, no môže postihnúť pacientov aj mimo tohto vekového ohraničenia. U Alzheimera je zase veľmi neobvyklé, ak sa objaví u ľudí mladší ako 65 rokov.
Vyliečenie nie je možné
V súčasnosti neexistuje ani prevencia, ani spôsob vyliečenia. Liečba frontotemporálnej demencie sa zameriava na vyrovnanie sa so symptómami a zabezpečenie kvality života. To môže zahŕňať pracovnú terapiu, rečovú a jazykovú terapiu, fyzioterapiu a relaxačné techniky. Ľudia s týmto ochorením rôzne podporné skupiny, ako aj dodržiavanie pravidelného denného režimu.
Žiaľ, neexistuje spôsob, ako zastaviť progresiu choroby, keď už začala. Symptómy pacienta sa časom postupne zhoršujú.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.