V bratislavskej komisii odmietli prezradiť volebnú účasť
Slováci volia predsedov krajov, účasť je zatiaľ nízkaKrajské voľby sa v Bratislavskom kraji aj popoludní nesú v pokojnom duchu. Ako uviedol predseda krajskej volebnej komisie Ján Keselý, komisie nemali žiadne problémy a nedostali ani žiadne podnety.
Voliči sú disciplinovaní, podľa Keselého okrskové komisie v Bratislavskom kraji v sobotu žiadne nepokoje nehlásili.
V jednej z volebných miestností najväčšej mestskej časti Petržalka prišlo doobeda odvoliť 23 voličov, čo je podľa predsedu tejto okrskovej komisie Ľuboša Plšeka približne päťpercentná účasť.
Ako dodal, priebeh volieb je pokojný, nenašli zatiaľ žiadne poškodené hlasovacie lístky. Podľa Plšeka je táto volebná účasť štandardom pre krajské voľby.
V staromestských okrskoch na Základnej škole Vazovova sa predsedovia okrskových komisií k volebnej účasti vyjadrovať nechceli.
Podľa predsedníčky jednej zo staromestských okrskových komisií, ktorá nechcela byť menovaná, tieto informácie podľa volebnej príručky cudzím osobám poskytovať nemôžu.
V Devínskej Novej Vsi však nemali problém hovoriť o volebnej účasti. V šiestom volebnom okrsku v Devínskej Novej Vsi prišlo okolo deviatej ráno odvoliť 18 ľudí, podľa predsedu tejto komisie Ľubomíra Jánoša aj tu voľby prebiehajú bez problémov.
Vo vedľajšom okrsku bolo v sobotu ráno odvoliť o čosi menej ľudí. Svoj hlas kandidátovi na predsedu Bratislavského kraja a poslancom do krajského zastupiteľstva prišlo odovzdať jedenásť voličov. Ako dodal predseda volebnej komisie siedmeho devínskonovoveského okrsku Jakub Drastich, aj tu boli voľby zatiaľ pokojné a bez problémov.
V bratislavskom Ružinove zatiaľ evidovali veľmi nízku účasť voličov. V niektorých okrskoch, kde je v zoznamoch zapísaných približne 1200 občanov s právom voliť, prišli do 13:30 odovzdať svoj hlas kandidátom len šesťdesiati.
V iných okrskoch zatiaľ účasť neprevýšila desať percent. Podľa členov okrskových komisií voliť chodia prevažne starší a stredná generácia. Mladých prichádza veľmi málo. Niektorí však majú záujem voliť, aj keď už nevládzu prísť do volebných miestností. Volebnú urnu tak vyslali za 96-ročnou babičkou, ktorá žije v domácnosti s viac ako 70-ročnou dcérou.
Voliť môžu aj v nemocniciach
Odovzdať svoj hlas v krajských voľbách v sobotu môžu aj pacienti v zariadeniach Univerzitnej nemocnice Bratislava. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa univerzitnej nemocnice Petra Stano Maťašovská, požiadavku voliť malo približne 80 hospitalizovaných pacientov. Ľudia ležiaci v zariadeniach Univerzitnej nemocnice môžu svoj hlas vhodiť do prenosnej urny, ktorú im prinesú členovia volebnej komisie, v čase od 07:00 do 22:00.
Odovzdať svoj hlas kandidátom na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja či poslancov zastupiteľstva do prenosnej urny môžu iba tí pacienti, ktorí majú v danom okrsku, kde je nemocnica, trvalý pobyt.
Maťašovská však nevie povedať, aká je volebná účasť medzi pacientmi, nemajú totiž osobu, ktorá by bola poverená mapovaním či zratúvaním volebných lístkov od pacientov. "My sme zmapovali záujem a umožnili členom volebnej komisie, aby mohli prísť do nemocnice," vysvetlila Maťašovská. Ako dodala, podľa požiadaviek mali najväčší záujem voliť pacienti nad 55 rokov.
Ústavný súd posúdi ústavnosť novely zákona o ochrane prírody
Ústavný súd SR posúdi ústavnosť novely zákona o ochrane prírody a krajiny, účinnej od 1. januára 2025.
Kotlár: Vláda schválila moju správu o činnosti, mal by som mať väčšie kompetencie
Splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Peter Kotlár by mal mať v budúcnosti rozšírené kompetencie.
Andrassy: Ústredné orgány štátu by mali po spustení katastra nariadiť inventúru
Ústredné orgány štátu by mali po spustení katastra nariadiť mimoriadnu inventúru, tvrdí predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR.
Vodič zrazil chodkyne a z miesta ušiel
Vodič si po nehode nesplnil svoju povinnosť a z miesta odišiel.
Opozícia podala návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze k odvolávaniu vlády
Predstavitelia opozičných strán v stredu odovzdali v podateľni Národnej rady SR podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej by chceli vysloviť nedôveru vláde SR.