Po 17 rokoch od krádeže vo VÚB Nitra odzneli záverečné reči
Súdny proces v kauze vykradnutia Všeobecnej úverovej banky (VÚB) v Nitre z roku 1996 sa blíži ku koncu.
Od podania obžaloby uplynulo 13 rokov. Termíny pojednávaní senát neustále odročoval pre neprítomnosť obžalovaných či obhajcov. Potom zomrel sudca, ktorý mal prípad na starosti a naštudovať si ho musel ďalší sudca. Prípad sa preto vrátil na začiatok.
Obhajcovia šestice obžalovaných dnes poukazovali na to, že proces bol neprimerane dlhý a odvolávali sa na Medzinárodný dohovor o ľudských právach, podľa ktorého má každý právo na primerane dlhý proces. „Pri porušení primeranej lehoty je dôvodné radikálne zníženie trestu. V tomto prípade ide o tak extrémne porušenie práva na spravodlivý proces, že prichádza do úvahy zastavenie trestného stíhania,“ skonštatoval v záverečnej reči obhajca Júliusa B. Ladislav Kuruc.
Všetci obhajcovia žiadali pre svojich mandantov oslobodenie spod obžaloby. Argumentovali tým, že prokuratúra sa opiera hlavne o výpovede dvoch obžalovaných Bohuša S. a Gustáva I. z prípravného konania, v ktorých sa obaja priznali a celú krádež detailne popísali.
Obaja však neskôr tieto výpovede zmenili, všetko popreli a povedali, že sa priznali pod nátlakom. Na hlavnom pojednávaní už všetci obžalovaní odmietli vypovedať. Vynesenie rozsudku bude 11. marca. „V tejto veci bolo celkovo určených vyše 60 termínov hlavných pojednávaní. Spis má vyše 2 600 strán,“ informoval hovorca Krajského súdu v Nitre Oliver Kolenčík.
Na dnešné pojednávanie bol ako svedok predvolaný Ľuboš F., ktorý býva v médiách označovaný za údajného bosa nitrianskeho podsvetia. Ako uviedol predseda senátu, v prípravnom konaní vypočutý nebol, no v spise sú určité skutočnosti, ktoré hovoria o tom, že by mal byť informovaný o okolnostiach krádeže a delení peňazí. Ľuboš F. využil právo nevypovedať, pretože by si výpoveďou mohol privodiť trestné stíhanie. Sudca následne čítal výpovede vyše 20 svedkov z prípravného konania, ako aj listinné dôkazy. Obžalovaný Bohuš S. vzniesol námietku voči zaujatosti celého senátu a žiadal vec prideliť novému senátu, no neúspešne.
Krádež sa stala v sobotu 6. januára 1996. Z bankového trezoru Všeobecnej úverovej banky v Nitre vtedy zmizlo viac ako 173 miliónov korún (5 742 547 €). Peniaze sa doteraz nenašli. V prípade je obžalovaných šesť mužov. Na pojednávanie dnes prišiel len Július B. a Bohuš S. Ostatní obžalovaní Pavel K., Igor S., Gustáv I. a Viliam M. dali súhlas so súdnym konaním v ich neprítomnosti. Viliam M. bol donedávna na úteku, zadržali ho začiatkom tohto roka vo Venezuele. Viacerí obhajcovia v záverečných rečiach argumentovali, že senát nemal dať súhlas k tomu, aby sa konalo v neprítomnosti Gustáva I., ktorého označili za korunného svedka prípadu. Práve na základe jeho výpovede v prípravnom konaní bola podaná obžaloba na ďalších zo šestice.
Gustáv I. sa prišiel 30. júla 1999 sám na políciu priznať. Ako vtedy vypovedal, ako odborníka na bezpečnostné systémy ho oslovil v roku 1995 Július B. s otázkou, či by vedel otvoriť trezor v nitrianskej VÚB. Obhliadnuť si ho mohol aj zblízka vďaka bratom Igorovi S. a Bohušovi S., Igor bol v tom čase policajt a Bohuš člen bankovej ochranky. Podľa svojej výpovede tam bol asi desaťkrát a zisťoval, kde sú kľúče a ako sa trezor otvára. Keď už mali akciu naplánovanú, postarali sa bratia o vstup do banky a odstavenie alarmu. Gustáv otvoril trezor spolu s Pavlom K., ktorého poznal z väzenia. Peniaze vyniesli hlavným vchodom v štyroch taškách. Vonku ich už čakali Július B. a Viliam M. Nasadli do auta a išli do domu Igora S. v Krvavých Šenkoch, kde si delili lup. Vyrušili ich vtom dvaja muži, ktorí im so zbraňou v ruke povedali, že peniaze sú ich a že im „vyfúkli kšeft“. Prišli vraj na príkaz Miroslava Sýkoru, bývalého bosa bratislavského podsvetia, ktorého neskôr zastrelili na parkovisku hotela Holiday Inn. Gustáv v jednom z nich spoznal dnes už mŕtveho Petra Križanoviča alias Durana, o druhom mužovi vedel len to, že je z Nitry. Polovicu peňazí im museli odovzdať, zvyšnú si rozdelili medzi sebou. Neskôr Gustáv I. túto svoju výpoveď poprel a povedal, že na políciu sa prišiel priznať na nátlak dvoch neznámych mužov, ktorí sa mu vyhrážali zabitím, ak nepovie to, čo chcú.
Pátranie po mladíkovi sa skončilo tragicky
Polícia ukončila pátranie po 19-ročnom Bogdanovi, zúčastnili sa ho aj dobrovoľníci.
Boli medzi obeťami v Nemecku aj Slováci? Ministerstvo informuje
Slovenský zastupiteľský úrad v Berlíne je v kontakte s nemeckými zložkami.
Smútok môže byť cez Vianoce intenzívnejší. Toto radia odborníci
Ľudia môžu smútok či samotu pociťovať cez vianočné sviatky intenzívnejšie. V niektorých môžu vyvolávať zraňujúce spomienky. Upozornil na to Slovenský Červený kríž.
Prezident prijal portugalskú hlavu štátu, diskutovali aj o rozvoji vzťahov
Prezident SR Peter Pellegrini prijal v sobotu v Prezidentskom paláci portugalskú hlavu štátu Marcela Rebela de Sousu. Diskutovali aj o bilaterálnych vzťahoch a možnostiach ich ďalšieho rozvoja.