Manželstvo má vplyv na zdravie mužov. Vďaka nemu žijú dlhšie, tvrdí štúdia
Šťastné manželstvo môže viesť k dlhšiemu a zdravšiemu životu, špeciálne pre mužov, tvrdí nová štúdia.
Manželstvom k dlhšiemu životu? Podľa novej štúdie z American College of Cardiology to platí špeciálne pre mužov.
Vedci z Coloradskej univerzity zistili, že muži, ktorí sa nikdy neoženili, majú viac ako dvojnásobnú pravdepodobnosť úmrtia na zlyhanie srdca do piatich rokov od diagnózy v porovnaní so ženatými mužmi alebo ženami v akomkoľvek rodinnom stave.
Odborníci na tento výskum použili údaje z už existujúcej Multietnickej štúdie aterosklerózy. Tej sa zúčastnilo 6800 dospelých ľudí vo veku 45 - 84 rokov. Výskumníci porovnávali rodinný stav a mieru prežitia odo dňa diagnostikovania srdcového zlyhania u 94 účastníkov so srdcovým zlyhaním v 10. roku štúdie. Brali v úvahu aj iné známe rizikové faktory, ako je vek a nálada.
Mužov, ktorí boli celý život starými mládencami, sa týkalo úmrtie približne 2,2-krát viac ako ženatých mužov. Vdovci, rozvedení či odlúčení muži na tom boli rovnako ako ženatí muži. V prípade žien nemal rodinný stav významný vplyv pri predikcii úmrtnosti, informuje New York Post.
Prepojenie medzi rodinným stavom muža a pravdepodobnosťou úmrtia na zlyhanie srdca si podľa vedcov vyžaduje ďalšiu štúdiu. Možné faktory by mohli zahŕňať sociálnu interakciu alebo izoláciu, prístup k niekomu, kto môže sledovať zdravie, strava, cvičenie či príjem alkoholu.
Rezidentka na University of Colorado a hlavná autorka štúdie Katarina Leyba vysvetlila:
„Keďže naša populácia starne a žije dlhšie, je nevyhnutné určiť, ako čo najlepšie podporiť populáciu v procese starnutia. To však nemusí byť také jednoduché ako len užiť tabletku. Musíme zaujať personalizovaný a holistický prístup k podpore pacientov, najmä s procesom chronických chorôb, akou je aj srdcové zlyhanie.“
K zlyhaniu srdca dochádza vtedy, keď srdce nedokáže produkovať dostatok krvi a kyslíka pre orgány v tele, definuje Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb. V súčasnosti neexistuje žiadny liek na srdcové zlyhanie, existujú však spôsoby, ako zmierniť príznaky a pomôcť postihnutým žiť dlhšie. Patria tu lieky, úprava stravy a pravidelná fyzická aktivita.
Výskumníci navrhujú diskutovať o svojom domácom živote a stave vzťahov s klinickými lekármi, aby zistili, ako by to mohlo ovplyvniť ich pokrok so srdcovým zlyhaním. „Ako klinickí lekári musíme myslieť na našich pacientov nielen z hľadiska ich zdravotných rizikových faktorov, ale aj v kontexte ich života," povedal Leyba.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.