Manželstvo má vplyv na zdravie mužov. Vďaka nemu žijú dlhšie, tvrdí štúdia

Šťastné manželstvo môže viesť k dlhšiemu a zdravšiemu životu, špeciálne pre mužov, tvrdí nová štúdia.
Manželstvom k dlhšiemu životu? Podľa novej štúdie z American College of Cardiology to platí špeciálne pre mužov.
Vedci z Coloradskej univerzity zistili, že muži, ktorí sa nikdy neoženili, majú viac ako dvojnásobnú pravdepodobnosť úmrtia na zlyhanie srdca do piatich rokov od diagnózy v porovnaní so ženatými mužmi alebo ženami v akomkoľvek rodinnom stave.
Odborníci na tento výskum použili údaje z už existujúcej Multietnickej štúdie aterosklerózy. Tej sa zúčastnilo 6800 dospelých ľudí vo veku 45 - 84 rokov. Výskumníci porovnávali rodinný stav a mieru prežitia odo dňa diagnostikovania srdcového zlyhania u 94 účastníkov so srdcovým zlyhaním v 10. roku štúdie. Brali v úvahu aj iné známe rizikové faktory, ako je vek a nálada.
Mužov, ktorí boli celý život starými mládencami, sa týkalo úmrtie približne 2,2-krát viac ako ženatých mužov. Vdovci, rozvedení či odlúčení muži na tom boli rovnako ako ženatí muži. V prípade žien nemal rodinný stav významný vplyv pri predikcii úmrtnosti, informuje New York Post.
Prepojenie medzi rodinným stavom muža a pravdepodobnosťou úmrtia na zlyhanie srdca si podľa vedcov vyžaduje ďalšiu štúdiu. Možné faktory by mohli zahŕňať sociálnu interakciu alebo izoláciu, prístup k niekomu, kto môže sledovať zdravie, strava, cvičenie či príjem alkoholu.
Rezidentka na University of Colorado a hlavná autorka štúdie Katarina Leyba vysvetlila:
„Keďže naša populácia starne a žije dlhšie, je nevyhnutné určiť, ako čo najlepšie podporiť populáciu v procese starnutia. To však nemusí byť také jednoduché ako len užiť tabletku. Musíme zaujať personalizovaný a holistický prístup k podpore pacientov, najmä s procesom chronických chorôb, akou je aj srdcové zlyhanie.“
K zlyhaniu srdca dochádza vtedy, keď srdce nedokáže produkovať dostatok krvi a kyslíka pre orgány v tele, definuje Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb. V súčasnosti neexistuje žiadny liek na srdcové zlyhanie, existujú však spôsoby, ako zmierniť príznaky a pomôcť postihnutým žiť dlhšie. Patria tu lieky, úprava stravy a pravidelná fyzická aktivita.
Výskumníci navrhujú diskutovať o svojom domácom živote a stave vzťahov s klinickými lekármi, aby zistili, ako by to mohlo ovplyvniť ich pokrok so srdcovým zlyhaním. „Ako klinickí lekári musíme myslieť na našich pacientov nielen z hľadiska ich zdravotných rizikových faktorov, ale aj v kontexte ich života," povedal Leyba.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.