V toaletnom papieri našli prekvapivé zložky. Tieto chemikálie sú spojené s rakovinou a neplodnosťou

Toaletný papier je podľa štúdie zdrojom “večných chemikálií”.
Toaletný papier, ktorý sa nachádza vo väčšine domácnostiach, sa ukázal ako prekvapivý zdroj "večných chemikálií" v odpadových vodách. Podľa štúdie uverejnenej v časopise Environmental Science & Technology Letters môže toaletný papier kontaminovať životné prostredie na celom svete perfluóralkylovými a polyfluóralkylovými látkami (PFAS).
Bežne sa PFAS nachádzajú v hasiacej pene, v leteckom palive a sú spojené s rôznymi ochoreniami, ako je rakovina semenníkov a obličiek. Existujú tisíce druhov PFAS, z ktorých mnohé nájdete v čistiacich prostriedkoch a kozmetike a značná časť končí v kanalizácii.
Autori štúdie, ktorí nedávno skúmali prítomnosť jedného z hlavných typov PFAS v biologickom odpade, sa rozhodli pokračovať vo svojom pátraní s toaletným papierom. Autori vysvetlili, že pri výrobe toaletného papiera sa PFAS často pridávajú počas procesu premeny dreva na buničinu. Papierne sú tak podľa štúdie známym zdrojom kontaminácie životného prostredia.
Zdrojom je nielen toaletný papier ale aj rolka
Autori zistili, že PFAS môže obsahovať nielen štandardný toaletný papier, ale aj rolky vyrobené z recyklovaného papiera, keďže môžu byť vyrobené z kontaminovaných vlákien.
Výskumníci požiadali dobrovoľnícku sieť študentov a profesorov, aby zozbierali toaletný papier predávaný v Severnej, Južnej a Strednej Amerike, ako aj v Afrike a západnej Európe. Okrem toho vyhodnotili vzorky odpadových vôd z ôsmich čističiek na Floride.
Potom extrahovali PFAS z častíc papiera aj z pevných častíc odpadu a analyzovali ich na prítomnosť 34 rôznych zlúčenín. Hlavnými látkami, ktoré našli, boli "diPAP" - prekurzorové zlúčeniny, ktoré sa môžu premeniť na iné druhy PFAS, ako napríklad potenciálne karcinogénnu perfluorooktanovú kyselinu (PFOA).
Po skombinovaní svojich výsledkov s údajmi o odpadových vodách z iných štúdií a zohľadnení spotreby toaletného papiera na obyvateľa vedci zistili, že toaletný papier je zodpovedný za približne 4 % najčastejšie sa vyskytujúceho typu diPAP v odpadových vodách USA a Kanady. Vo Švédsku sa však toto číslo vyšplhalo na 35 % a vo Francúzsku na 89 %.
PFAS obsahuje recyklovaný aj nerecyklovaný papier
"Napriek tomu, že Severoameričania používajú viac toaletného papiera ako obyvatelia mnohých iných krajín, vypočítané percentá naznačujú, že väčšina PFAS sa do odpadových vôd USA dostáva z kozmetiky, textilu, obalov potravín alebo iných zdrojov," uviedli autori.
V závere štúdie uviedli, že toaletný papier je zdrojom znečistenia PFAS v systémoch čistenia odpadových vôd a hlavným zdrojom znečistenia na niektorých miestach na svete.
Hoci vedci hodnotili nerecyklovaný aj recyklovaný toaletný papier, nehodnotili iné alternatívy, ako napríklad rolky na báze bambusu. Zistili však, že koncentrácia diPAP sa nelíšila v závislosti od obsahu recyklovaného materiálu.
Podľa vedcov bolo ich cieľom lepšie pochopiť zdroje PFAS, vyjadrili však nádej, že takýto výskum by mohol pomôcť ovplyvniť budúcu politiku v environmentálnej oblasti.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.