Video: Svet pohrebníctva dobíja akvamácia. Sľubuje menej emisií a tradičné výsledky
- 20:25 02.03.2023
- Washington
Tradičné pochovávanie celého tela do hrobu a kremácia zďaleka nie sú jediné možnosti, ako sa postarať o nebohého. Pohrebníci najnovšie prekvapili s pochovávaním pomocou vody.
V posledných rokoch prenikli na trh viaceré nekonvenčné spôsoby pochovávania, ktoré okrem ekologickejšieho prístupu sľubujú aj bližší kontakt s pozostatkami zosnulého. Ide napríklad o rozkladateľné urny, ktoré sa s popolom vložia do zeme a neskôr z nich vyrastie strom, alebo rôzne prívesky či dokonca tetovania s obsahom popola po nebožtíkovi.
Pohrebníci najnovšie zaujali s konceptom takzvanej akvamácie, ktorá odstraňuje pozostatky nebohého na princípe alkalickej hydrolýzy. Ide tak o ekologickejšiu alternatívu kremácie, pri ktorej sa kremačná pec zahrieva až na 1000 až 3000 stupňov Celzia.
Pri akvamácii sa telo vkladá do natlakovanej kapsule s ohrievanou zmesou vody a hydroxidu draselného, ktorá ho postupne rozkladá, až z neho zostane len kostra. Roztok sa zohrieva približne na teplotu 160 stupňov Celzia.
Keďže sa teplo aplikuje na kvapalinu pod vysokým tlakom, nemôže dôjsť k jej varu. Stúpajúci tlak však efektívne rozkladá organickú zložku, ktorou je v tomto prípade telo človeka alebo zvieraťa, z ktorej po niekoľkých hodinách ostávajú len kostrové pozostatky.
Po akvamácii sa kosti vyberú z kapsule a vysušia vo vysokej peci, kde sa zredukujú na biely popol. Ten je následne možné odovzdať pozostalým. Ani tekuté pozostatky nevyjdú nazmar – vďaka vysokému obsahu solí a aminokyselín sa totiž následne môžu využiť ako poľnohospodárske hnojivo. Po neutralizácii sa prípadne môžu vypustiť do kanalizácie.
Akvamácia domácich miláčikov je dostupná prakticky v celých Spojených štátoch a Kanade, pre ľudí sa ponúkajú možnosti len v niektorých štátoch a provinciách. Službu poskytuje americká spoločnosť Bio-Response Solutions, podľa ktorej sa počas nej minie o „90 percent menej energie“ ako pri spaľovaní, a navyše sa neprodukujú žiadne škodlivé skleníkové plyny.
Akvamáciu ako spôsob naloženia s telesnými pozostatkami po pohrebe si zvolila už aj jedna zo známych tvárí. Ide o juhoafrického arcibiskupa Desmonda Tutu, známeho bojovníka proti apartheidu oceneného Nobelovou cenou za mier.
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom
Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.
Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru
Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.
Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov
V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.