Ako často sa vašim deťom snívajú nočné mory? Pozor na tento aspekt, ich zdravie môže byť v ohrození

Frekvencia výskytu nočných môr u detí môže indikovať prítomnosť komplikácií so zdravím nervovej sústavy v neskoršom živote.
S nočnými morami sa počas spánku stretáva asi polovica zo všetkých detí. Napriek pomerne častému výskytu ich však netreba bagatelizovať – výskum z Veľkej Británie totiž spája nočný teror s výskytom Parkinsonovej choroby v neskoršom živote.
Podľa vedcov deťom s pretrvávajúcimi nočnými morami počas spánku hrozí o 76 percent vyššie riziko kognitívnych porúch pred dovŕšením päťdesiatky. Táto skupina je zároveň sedemnásobne náchylnejšia na vznik Parkinsonovej choroby do tohto veku.
Klinický neurológ na Birminghamskej univerzite Abidemi Otaiku sa k týmto zisteniam dopracoval po analýze Kohortovej štúdie narodení v Británii z roku 1958, ktorá mapuje informácie o všetkých Britoch, ktorý sa na ostrovoch narodili počas jedného týždňa v roku 1958.
Rodičia týchto detí v rokoch 1965 a 1969 (deti vtedy mali 7 a 11 rokov) vyplnili dotazník, v ktorom priblížili frekvenciu nočných môr u svojich potomkov. Otaiku porovnal informácie z dotazníkov s následnými zdravotnými prehliadkami, ktoré účastníci podstúpili po dovŕšení päťdesiatky. Do analýzy bolo celkovo zahrnutých takmer 7000 ľudí s rovnomerným počtom mužov a žien.
Nejde pritom o prvý výskum, ktorý spája nočné mory s neurodegeneratívnym ochorením. Otaiku v roku 2022 publikoval štúdiu, z ktorej vyplýva, že Parkinsonova choroba rovnako viac ohrozuje aj dospelých, ktorým sa často snívajú nočné mory. Tie sa zároveň spájajú s génom PTPRJ, ktorého prítomnosť v organizme naznačuje zvýšené riziko vzniku Alzheimerovej choroby.
Otaiku teoretizuje, že ku kognitívnym poruchám vo vyššom veku môže dochádzať v dôsledku nekvalitného a nedostatočného spánku v detstve, ktorý priamo súvisí s nočnými morami. Následkom toho by sa v mozgu mohli hromadiť proteíny, ktoré prispievajú k ochoreniam nervovej sústavy.
Ďalšou z možností je skutočnosť, že pravidelné nočné mory počas detstva brzdia vývoj mozgu a jeho schopnosť brániť sa proti vzniku demencie a Parkinsonovej choroby v dospelosti.
Hoci sa tieto vysvetlenia zatiaľ nepodarilo dokázať, ak by vedci dospeli k overeniu ich pravdivosti, znamenalo by to, že eliminovanie nočných môr v mladosti by mohlo poslúžiť ako preventívny nástroj v boji proti kognitívnym poruchám.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.