Ako často sa vašim deťom snívajú nočné mory? Pozor na tento aspekt, ich zdravie môže byť v ohrození
Frekvencia výskytu nočných môr u detí môže indikovať prítomnosť komplikácií so zdravím nervovej sústavy v neskoršom živote.
S nočnými morami sa počas spánku stretáva asi polovica zo všetkých detí. Napriek pomerne častému výskytu ich však netreba bagatelizovať – výskum z Veľkej Británie totiž spája nočný teror s výskytom Parkinsonovej choroby v neskoršom živote.
Podľa vedcov deťom s pretrvávajúcimi nočnými morami počas spánku hrozí o 76 percent vyššie riziko kognitívnych porúch pred dovŕšením päťdesiatky. Táto skupina je zároveň sedemnásobne náchylnejšia na vznik Parkinsonovej choroby do tohto veku.
Klinický neurológ na Birminghamskej univerzite Abidemi Otaiku sa k týmto zisteniam dopracoval po analýze Kohortovej štúdie narodení v Británii z roku 1958, ktorá mapuje informácie o všetkých Britoch, ktorý sa na ostrovoch narodili počas jedného týždňa v roku 1958.
Rodičia týchto detí v rokoch 1965 a 1969 (deti vtedy mali 7 a 11 rokov) vyplnili dotazník, v ktorom priblížili frekvenciu nočných môr u svojich potomkov. Otaiku porovnal informácie z dotazníkov s následnými zdravotnými prehliadkami, ktoré účastníci podstúpili po dovŕšení päťdesiatky. Do analýzy bolo celkovo zahrnutých takmer 7000 ľudí s rovnomerným počtom mužov a žien.
Nejde pritom o prvý výskum, ktorý spája nočné mory s neurodegeneratívnym ochorením. Otaiku v roku 2022 publikoval štúdiu, z ktorej vyplýva, že Parkinsonova choroba rovnako viac ohrozuje aj dospelých, ktorým sa často snívajú nočné mory. Tie sa zároveň spájajú s génom PTPRJ, ktorého prítomnosť v organizme naznačuje zvýšené riziko vzniku Alzheimerovej choroby.
Otaiku teoretizuje, že ku kognitívnym poruchám vo vyššom veku môže dochádzať v dôsledku nekvalitného a nedostatočného spánku v detstve, ktorý priamo súvisí s nočnými morami. Následkom toho by sa v mozgu mohli hromadiť proteíny, ktoré prispievajú k ochoreniam nervovej sústavy.
Ďalšou z možností je skutočnosť, že pravidelné nočné mory počas detstva brzdia vývoj mozgu a jeho schopnosť brániť sa proti vzniku demencie a Parkinsonovej choroby v dospelosti.
Hoci sa tieto vysvetlenia zatiaľ nepodarilo dokázať, ak by vedci dospeli k overeniu ich pravdivosti, znamenalo by to, že eliminovanie nočných môr v mladosti by mohlo poslúžiť ako preventívny nástroj v boji proti kognitívnym poruchám.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.