Títo ľudia by nemali nosiť smart hodinky a náramky, následky môžu byť fatálne

Obľúbené inteligentné zariadenia môžu spôsobiť pacientom ťažkosti.
Odborníci varovali, že ľudia s kardiostimulátorom môžu byť ohrození vážnymi komplikáciami, ak nosia inteligentné hodinky alebo náramky. Vedci zistili, že elektrické signály z prístrojov na sledovanie telesnej kondície môžu narušiť funkciu srdcových zariadení.
Kardiostimulátory sú malé elektrické zariadenia, ktoré sa chirurgicky implantujú do hrudníka pacienta a vysielajú elektrické signály, ktoré udržiavajú pravidelný tep srdca.
Inteligentné hodinky využívajú technológiu nazývanú bioimpedancia na sledovanie kondície používateľa. Vysielajú malý, nepostrehnuteľný elektrický prúd cez telo na meranie svalov, tukovej hmoty, úrovne stresu a životných funkcií.
Odborníci z Univerzity v Utahu uviedli, že tento prúd by mohol narušiť elektrické impulzy, ktoré udržiavajú správny chod kardiostimulátorov. Môže oklamať kardiostimulátory, aby si mysleli, že srdce bije správne, aj keď to tak v skutočnosti nie je.
Život mnohých pacientov závisí od kardiostimulátora. Jeho funkciu pritom môže narušiť smart zariadenie, upozorňuje spoluautor štúdie Benjamin Steinberg. "Ak toto rušenie trvá dlhší čas, pacient by mohol omdlieť alebo ešte horšie," uviedol Steinberg s tým, že následky môžu byť fatálne.
Inteligentné hodinky by tiež mohli ľuďom s vnútornými defibrilátormi spôsobiť bolestivý elektrický šok. Alarmujúce zistenia boli publikované v akademickom žurnále Heart Rhythm.
Podobne nebezpečné môžu byť inteligentné váhy a prstene
Výskumný tím poznamenal, že inteligentné prstene a váhy by mohli mať podobný vplyv na kardiostimulátory, hoci v porovnaní s inteligentnými hodinkami vykazovali nižšiu úroveň rušenia.
Vymenovali niekoľko zariadení, ktoré využívajú bioimpedančnú technológiu, ako napríklad inteligentné hodinky Samsung Galaxy Watch 4 a Empatica E4, váhy Fitbit Aria 2 a Withings Body Scan a inteligentný prsteň Moodmetric.
Vedci na základe ich zistení neodporúčajú používanie takýchto pomôcok u ľudí s kardiostimulátorom. Vedci hypotézy netestovali na skutočných ľuďoch, ale použili počítačové modely mužov a žien. Simulovali pritom elektrické prúdy, ktoré inteligentné zariadenia vydávajú.
Podľa výskumníkov je toto prvá štúdia, ktorá vyjadruje obavy z používania prístrojov s bioimpedančnou technológiou v súvislosti s kardiostimulátormi. Vedci chcú vykonať ďalšie bezpečné klinické štúdie na pacientoch, aby sa otestovalo, ako ich srdcové implantáty reagujú na smart zariadenia.
Pacienti s kardiostimulátorom by si mali dávať pozor pri používaní elektronických zariadení. Nemali by nosiť mobilný telefón v náprsnom vrecku a elektronické zariadenia by mali držať aspoň šesť centimetrov od kardiostimulátora.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.