5 pocitov, ktoré svedčia o trombóze v nohách: Ich ignorovanie vás môže stáť život!

K hlbokej žilovej trombóze dochádza, keď sa v cievach, obvykle v oblasti nôh, vytvorí životu nebezpečná krvná zrazenina. Viete, akými pocitmi sa prejavuje?
Hlboká žilová trombóza, pri ktorej dochádza k tvorbe krvných zrazenín v cievach, je strašiakom najmä pre ľudí po šesťdesiatke, ľudí s nadváhou a fajčiarov. Vyššie riziko hrozí aj pacientom s kŕčovými žilami, ženám užívajúcim hormonálnu antikoncepciu a ľuďom, ktorí v minulosti prekonali hlbokú žilovú trombózu.
Keďže ide o život ohrozujúci stav, vznik trombózy v cievach nesmiete podceniť ani ignorovať. Ochorenie sa často prejavuje aj špecifickými pocitmi v nohách. Hovoríme najmä o „pulzovaní“ v lýtku alebo stehne, kŕčoch v jednej z nôh, tvrdnutí a opuchu žíl v postihnutej oblasti nôh, opuchu celej končatiny alebo horúcej pokožke na postihnutom mieste.
V prípade, že na sebe spozorujete jeden alebo viacero z uvedených príznakov, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, a to najmä vtedy, keď ich sprevádzajú aj ťažkosti s dýchaním a bolesti hrudníka.
Hlboká žilová trombóza je životu nebezpečná najmä preto, že krvná zrazenina sa môže v cieve uvoľniť a putovať do vyšších častí tela. Ak sa dostane až do pľúc, dochádza k pľúcnej embólii, teda zablokovaniu prietoku krvi zo srdca do pľúc.
Pľúcnu embóliu spoznáte aj podľa bolesti v hrudníku a vrchnej časti chrbta, ťažkostí s dýchaním a vykašliavania krvi. Lekári ju liečia vnútrožilovou aplikáciou antikoagulačných látok, ktoré slúžia na rozkladanie krvných zrazenín a prevenciu ich tvorby.
Riziko vzniku vnútrožilovej trombózy najlepšie minimalizujete udržiavaním zdravej hmotnosti a dostatočnej hydratácie, ktorá bráni zahusťovaniu krvi. Krvný obeh podporíte pravidelným pohybom.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.