Martin Činovský: K štúdiu a tvorbe známok ma podnietil profesor Albín Brunovský
- 6:41 08.03.2023
- Levoča/Bratislava
Je autorom viac ako 160 jedinečných poštových cenín – známok, poštových lístkov, obálok prvého dňa a ďalších.
Za svoju grafickú tvorbu získal viacero čestných uznaní a vyznamenaní. Podieľal sa aj na založení špecializovanej tlačiarne zameranej na oceľotlač z plochých platní.
Dnes (8. marca) sa dožíva životného jubilea 70 rokov akademický maliar Martin Činovský, popredný slovenský grafik, rytec poštových známok, hudobný skladateľ a pedagóg.
„Prvá známka, ktorú som ryl v rámci Československa ako prvý slovenský rytec od roku 1918, boli majstrovstvá sveta vo volejbale žien. Potom prišla prvá známka, na ktorej sme sa podieľali dvaja slovenskí autori. Autor výtvarného návrhu - môj profesor Albín Brunovský a ja ako autor rytín. Bolo to pri príležitosti 125. výročia založenia Matice Slovenskej. Ďalšou významnou známkou bola v roku 1993 prvá známka Slovenskej republiky, ktorá ako jediná cenina s nápisom Slovensko začala platiť od polnoci, všetko ostatné bolo ešte Československé. A napokon prvá známka s eurom. Takže ťažko povedať, ktorá bola najvýznamnejšia,“ vyznal sa pri príležitosti svojho životného jubilea Martin Činovský.
Narodil sa 8. marca 1953 v Levoči. V rokoch 1971 - 1977 študoval na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave na oddelení knižnej tvorby u profesora Albína Brunovského. Piaty ročník štúdia absolvoval na École Nationale des Arts Décoratifs v Paríži na oddelení grafiky.
Výtvarnú grafickú špecializáciu si rozšíril internou umeleckou ašpirantúrou v odbore rytectva poštových cenín na VŠVU a v roku 1982 absolvoval odbornú stáž v štátnej tlačiarni poštových známok v Périgueux vo Francúzsku. Po skončení štúdia začal Činovský pôsobiť najprv ako externý pedagóg v odbore ryteckých techník. Od roku 1990 viedol Oddelenie tvorby cenín a rytectva na Katedre grafiky VŠVU.
Na VŠVU sa hlásil s motiváciou, že chce študovať u profesora Brunovského. „To sa mi napokon podarilo. Brunovský vtedy viedol oddelenie knižnej tvorby na katedre grafiky. V rámci úloh sme robili aj výtvarné návrhy na bankovky a poštové známky. Profesor raz pozval významného rytca a tvorcu poštových známok z Prahy Josefa Herčíka,“ spomína na študentské časy Činovský.
Albín Brunovský zohral tiež významnú úlohu v tom, že mohol byť na štúdiách v Paríži. „Nabádal ma, keďže som robil miniatúry a menšie grafiky, že by sa mi známky hodili. V tom období to na Slovensku nikto nerobil, tak som sa do toho pustil. Aj preto som ostal ešte ďalšie tri-štyri roky na škole ako umelecký ašpirant so zameraním na tvorbu cenín, poštových cenín a rytiny,“ objasnil Činovský.
Do sveta známkovej tvorby vstúpil v roku 1986 známkou vydanou pri príležitosti X. majstrovstiev sveta vo volejbale žien. Samostatne vystavoval na Slovensku aj v zahraničí ako napríklad v Hamburgu, Prahe, Sappore, Londýne, Dillí, Moskve, Budapešti i v mnohých ďalších mestách. Zúčastnil sa na vyše 50 kolektívnych a medzinárodných výstavách.
Spolu s Jozefom Balážom sa podieľal na etablovaní slovenskej známkovej tvorby vo svete, čo dokazuje prvé významné ocenenie Slovenska v súťaži o Najkrajšiu známku sveta Grand Prix de l’Exposition WIPA vo Viedni v roku 1997, kde získal 3. miesto za známku Ľudovít Štúr (1995). V roku 2004 mu udelili francúzsky rad Rytiera umenia a literatúry.
V roku 2010 získal za známku 400. výročie konania Žilinskej synody Cenu ministra dopravy za najlepšiu rytinu (výtvarný návrh spracoval Dušan Kállay) a Krištáľovú známku generálneho riaditeľa Slovenskej pošty za najkrajšiu známku roka 2010. Táto známka potom získala ďalšie prestížne ocenenia ako napríklad 1. miesto v súťaži o Najkrajšiu rytú známku EÚ na Grand Prix de l’Art Philatélique v Bruseli v roku 2011 a o rok neskôr 3. miesto v súťaži o Najkrajšiu známku sveta Grand Prix de l’Exposition WIPA vo Viedni.
V roku 2014 si prevzal Martin Činovský z rúk prezidenta Ivana Gašparoviča štátne vyznamenanie Pribinov Kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenska v oblasti výtvarného umenia a v roku 2018 získal so známkou k 500. výročiu reformácie 2. cenu v súťaži o najkrajšiu rytú poštovú známku EÚ na Grands Prix de l’Art Philatélique Belge et Européen v Bruseli.
Od roku 2006 vyučuje na Katedre výtvarného umenia na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Popri tom sa stále venuje hlavne tvorbe poštových známok a bankových cenín. „Aktuálne pripravujem známky už na budúci rok. Do známkovej tvorby sa snažím zapojiť aj ďalších výtvarníkov a kolegov. Predtým som robil známok podstatne viac, pokračujem v tom aj teraz, ale už nie až v takom množstve,“ dodal pre TASR akademický maliar Martin Činovský.
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom
Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.
Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru
Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.
Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov
V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.