Dominik Tatarka, autor Démona súhlasu, sa narodil pred 110 rokmi
Dominik Tatarka patril spočiatku k optimistom, ktorí verili, že spoločnosť budovaná po roku 1948 a reprezentovaná komunistickou stranou smeruje k spravodlivejšiemu zriadeniu v duchu pokroku a humanizmu. Prejavilo sa to aj v niektorých jeho dielach ovplyvnených schematizmom socialistického realizmu.
Na prelome 50. a 60. rokov minulého storočia prišlo Tatarkove vytriezvenie aj v podobe dnes už legendárneho diela Démon súhlasu (1963), v ktorom podal plastický obraz totalitnej spoločnosti.
Definitívny rozchod s komunistickou stranou nastal v roku 1968 po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, ktorý rezolútne odmietol. Pre svoj postoj k okupácii sa v roku 1970 ocitol na indexe zakázaných autorov a jeho knihy sa na 20 rokov ocitli mimo knižníc, jeho meno sa vyškrtlo z učebníc literatúry.
Od narodenia Dominika Tatarku, spisovateľa, esejistu a jednej z popredných osobností československého disentu, uplynie dnes 110 rokov.
Dominik Tatarka sa narodil 14. marca 1913 v Plevníku-Drienovom. Stredoškolské vzdelanie nadobudol na gymnáziách v Nitre a Trenčíne. Po maturite v roku 1934 študoval slovenčinu a francúzštinu na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. V rokoch 1938 - 1939 pokračoval v štúdiu na parížskej Sorbone.
Po návrate na Slovensko pôsobil od roku 1939 do roku 1941 ako pedagóg na gymnáziu v Žiline a v rokoch 1941 – 1944 na gymnáziu v Martine. Zúčastnil sa Slovenského národného povstania ako člen Revolučného národného výboru a po ústupe do hôr aj ako partizán.
Po skončení druhej svetovej vojny pracoval v roku 1945 krátko na Povereníctve školstva a informácií, odkiaľ prešiel do Národnej obrody, kde viedol kultúrnu rubriku. Bol tiež redaktorom denníkov Pravda a Práca a spolupracoval s rozhlasom. Od roku 1949 pôsobil ako tajomník a neskôr aj ako ústredný tajomník v slovenskej sekcii Zväzu československých spisovateľov. V rokoch 1963 – 1964 pracoval ako dramaturg Československého štátneho filmu v Bratislave. Od roku 1964 bol spisovateľom v slobodnom povolaní.
K okupácii Československa z roku 1968 zaujal nekompromisné stanovisko, za čo bol prenasledovaný komunistickým režimom, na 20 rokov vyradený z verejného života a nesmel publikovať. Od roku 1970 pracoval ako pomocný robotník v lesnom závode. Potom žil ako invalidný dôchodca. Všetky dovtedy vydané Tatarkove diela boli vyradené z obehu, jeho niekoľko filmových scenárov zostalo nezrealizovaných.
Aj napriek neustálemu sledovaniu Štátnou bezpečnosťou sa stal jedným z prvých signatárov Charty 77 a poprednou osobnosťou československého disentu. „Neviem o inom slovenskom autorovi jeho generácie, ktorý by tak tvrdohlavo a zároveň s takou noblesou stál na svojom, sám proti všetkým a sám proti noci,“ napísal o Tatarkovi v roku 1985 Václav Havel, líder opozičného hnutia v totalitnom Československu.
Do literatúry vstúpil Dominik Tatarka prózami Cesty a Záchvevy duše, uverejnené v roku 1935 v časopise Svojeť. Knižne debutoval zbierkou poviedok V úzkosti hľadania (1942). O dva roky neskôr mu vyšiel dnes už kultový surrealisticky ladený román Panna zázračnica, ktorý v roku 1966 do rovnomennej filmovej podoby previedol režisér Štefan Uher.
V románe Farská republika (1948) skritizoval pomery, ktoré panovali vo vojnovej Slovenskej republike (1939 – 1945). Medzi Tatarkove prózy poplatné socialistickému realizmu možno zaradiť napríklad romány Radostník a Družné letá z roku 1954.
Po reportážnej knihe Človek na cestách (1957) sa od dobového socialistického realizmu odchýlil dvojnovelou Rozhovory bez konca (1959). V roku 1962 mu vyšla ďalšia dnes už legendárna existenciálne ladená novela Prútené kreslá, týkajúca sa jeho parížskeho pobytu. Obludnosť komunistického režimu opísal v diele Démon súhlasu, ktorý knižne vyšiel v roku 1963.
V 70. a 80. rokoch minulého storočia, v období normalizácie, publikoval len samizdatovo: Písačky (1979), Sám proti noci (1984), Listy do večnosti (1986), Navrávačky (1988). V roku 1986 mu Nadácia Charty 77 udelila Cenu Jaroslava Seiferta.
Dominik Tatarka zomrel 10. mája 1989 vo veku 76 rokov v Bratislave.
Na jeho počesť sa od roku 1994 udeľuje Cena Dominika Tatarku ako výročná literárna cena. Ocenenie sa odovzdáva za výnimočné literárne dielo, ktoré napĺňa humanistické tradície slovenskej kultúry a v tomto zmysle nadväzuje na duchovný odkaz spisovateľa.
V roku 1999 dostal in memoriam Národnú cenu Slovenskej republiky a tiež Rad Tomáša Garriqua Masaryka I. triedy. Prezident SR Michal Kováč mu v roku 1996 in memoriam udelil Rad Ľudovíta Štúra I. triedy.
Herec mnohých obľúbených filmov Andy Hryc by dnes oslávil 75 rokov
Dnes uplynie od narodenia herca Andreja Hryca 75 rokov.
Scarlett Johanssonová, jedna z najžiadanejších herečiek, má 40 rokov
V tomto storočí azda najžiadanejšia americká herečka a menej známa speváčka Scarlett Johanssonová má dnes 40 rokov.
V Poľsku mal svetovú premiéru film Rust, ktorého nakrúcanie poznačila tragédia
Americký western Rust mal v stredu svetovú premiéru na filmovom festivale Camerimage v poľskom meste Toruň, tri roky po tom, ako kameramanku Halynu Hutchinsovú zastrelil herec Alec Baldwin.
Na Pohodu 2025 prídu Queens of the Stone Age
Americká rocková skupina Queens of the Stone Age je ďalším veľkým medzinárodným menom budúcoročnej Pohody.
Na Pohodu príde "krstný otec punku" Iggy Pop
Americký rockový spevák Iggy Pop je ďalším potvrdeným účinkujúcim multižánrového festivalu Pohoda 2025. "Krstný otec punku sa po 19 rokoch vracia na Slovensko," potvrdzujú organizátori festivalu.