Nekvitne vám lopatkovec? Časté chyby, ktoré spomaľujú kvitnutie, a ako sa oň správne starať
- 19:54 18.03.2023
- Bratislava
Lopatkovec patrí k obľúbeným izbovým rastlinám aj vďaka tomu, že si nevyžaduje náročnú starostlivosť. Niektoré chyby však môžu viesť k spomaleniu jeho kvitnutia.
Obľúbený lopatkovec, ktorý má lesklé zelené listy a jemné biele kvety, do domov prináša nielen oživenie, ale podľa povier aj šťastie, pokoj, nádej a prosperitu. Pestovatelia ho vyhľadávajú najmä pre nízke nároky na starostlivosť, ale aj krásne kvety, ktoré vydržia kvitnúť až mesiac. Ďalšou z výhod lopatkovca v domácnosti je jeho schopnosť čistiť ovzdušie.
Nízke nároky tejto rastliny však automaticky nesvedčia o tom, že sa pri pestovaní nemožno pomýliť. Nesprávna starostlivosť môže viesť k spomaleniu kvitnutia alebo jeho úplnému zastaveniu.
Ktorým chybám sa pri pestovaní lopatkovca rozhodne treba vyhnúť?
1. Priveľa vody
V snahe zabrániť vysychaniu rastliny sa pestovatelia uchyľujú k opačnému extrému – prelievaniu. Ide pritom o jednu z najčastejších príčin úhynu všetkých druhov rastlín v domácnosti. Obzvlášť citlivé na tento prešľap sú lopatkovce.
Pôda rastliny by nemala byť príliš mokrá ani suchá, ale jemne vlhká. Kvet by takisto nemal dlho stáť v nahromadenej vode, čo môže spôsobiť hnitie koreňov.
Pred polievaním vždy prstom skontrolujte vlhkosť substrátu. Nestačí však hľadieť len na jeho povrch – zamerajte sa aj na vlhkosť v hĺbke niekoľkých centimetrov. Ak je pôda suchá, môžete ju poliať, ideálne filtrovanou vodou, ktorá neobsahuje chemikálie toxické pre lopatkovec.
2. Málo hnojenia
Počas jari a leta podporíte rast a kvitnutie lopatkovca pravidelným alebo občasným hnojením. Špecializované hnojivá obsahujú živiny a prospešné látky, ktoré vo vode nenájdete, a preto dodávajú rastlinám všetky potrebné prostriedky na ďalšie kvitnutie.
3. Málo vlhkosti
Keďže pôvodne pochádzajú z dažďových pralesov, lopatkovce milujú teplé a vlhké prostredie, ktoré im treba dopriať aj v interiéri, čo je náročné najmä počas zimy, keď zapnuté kúrenie oberá vzduch o vlahu.
Pomôžte si niekoľkými tipmi: umiestnite lopatkovec do vlhkejšej miestnosti, napríklad do kuchyne alebo kúpeľne. V suchších miestnostiach dbajte na pravidelné rosenie a polievanie, takisto často vetrajte. Mali by ste tiež pravidelne utierať prach na jeho listoch.
4. Priveľa slnka
Rastlina si pre správny rast vyžaduje kontakt s nepriamym slnkom – slnečné lúče ju totiž môžu spáliť. Môžete ju umiestniť aj do tmavej miestnosti alebo tmavého rohu, kde slnko bežne nepreniká.
Ženatí alebo slobodní? Títo muži starnú rýchlejšie
O tom, ako na vás dolieha vek, rozhoduje aj to, či ste zadaní. U žien je to však komplikovanejšie.
Tréner psov: 4 cviky, ktoré treba so psom vykonávať každý deň
Kynológ a tréner psov Will Atherton hovorí o štyroch cvikoch, ktoré treba so psom vykonávať každý deň.
Pozor na alobal! Tomuto využitiu sa vyhýbajte, radí potravinár
Skvelý pomocník do kuchyne nie je veľký kamarát s jedlom. Na toto by ste nemali využívať alobal.
Trik s letenkami: Takto sa vyhnete miestu v strede bez toho, aby ste museli priplácať
Toto je málo známy cestovateľský trik, ako sa vyhnúť obávanému sedadlu v lietadle bez toho, aby ste museli platiť niečo navyše.
Ako nepokaziť kvalitný olivový olej? Toto s ním nikdy nerobte
Nepremárnite peniaze investované do kvality. Túto chybu po kúpe drahšieho olivového oleja nikdy neopakujte.