Matcha čaj má prekvapivý vplyv na psychiku

Obľúbený prášok má účinok aj na duševné zdravie.
Matcha je tradičný japonský čaj, ktorý je známy svojou špecifickou chuťou, prípravou a má aj mnohé zdravotné výhody. Podľa vedcov môže matcha zlepšiť náladu a duševnú výkonnosť. Výskumníci z Japonska sa v štúdii pozreli na antidepresívne účinky práškového čaju matcha.
Ako ukázal výskum publikovaný v akademickom žurnále Nurients, prášok matcha aktivuje dopaminergné nervové obvody a zmierňuje depresiu u niektorých myší v závislosti od predchádzajúceho duševného stavu zvieraťa. Podľa vedcov by viac takýchto štúdií mohlo pomôcť vyvinúť lepšie antidepresíva.
Depresia je v súčasnosti najrozšírenejšou duševnou poruchou na svete. Hoci sa nástup depresie u jednotlivých ľudí líši, predpokladá sa, že choroba je spôsobená znížením hladín dopamínu v mozgu.
Dopamín je neurotransmiter a hormón, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri zlepšovaní nálady a spôsobuje, že sa človek cíti šťastný, úspešný a motivovaný. A hoci boli vyvinuté rôzne antidepresíva na kompenzáciu nízkej hladiny dopamínu, prinášajú so sebou mnoho vedľajších účinkov. Okrem toho sa u ľudí môže vyvinúť rezistencia na antidepresíva, ktorá si časom vyžaduje vyššie dávky alebo častú zmenu liekov. Tieto problémy dali vedcom podnet na hľadanie prírodných produktov s antidepresívnymi účinkami.
Jedným z takýchto produktov je čaj matcha, ktorý si v poslednom čase získal popularitu. Získava sa z listov Camellia sinensis. Ukázalo sa, že konzumácia tohto čaju zmierňuje správanie podobné úzkosti u myší tým, že aktivuje funkcie dopamínu prostredníctvom signalizácie dopamínového receptora D1. Výsledné zvýšenie dopamínu by mohlo zlepšiť aj príznaky depresie. Doktor Yuki Kurauchi z Kumamoto University viedol tím výskumníkov, ktorí skúmali účinky práškového čaju matcha u sociálne izolovaných myší.
Perorálne podávanie suspenzie čaju matcha znížilo úroveň depresie u myší citlivých na stres. Imunohistochemická analýza myších mozgov odhalila aktiváciu prefrontálneho kortexu a nucleus accumbens u myší citlivých na stres po tom, ako skonzumovali čajovú suspenziu. Tieto oblasti tvoria dôležitú súčasť dopaminergného okruhu a sú kľúčové pre kontrolu hladiny dopamínu v mozgu. No u myší tolerujúcich stres tento účinok nebol pozorovaný.
Toto tvrdenie ešte viac potvrdilo ďalšie zistenie - podanie blokátora dopamínových receptorov D1 myšiam citlivým na stres negovalo antidepresívne účinky čajovej suspenzie. Kurauchi uviedol:
"Tieto výsledky naznačujú, že čajový prášok matcha spôsobuje antidepresívny účinok aktiváciou dopaminergného systému mozgu, pričom tento účinok je ovplyvnený duševným stavom jedinca."

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.