Matcha čaj má prekvapivý vplyv na psychiku
Obľúbený prášok má účinok aj na duševné zdravie.
Matcha je tradičný japonský čaj, ktorý je známy svojou špecifickou chuťou, prípravou a má aj mnohé zdravotné výhody. Podľa vedcov môže matcha zlepšiť náladu a duševnú výkonnosť. Výskumníci z Japonska sa v štúdii pozreli na antidepresívne účinky práškového čaju matcha.
Ako ukázal výskum publikovaný v akademickom žurnále Nurients, prášok matcha aktivuje dopaminergné nervové obvody a zmierňuje depresiu u niektorých myší v závislosti od predchádzajúceho duševného stavu zvieraťa. Podľa vedcov by viac takýchto štúdií mohlo pomôcť vyvinúť lepšie antidepresíva.
Depresia je v súčasnosti najrozšírenejšou duševnou poruchou na svete. Hoci sa nástup depresie u jednotlivých ľudí líši, predpokladá sa, že choroba je spôsobená znížením hladín dopamínu v mozgu.
Dopamín je neurotransmiter a hormón, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri zlepšovaní nálady a spôsobuje, že sa človek cíti šťastný, úspešný a motivovaný. A hoci boli vyvinuté rôzne antidepresíva na kompenzáciu nízkej hladiny dopamínu, prinášajú so sebou mnoho vedľajších účinkov. Okrem toho sa u ľudí môže vyvinúť rezistencia na antidepresíva, ktorá si časom vyžaduje vyššie dávky alebo častú zmenu liekov. Tieto problémy dali vedcom podnet na hľadanie prírodných produktov s antidepresívnymi účinkami.
Jedným z takýchto produktov je čaj matcha, ktorý si v poslednom čase získal popularitu. Získava sa z listov Camellia sinensis. Ukázalo sa, že konzumácia tohto čaju zmierňuje správanie podobné úzkosti u myší tým, že aktivuje funkcie dopamínu prostredníctvom signalizácie dopamínového receptora D1. Výsledné zvýšenie dopamínu by mohlo zlepšiť aj príznaky depresie. Doktor Yuki Kurauchi z Kumamoto University viedol tím výskumníkov, ktorí skúmali účinky práškového čaju matcha u sociálne izolovaných myší.
Perorálne podávanie suspenzie čaju matcha znížilo úroveň depresie u myší citlivých na stres. Imunohistochemická analýza myších mozgov odhalila aktiváciu prefrontálneho kortexu a nucleus accumbens u myší citlivých na stres po tom, ako skonzumovali čajovú suspenziu. Tieto oblasti tvoria dôležitú súčasť dopaminergného okruhu a sú kľúčové pre kontrolu hladiny dopamínu v mozgu. No u myší tolerujúcich stres tento účinok nebol pozorovaný.
Toto tvrdenie ešte viac potvrdilo ďalšie zistenie - podanie blokátora dopamínových receptorov D1 myšiam citlivým na stres negovalo antidepresívne účinky čajovej suspenzie. Kurauchi uviedol:
"Tieto výsledky naznačujú, že čajový prášok matcha spôsobuje antidepresívny účinok aktiváciou dopaminergného systému mozgu, pričom tento účinok je ovplyvnený duševným stavom jedinca."
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.