ĽSNS podá trestné oznámenie na členov vlády, podobný krok avizuje Smer
Strana v tejto súvislosti hovorí o zneužití moci verejného činiteľa a zrade Slovenska.
Strana ĽSNS podá na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie na všetkých členov vlády, ktorí hlasovali za darovanie stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu. Vyhlásil to poslanec Národnej rady (NR) SR Rastislav Schlosár (ĽSNS).
Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera podľa Schlosára nemala kompetenciu rozhodovať o takejto otázke. „Celkom úmyselne prekročila svoju právomoc a tým spáchala trestný čin zneužívania moci verejného činiteľa,“ skonštatoval. Tvrdí, že vláda ohrozuje obranyschopnosť Slovenska a zaťahuje ho do vojny s Ruskom.
Dočasne poverená vláda v piatok rozhodla o poslaní stíhačiek MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub na Ukrajinu.
Vláda podľa Smeru obišla právomoci parlamentu
Opozičná strana Smer-SD avizuje trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR pre zneužitie právomoci verejného činiteľa v súvislosti s rozhodnutím dočasne poverenej vlády poskytnúť stíhačky MiG-29 Ukrajine. Obráti sa aj na predsedu Národnej rady (NR) SR Borisa Kollára (Sme rodina), aby preveril, či vláda neobišla právomoci NR SR, keďže medzivládnu dohodu s Ukrajinou považuje strana za dohodu vojenskej povahy. Ako poukázal líder strany Robert Fico na tlačovej konferencii, takéto zmluvy si vyžadujú súhlas parlamentu a ratifikáciu prezidentky.
„Nikto neukázal žiadnu právnu analýzu, na základe ktorej sa vláda rozhodla konať. Naďalej sme presvedčení, že vláda a prezidentka konajú protiústavne,“ vyhlásil Fico. Vládny kabinet aj prezidentka Zuzana Čaputová sa podľa neho dopustili trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Trvá na tom, že darovanie vojenskej techniky je zásadnou otázkou zahraničnej politiky a nemôže o ňom rozhodovať dočasne poverený kabinet.
Darovanie stíhačiek hodnotí Fico ako zbytočné politické gesto. Päť bojových lietadiel schopných letu podľa poslanca nezmení nič na priebehu vojny. Krok hodnotí ako akt otvoreného nepriateľstva voči Ruskej federácii. Pýta sa, čo viedlo vládu a prezidentku k tomu, aby s poskytnutím techniky súhlasili. Slovensko sa podľa neho zaťahuje do vojnového konfliktu. Strana naďalej odmieta akúkoľvek vojenskú pomoc Ukrajine. Je otvorená humanitárnej pomoci, pomoci pri rekonštrukcii krajiny či ľuďom utekajúcim pred konfliktom.
Predseda Národnej rady SR bol podľa hovorkyne parlamentu Michaely Jurcovej vládou informovaný, že klasifikáciu medzinárodných zmlúv určuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. „MZVEZ v súvislosti so spomínaným rozhodnutím vlády doručilo vláde oficiálny dokument, v ktorom potvrdzuje, že nejde o zmluvu vojenskej povahy, a preto parlament nemá v tejto veci o čom rozhodovať,“ uviedla hovorkyňa v reakcii pre TASR.
Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera na piatkovom online rokovaní rozhodla, že Ukrajine poskytne 13 stíhačiek MiG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub. Heger deklaroval, že medzinárodná dohoda bola schválená vládou jednohlasne a v súlade s Ústavou SR. Zdôraznil, že technika je určená na ochranu civilistov. Odmieta tvrdenia, že sa týmto krokom Slovensko zaťahuje do vojny.
Pellegrini kritizoval vládu, toto odkázal Ficovi
Prezident odporúča vláde, aby sa vrátila k tomu základnému.
Košičan obvinený z ozbrojovania a účasti na terorizme smeruje do väzby
V sobotu o tom informovala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Katarína Kudjáková.
Fico vysvetlil dovolenku vo Vietname, žiada ospravedlnenie
Premiér potvrdil, že bol nedávno na dovolenke vo Vietname.