• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 27.2.2025Meniny má Alexander
Bratislava

Požiar v Banskej Štiavnici závažne poškodil budovu Berggerichtu

  • 16:17 18.03.2023
  • Bratislava/Banská Štiavnica
Požiar v Banskej Štiavnici závažne poškodil budovu Berggerichtu

Do požiarom zasiahnutej Banskej Štiavnice prišla i Natália Milanová.

Požiar v centre Banskej Štiavnice závažne poškodil budovu Berggerichtu, kde sa nachádza mineralogická expozícia. Na sociálnej sieti o tom informuje ministerstvo životného prostredia (MŽP), ktoré je zriaďovateľom Slovenského banského múzea v centre mesta.

Zamestnancom múzea, zasahujúcim zložkám a dobrovoľníkom sa podarilo vypratať priestory budovy Galérie Jozefa Kollára. Ďakujeme zasahujúcim zložkám a dobrovoľníkom za pomoc,“ uviedol envirorezort. Priamo na miesto udalosti smeroval štátny tajomník MŽP Michal Kiča.

S obavou sleduje dianie v historickom meste aj vedenie Slovenského národného múzea. „Držme palce hasičom, vojakom a dobrovoľníkom, aby čo najskôr uhasili tento požiar. Aby sme zachránili náš historický klenot,“ píše SNM na sociálnej sieti. „Dnes sme všetci Banská Štiavnica,“ dodáva.

Do Banskej Štiavnice prišla aj dočasne poverená ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO). Na sociálnej sieti pripomína, že Banská Štiavnica je jednou z lokalít svetového dedičstva UNESCO a jej centrum je mestskou pamiatkovou rezerváciou s budovami od gotiky po začiatok 20. storočia.

Do tejto chvíle zhorelo už päť striech národných kultúrnych pamiatok, v akútnom ohrození zostáva Slovenské banské múzeum, povyše je aj galéria,“ upozornila Milanová. Na mieste podľa jej slov pomáhajú aj pracovníci Pamiatkového úradu SR.

Na mieste udalosti sú viacerí členovia vlády, vrátane dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera.

Devastácia historických budov postihnutých požiarom trápi aj bývalú ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú. „Dúfam, že záchranné zložky zvládnu situáciu a zamedzia veľkým škodám na vzácnych národných kultúrnych pamiatkach,“ vyjadrila nádej na sociálnej sieti.

Požiar na námestí v Banskej Štiavnici vypukol v dopoludňajších hodinách v historickej budove, v ktorej sídli známa turistická atrakcia, postupne sa rozšíril na ďalšie budovy v centre mesta. Na mieste zasahujú desiatky profesionálnych aj dobrovoľných hasičov.

.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na streche našli osobu v bezvedomí, na mieste zasahovali hasiči

Na streche našli osobu v bezvedomí, na mieste zasahovali hasiči

DNES - 13:26Domáce

Na mieste zasahovali hasiči s výškovou technikou.

Bývalým policajtom NAKA zrušili obvinenie

Bývalým policajtom NAKA zrušili obvinenie

DNES - 13:11Domáce

Bývalým policajtom Národnej kriminálnej agentúry Branislavovi Dunčkovi a Róbertovi Magulovi zrušili obvinenie v prípade, v ktorom boli zadržaní začiatkom decembra 2024.

PS hovorí o koaličnej kríze a neschopnosti prijímať legislatívu v parlamente

PS hovorí o koaličnej kríze a neschopnosti prijímať legislatívu v parlamente

DNES - 12:31Domáce

Opozičné hnutie PS hovorí o pokračujúcej koaličnej kríze. Premiérovi Robertovi Ficovi vyčíta, že ešte stále nepriniesol riešenie.

Posun v prípade vraždy v Ružinove: Padlo obvinenie

Posun v prípade vraždy v Ružinove: Padlo obvinenie

DNES - 12:24Domáce

Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie pre obzvlášť závažný zločin vraždy.

Koalícia by podľa Michelka už mala mať dohodu na podpore 76 poslancov

Koalícia by podľa Michelka už mala mať dohodu na podpore 76 poslancov

DNES - 12:06Domáce

Vládna koalícia by mala mať už zabezpečenú podporu 76 poslancov Národnej rady SR.