Putina by v Maďarsku nezadržali, oznámil šéf úradu vlády Gulyás
- 14:49 23.03.2023
- Budapešť
![Putina by v Maďarsku nezadržali, oznámil šéf úradu vlády Gulyás](https://data.info.sk/photo/article/2023/03/229712/o_DQBEL6D.jpg)
Ruského prezidenta Vladimira Putina, na ktorého Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal medzinárodný zatykač, by v prípade príchodu do Maďarska tamojšie orgány nezadržali. Podľa servera privatbankar.hu to vo štvrtok v Budapešti oznámil šéf úradu vlády Gergely Gulyás, informuje spravodajca TASR v Budapešti.
„Nemôžeme zatknúť ruského prezidenta, pretože zákon, ktorý by to umožňoval, nebol vyhlásený,“ povedal Gulyás s odvolaním sa na Rímsky štatút, ktorý položil základy fungovania ICC. Dokument z roku 1998 síce Maďarsko podpísalo, avšak nebol zverejnený v maďarskom vestníku, preto podľa maďarského práva táto medzinárodná zmluva nie je platná, spresnil.
Šéf úradu vlády dodal, že podľa postoja vtedajšieho prezidenta Jánosa Ádera a vlády je dohoda v rozpore s maďarskou ústavou, preto ju nebolo možné vyhlásiť bez zmeny ústavy.
ICC minulý piatok vydal zatykač na Putina za nezákonné deportácie ukrajinských detí do Ruska, čo je vojnový zločin. Pre podobné obvinenia vydal ICC zatykač aj na ruskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú.
Podľa Kyjeva od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu (24. februára 2022) deportovali do Ruska viac než 16.000 ukrajinských detí. Mnohé z nich mali skončiť v domovoch či sirotincoch.
![Duda: Trump je v prvom rade podnikateľ, musíme to akceptovať](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260647/s_szA7tsl.jpg)
Duda: Trump je v prvom rade podnikateľ, musíme to akceptovať
Poľský prezident Andrzej Duda označil svojho amerického náprotivka Donalda Trumpa za politika s podnikateľským prístupom.
![Kremeľ odmieta výmenu okupovaného územia s Ukrajinou](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260644/s_UVhuNNV.jpg)
Kremeľ odmieta výmenu okupovaného územia s Ukrajinou
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v stredu odmietol výmenu okupovaného územia s Ukrajinou v rámci akejkoľvek mierovej dohody.
![Dánsko: Satirická petícia za odkúpenie Kalifornie už má vyše 200-tisíc podpisov](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260643/s_ODcWilD.jpg)
Dánsko: Satirická petícia za odkúpenie Kalifornie už má vyše 200-tisíc podpisov
Viac ako 200.000 ľudí už podpísalo satirickú petíciu, podľa ktorej by malo Dánsko odkúpiť štát Kalifornia od Spojených štátov.
![Južná Kórea a USA sa zhodli na potrebe úplnej denuklearizácie Severnej Kórey](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260633/s_Tv24b0b.jpg)
Južná Kórea a USA sa zhodli na potrebe úplnej denuklearizácie Severnej Kórey
Juhokórejský minister zahraničných vecí Čcho Tae-jul v stredu uviedol, že Južná Kórea a Spojené štáty zdieľajú "plný súhlas" s úplnou denuklearizáciou Severnej Kórey.
![Muskov kolega údajne získal prístup k federálnemu platobnému systému omylom](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260629/s_rSF4j2t.jpg)
Muskov kolega údajne získal prístup k federálnemu platobnému systému omylom
Spolupracovník Elona Muska, ktorý získal prístup k federálnemu bezpečnostnému platobnému systému amerického ministerstva financií s možnosťou meniť v ňom dáta, ho údajne získal omylom.