Video: Vedci „upiekli" na 3D tlačiarni jedlý koláč. Má mať viac výhod ako ten bežný

Vedci využili 3D tlačiareň, aby „upiekli" cheesecake.
3D tlačiareň si už našla využitie pri mnohých veľkých inžinierskych úkonoch i medicíne. Túto technológiu však teraz skúsili vedci využiť aj trošku chutnejším spôsobom. Rozhodli sa vyrobiť niekoľkovrstvový cheesecake. Ich pokus bol úspešný a dokonca tvrdia, že takéto koláče majú viac výhod ako tie, ktoré vyrobili ľudia, píše portál IFL Science.
Strojní inžinieri na Kolumbijskej univerzite a Pace University použili špeciálne vyrobenú 3D tlačiareň na vytvorenie množstva rôznych koláčov. Všetky obsahovali sedem kľúčových ingrediencií: grahamové sušienky, arašidové maslo, nutelu, banánové pyré, jahodový džem, čerešňovú polevu a bežnú polevu. Takto „upečené” cheesecaky však nevyzerajú príliš lákavo.
Experimenty ukázali, že 3D tlačiareň bola schopná vytvoriť viacvrstvový koláč vyrobený z mnohých prísad. Vedci vyskúšali mnohé verzie týchto koláčov, vždy z rovnakých ingrediencií. Podľa testov boli najlepším základom pre každú vrstvu grahamové sušienky. Arašidové maslo a nutela sa používali ako podporné vrstvy, v ktorých sa udržali mäkšie prísady, ako je banán či džem.
Na varenie koláčov použili lasery, ktoré zahrievali ingrediencie so super vysokou presnosťou. Táto technika je podľa výskumníkov podobná tej, akou sa pripravuje crème brûlée - plameňom. V tomto prípade je však plameň riadený na milimetrovej stupnici.
Ultraspracované potraviny
Potraviny vytvorené touto technikou sa považujú za ultraspracované potraviny, o ktorých množstvo nedávnych štúdií ukázalo, že nie sú dobré pre zdravie. Veľkým problémom je podľa profesora Christena Coopera, autora štúdie z Katedry výživy a dietetiky na Pace University, nízka nutričná hodnota spracovaných potravín. Výskumníci však tvrdia, že takéto digitálne varenie môže pomôcť vyriešiť tento problém.
3D tlač potravín bude stále obsahovať spracované potraviny, no niektorí ľudia si budú môcť vďaka nej lepšie kontrolovať a prispôsobovať výživu. Môže to byť tiež užitočné pre ľudí s poruchami prehĺtania tým, že sa budú napodobňovať tvary skutočných potravín, no jesť budú pyré. Vedci v štúdii tiež tvrdia, že autonómna povaha digitálneho varenia môže znížiť riziko alimentárnych chorôb a prenosu chorôb, keďže si vyžaduje menej manipulácie s ľuďmi.
Udržateľnosť výroby potravín
3D tlač by mohla byť použitá na zvýšenie udržateľnosti výroby potravín. Autori v štúdii napísali:
„Tlač s jedlom môže tiež umožniť značnú udržateľnosť životného prostredia. Prísady by sa mohli získavať a spracovávať lokálne, čo by pomohlo miestnym farmárom a dodávateľom potravín. Obhajcovia tiež poukazujú na schopnosť tejto technológie pomôcť spotrebiteľom pri výrobe produktov, ako je mäso z rastlín, riasy a lacnejšie nekonvenčné bielkoviny.”
Potraviny vytlačené a varené laserom tiež ponúkajú výrobcom príležitosti na predĺženie skladovateľnosti, pretože teplo, svetlo a kyslík, ktoré sú súčasťou procesu, možno kontrolovať na milimetrovej mierke. Nakoniec by sa mohlo znížiť aj plytvanie potravinami, pretože používatelia by si len tlačili ingrediencie, ktoré chcú skonzumovať.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.

ISS zaznamenala míľnik, Zem obehla už 150.000 krát
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) dosiahla v utorok významný míľnik, keď dokončila svoj 150-tisíci obeh okolo Zeme.