Keď bežné zvuky ničia život: Mizofónia trápi mnoho ľudí, niektorým robí zle aj zvuk dychu
Vyvolávajú vo vás niektoré zvuky úzkosť, znechutenie či intenzívny hnev?
Sú tieto emócie tak silné, že máte problém ich ovládať? Tak toto sú znaky mizofónie. Ide o nezvyčajne silnú a negatívnu emocionálnu reakciu na určité zvuky.
Čo je to mizofónia
Tento jav môže na ľudí pôsobiť veľmi odlišne. Niektorí ľudia môžu mať iba jeden spúšťací zvuk, iní ich môžu mať niekoľko. Ľudia môžu mať aj viac či menej závažné reakcie. Kým niektorí ľudia nedokážu ovládať emócie, ktoré cítia, ale dokážu ovládať svoje reakcie, tí ďalší ich nie sú schopní ovládať a konajú impulzívne. V najvážnejších prípadoch mizofónia spôsobuje neschopnosť pracovať, robiť niektoré veci alebo byť v špecifickom prostredí.
Mizofónia je ako zapnutie rádia na maximálnu hlasitosť. Náhly intenzívny hluk vás prinúti reagovať inštinktívne, aby sa zvuk zastavil. Rovnako aj mizofónia vás môže inštinktívne poslať do režimu bojuj alebo uteč. To vedie k emocionálnym, telesným a behaviorálnym reakciám a symptómom.
Mizofónia môže postihnúť kohokoľvek, ale zdá sa, že je častejšia u žien, informuje Clevelandská klinika na svojom webe. Odhady o tom, ako to ovplyvňuje ľudí na základe pohlavia, sa líšia. Mizofónia sa môže vyvinúť v akomkoľvek veku, ale výskum naznačuje, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou rozvinie už v ranom tínedžerskom veku.
Spúšťače mizofónie
Medzi bežné spúšťacie zvuky patrí hlučné žuvanie jedla, tikanie hodín, ťažké dýchanie, klopkanie, cvakanie perom, kvapkanie vody, šušťanie papiera, plastu a mľaskanie pier.
Ak sa človek cíti utrápený, keď počuje normálne dýchacie a podobné zvuky, môže mať tento stav, pretože podľa štúdie tieto zvuky zvyčajne väčšinu populácie neobťažujú.
Mizofóniu môže spôsobiť viac faktorov
Vedci zatiaľ nevedia s určitosťou povedať, čo spôsobuje mizofóniu, no predpokladajú, že by mohlo ísť o kombináciu viacerých faktorov. Výskum ukazuje, že ľudia s mizofóniou majú pravdepodobne určité rozdiely v štruktúre a aktivite mozgu. Jedným z týchto rozdielov je mať viac spojení a aktivity v určitých oblastiach mozgu a medzi nimi.
Postihnuté oblasti mozgu kontrolujú, ako spracovávate zvuky a zvládate svoje emócie. Sluch a emócie sú súčasťou systému vlastnej ochrany vášho mozgu. Preto cítite a učíte sa spájať emócie ako hnev, znechutenie a strach s ohrozujúcimi situáciami.
Mizofónia sa s väčšou pravdepodobnosťou vyskytuje u ľudí s určitými stavmi, patria tu:
- Neurodivergentné stavy a iné poruchy mozgu
- Porucha pozornosti/hyperaktivita (ADHD)
- Porucha autistického spektra
- Tourettov syndróm
- Stavy duševného zdravia. Veľká depresívna porucha
- Obsedantno-kompulzívna porucha (OCD)
- Posttraumatická stresová porucha (PTSD)
- Hraničná porucha osobnosti (BPD)
- Stavy alebo symptómy súvisiace so sluchom, strata sluchu
- Tinnitus
- Hyperakúzia
Mizofónia môže byť aj genetickou záležitosťou. Existuje aspoň jedna genetická mutácia, o ktorej si odborníci myslia, že zohráva úlohu. Je však potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či sú tieto možnosti pravdivé.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.