• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 12.2.2025Meniny má Perla
Bratislava

Karol III. chce navštíviť Francúzsko čo najskôr

  • 13:18 24.03.2023
  • Londýn
Karol III. chce navštíviť Francúzsko čo najskôr

Britský kráľ Karol III. presunie svoju návštevu Francúzska, ktorú zrušili pre protesty proti dôchodkovej reforme v tejto krajine, na neskorší termín.

Oznámil to v piatok Buckinghamský palác. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Karol III. a jeho manželka Kamila sa podľa paláca tešia na príležitosť navštíviť Francúzsko hneď, ako sa podarí nájsť vhodný dátum.

Úrad britského premiéra Rishiho Sunaka vo vyhlásení uviedol, že o zrušenie návštevy požiadal francúzsky prezident Emmanuel Macron. Elyzejský palác predtým oznámil, že francúzska a britská vláda prijali rozhodnutie o odložení návštevy spoločne po piatkovom telefonáte Karola III. a francúzskeho prezidenta. Nový termín majú oznámiť čo najskôr.

Karol III. a jeho manželka Kamila mali byť vo Francúzsku od nedele 26. marca do stredy 29. marca. Išlo by o prvú Karolovu návštevu Francúzska od jeho nástupu na trón v septembri 2022.

Obyvatelia Francúzska v posledných týždňoch vyjadrujú v uliciach miest nespokojnosť s dôchodkovou reformou, ktorú francúzska vláda schválila minulý týždeň bez hlasovania v dolnej komore parlamentu.

Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin v piatok uviedol, že úrady počas štvrtkových protestov zadržali 457 ľudí. Zranenia utrpelo 441 príslušníkov bezpečnostných zložiek. V uliciach Paríža počas zatiaľ najnásilnejších demonštrácií proti zvýšeniu veku odchodu do dôchodku zapálili 903 požiarov. V Bordeaux na juhozápade krajiny zapálili demonštranti vchod radnice, ktorú mal navštíviť britský kráľ.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Duda: Trump je v prvom rade podnikateľ, musíme to akceptovať

Duda: Trump je v prvom rade podnikateľ, musíme to akceptovať

DNES - 13:40Zahraničné

Poľský prezident Andrzej Duda označil svojho amerického náprotivka Donalda Trumpa za politika s podnikateľským prístupom.

Kremeľ odmieta výmenu okupovaného územia s Ukrajinou

Kremeľ odmieta výmenu okupovaného územia s Ukrajinou

DNES - 12:45Zahraničné

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v stredu odmietol výmenu okupovaného územia s Ukrajinou v rámci akejkoľvek mierovej dohody.

Dánsko: Satirická petícia za odkúpenie Kalifornie už má vyše 200-tisíc podpisov

Dánsko: Satirická petícia za odkúpenie Kalifornie už má vyše 200-tisíc podpisov

DNES - 12:38Zahraničné

Viac ako 200.000 ľudí už podpísalo satirickú petíciu, podľa ktorej by malo Dánsko odkúpiť štát Kalifornia od Spojených štátov.

Južná Kórea a USA sa zhodli na potrebe úplnej denuklearizácie Severnej Kórey

Južná Kórea a USA sa zhodli na potrebe úplnej denuklearizácie Severnej Kórey

DNES - 10:36Zahraničné

Juhokórejský minister zahraničných vecí Čcho Tae-jul v stredu uviedol, že Južná Kórea a Spojené štáty zdieľajú "plný súhlas" s úplnou denuklearizáciou Severnej Kórey.

Muskov kolega údajne získal prístup k federálnemu platobnému systému omylom

Muskov kolega údajne získal prístup k federálnemu platobnému systému omylom

DNES - 9:07Zahraničné

Spolupracovník Elona Muska, ktorý získal prístup k federálnemu bezpečnostnému platobnému systému amerického ministerstva financií s možnosťou meniť v ňom dáta, ho údajne získal omylom.