• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 12.2.2025Meniny má Perla
Bratislava

USA: Nič nenasvedčuje tomu, že by Rusko presúvalo jadrové zbrane do Bieloruska

  • 18:38 26.03.2023
  • Washington
USA: Nič nenasvedčuje tomu, že by Rusko presúvalo jadrové zbrane do Bieloruska

Spojené štáty dosiaľ nezaznamenali nijaké známky toho, že by Rusko presúvalo do Bieloruska jadrové zbrane.

Povedal to v nedeľu hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby v reakcii na sobotné oznámenie Ruska, že na území Bieloruska rozmiestni taktické jadrové zbrane. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Nevidíme žiadne známky toho, že by (ruský prezident Vladimir Putin) splnil tento sľub alebo presunul nejaké jadrové zbrane,“ povedal Kirby v relácii Face the Nation televíznej stanice CBS.

Putin v sobotu oznámil, že Rusko uzavrelo so susedným Bieloruskom dohodu, ktorá mu umožňuje rozmiestniť taktické jadrové zbrane na bieloruskom území. Rusko zároveň podľa jeho slov v Bielorusku už rozmiestnilo desať lietadiel schopných niesť takéto zbrane. Putinovo oznámenie si vyslúžilo odsúdenie Kyjeva aj Západu.

Vzhľadom na narastajúce obavy z jadrovej vojny, ktoré vyvoláva ruská invázia na Ukrajinu, sa experti domnievajú, že Moskva by pri útokoch zrejme mohla použiť taktické jadrové zbrane s menším dosahom než majú strategické zbrane.

Kirby však teraz povedal, že podľa Washingtonu zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by mal Putin v úmysle použiť na území Ukrajiny jadrové zbrane. Dodal, že USA denne monitorujú situáciu na Ukrajine, dosiaľ sa však nevyskytlo nič, čo by ich „prinútilo zmeniť svoj strategický odstrašujúci postoj“.

Putin vo svojom sobotnom oznámení poukázal na to, že aj USA rozmiestnili takéto jadrové zbrane na území svojich spojencov. AFP približuje, že ide o Belgicko, Nemecko, Taliansko, Holandsko a Turecko. Západ označil Putinovo prirovnanie za „zavádzajúce“.

Kyjev v nedeľu v reakcii na oznámenie šéfa Kremľa požiadal o zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN. NATO v označilo rétoriku Moskvy týkajúcu sa jadrových zbraní za „nebezpečnú a nezodpovednú“.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Južná Kórea a USA sa zhodli na potrebe úplnej denuklearizácie Severnej Kórey

Južná Kórea a USA sa zhodli na potrebe úplnej denuklearizácie Severnej Kórey

DNES - 10:36Zahraničné

Juhokórejský minister zahraničných vecí Čcho Tae-jul v stredu uviedol, že Južná Kórea a Spojené štáty zdieľajú "plný súhlas" s úplnou denuklearizáciou Severnej Kórey.

Muskov kolega údajne získal prístup k federálnemu platobnému systému omylom

Muskov kolega údajne získal prístup k federálnemu platobnému systému omylom

DNES - 9:07Zahraničné

Spolupracovník Elona Muska, ktorý získal prístup k federálnemu bezpečnostnému platobnému systému amerického ministerstva financií s možnosťou meniť v ňom dáta, ho údajne získal omylom.

Po ôsmich mesiacoch na ISS sa dvaja astronauti konečne vrátia domov

Po ôsmich mesiacoch na ISS sa dvaja astronauti konečne vrátia domov

DNES - 8:00Zahraničné

Dvaja astronauti amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír sa z Medzinárodnej vesmírnej stanice vrátia na Zem skôr, ako sa plánovalo.

Toskánsko ako prvý región schválilo eutanáziu

Toskánsko ako prvý región schválilo eutanáziu

DNES - 7:20Zahraničné

Toskánsko v utorok schválilo predpis umožňujúci asistovanú samovraždu. Stalo sa tak prvým regiónom v Taliansku od roku 2019, keď postup legalizoval ústavný súd.

Biely dom: Marc Fogel prepustený z ruského väzenia pristál v USA

Biely dom: Marc Fogel prepustený z ruského väzenia pristál v USA

DNES - 6:07Zahraničné

Odsúdený americký učiteľ Marc Fogel, ktorý bol prepustený z ruského väzenia, pristál v Spojených štátoch, kde sa má stretnúť s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.