Vedci objavili silu ľudského pachu. Môže pomôcť s problémom, ktorý trápi čoraz viac ľudí
Sociálnu úzkosť je možné znížiť pomocou ľudských chemických signálov, v tomto prípade telesného pachu, tvrdí nová štúdia.
Vedci z Karolinska Institute vo Švédsku zistili, že vystavenie sa zápachu sprevádzané terapiou znížilo sociálnu úzkosť takmer o 40 %, informuje The New York Post.
„Náš stav mysle spôsobuje, že v pote produkujeme molekuly, ktoré komunikujú o našom emocionálnom stave a vytvárajú zodpovedajúce reakcie v prijímačoch,“ povedala vedúca výskumníčka Elisa Vigna.
Výsledky predbežnej štúdie ukazujú, že kombinácia týchto chemosignálov s terapiou všímavosti prináša lepšie výsledky pri liečbe sociálnej úzkosti, ako je možné dosiahnuť samotnou terapiou všímavosti.
Sociálna úzkostná porucha je definovaná ako intenzívny strach z posudzovania alebo odmietnutia v sociálnom prostredí. Ľudia so sociálnou úzkosťou majú tendenciu vyhýbať sa určitým situáciám a môžu sa cítiť zle, ak musia byť vystavený týmto prostrediam. Podľa prieskumov úrovne úzkosti ľudí od začiatku pandémie COVID-19 výrazne vzrástli.
Vedci zbierali vzorky potu
Najnovšia štúdia použila vzorky potu dobrovoľníkov, extrahovala chemosignály a vystavila im účastníkov. Pot a pachy zbierali počas toho, ako boli dobrovoľníci vystavení rôznym pocitom. Výskumníci vybrali rad filmových klipov, ktoré mali vyvolať emócie, ako je radosť alebo strach, aby zistili, či sa účinky chemosignálov líšia na základe reakcií potiacej sa osoby.
Štúdie sa zúčastnilo 48 žien vo veku 15 až 35 rokov so sociálnou úzkosťou. Rozdelili sa do troch skupín, pričom jedna skupina bola pre kontrolu vystavená čistému vzduchu. Všetky skupiny podstúpili aj terapiu všímavosti.
Vedci zistili, že po absolvovaní jednej terapie všímavosti s chemosignálmi sa sociálna úzkosť znížila o približne 39 %. Naproti tomu kontrolná skupina zaznamenala pokles len o 17 %.
Zistili, že ženy vystavené potu ľudí, ktorí pozerali zábavné alebo strašidelné filmy, reagovali lepšie na terapiu všímavosťou. Výskumníci nepozorovali rozdiel vo výsledkoch založených na emocionálnom stave potiacej sa osoby.
Výsledky výskumu, ktorý prezentovali a Európskom kongrese psychiatrie v Paríži, by mohli priniesť nový typ liečby pre ľudí so sociálnou úzkosťou. Je však potrebný ďalší výskum.
Predchádzajúce štúdie zistili, že cvičenie a meditácia môžu tiež zmierniť príznaky úzkosti.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.